Na konferencii Odpady a obce 2023, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, bolo jednou z kľúčových tém aj zavedenie zálohovania nápojových obalov, ktoré avizuje český envirorezort.
České ministerstvo životného prostredia zmenilo po nástupe novej vlády Petra Fialu kurz smerom k zálohovaniu nápojových obalov. Zmienka o zálohovaní sa dostala už do programového vyhlásenia vlády v januári roku 2022: „Znížime používanie jednorazových obalov a zvážime zavedenie ďalších systémov zálohovania obalov (PET, hliník).”
V máji tohto roku predstavilo ako by mala vyzerať legislatívna úprava budúceho zálohového systému na PET fľaše a plechovky, čo sa následne stretlo s výrazným odporom odbornej verejnosti, ako aj obcí.
Na konferencii Odpady a obce 2023 diskutovali o zavedení zálohovania odborníci.
Pavel Drahovzal zo Zväzu miest a obci považuje selektívne zavedenia zálohovania za nápojových obalov nesprávne. „Ak zavedieme zálohované PET fľaše a plechovky, tak sa pýtajme, prečo nezaviesť zálohovanie aj ďalších výrobkov. V Česku sme 25 rokov učili občanov triediť a stláčať PET fľaše a teraz ich musíme naučiť ako ich nestláčať, ale nosiť do obchodu. Chcem navodiť úvahu, či zálohovanie je zmysluplné z hľadiska ochrany životného prostredia. Z môjho pohľadu určite nie, lebo sme zaviedli systém a ľudí naučili triediť. Keď sa zavedie zálohovanie, je to finálne štádium? Nemalo by to byť u všetkých výrobkoch?”
Pavel Drahovzal | Odpady-portal.sk
Podľa Davida Surého z českého ministerstva životného prostredia možno zabrániť zavedeniu zálohovania neprijatím zákona. „Kto je proti, ten sa musí obrátiť na poslancov. Zmena nastala vo vláde, v jej programovom vyhlásení.”
Petr Havelka z Českej asociácie odpadového hospodárstva uviedol, že zavádzať zálohový systém má zmysel v krajinách akou je Francúzsko, v ktorej ich systém triedenia v obciach dokáže vytriediť len dve fľaše z desiatich. „Česká republika je však v úplne inej pozícii. Proti zálohovaniu sa vyjadrujú aj regionálni politici, pretože to bude mať jednoznačne negatívne dopady pre rozpočty miest a obci,” pokračoval P. Havelka.
Petr Havelka, Česká asociácia odpadového hospodárstva | Foto: Odpady-portal.sk
Miloš Kužvart z Českej asociácie obehového hospodárstva kritizoval východiská rozhodnutia, ktoré sa opieralo o prieskum verejnej mienky.
„Nápad zaviesť povinné zálohovanie nápojových obalov bol výsledkom prieskumu, ktorý prezentoval, že 80 % ľudí je za zavedenie zálohovania. Respondenti však mali pocit, že zálohovaním sa zavedenie opakované plnenie. To však nie je pravda. Fľaška je totiž v priemere štyrikrát ročne rozšliapaná a vznikne z nej nový výlisok, to znamená, že predstavuje obrovskú emisiu skleníkových plynov.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.