Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

So zavedením zálohovania nesúhlasia v Česku ani obce

Na konferencii Odpady a obce 2023, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, bolo jednou z kľúčových tém aj zavedenie zálohovania nápojových obalov, ktoré avizuje český envirorezort.

diskusia na konferencii Odpady a obce 2023

Diskusia na konferencii Odpady a obce 2023 | Fto: Odpady-portal.sk

České ministerstvo životného prostredia zmenilo po nástupe novej vlády Petra Fialu kurz smerom k zálohovaniu nápojových obalov. Zmienka o zálohovaní sa dostala už do programového vyhlásenia vlády v januári roku 2022: „Znížime používanie jednorazových obalov a zvážime zavedenie ďalších systémov zálohovania obalov (PET, hliník).”

V máji tohto roku predstavilo ako by mala vyzerať legislatívna úprava budúceho zálohového systému na PET fľaše a plechovky, čo sa následne stretlo s výrazným odporom odbornej verejnosti, ako aj obcí.

Na konferencii Odpady a obce 2023 diskutovali o zavedení zálohovania odborníci.

Pavel Drahovzal zo Zväzu miest a obci považuje selektívne zavedenia zálohovania za nápojových obalov nesprávne. „Ak zavedieme zálohované PET fľaše a plechovky, tak sa pýtajme, prečo nezaviesť zálohovanie aj ďalších výrobkov. V Česku sme 25 rokov učili občanov triediť a stláčať PET fľaše a teraz ich musíme naučiť ako ich nestláčať, ale nosiť do obchodu. Chcem navodiť úvahu, či zálohovanie je zmysluplné z hľadiska ochrany životného prostredia. Z môjho pohľadu určite nie, lebo sme zaviedli systém a ľudí naučili triediť. Keď sa zavedie zálohovanie, je to finálne štádium? Nemalo by to byť u všetkých výrobkoch?”

Pavel DrahovzalPavel Drahovzal | Odpady-portal.sk

Podľa Davida Surého z českého ministerstva životného prostredia možno zabrániť zavedeniu zálohovania neprijatím zákona. „Kto je proti, ten sa musí obrátiť na poslancov. Zmena nastala vo vláde, v jej programovom vyhlásení.”

Petr Havelka z Českej asociácie odpadového hospodárstva uviedol, že zavádzať zálohový systém má zmysel v krajinách akou je Francúzsko, v ktorej ich systém triedenia v obciach dokáže vytriediť len dve fľaše z desiatich. „Česká republika je však v úplne inej pozícii. Proti zálohovaniu sa vyjadrujú aj regionálni politici, pretože to bude mať jednoznačne negatívne dopady pre rozpočty miest a obci,” pokračoval P. Havelka.

Petr HavelkaPetr Havelka, Česká asociácia odpadového hospodárstva | Foto: Odpady-portal.sk

Miloš Kužvart z Českej asociácie obehového hospodárstva kritizoval východiská rozhodnutia, ktoré sa opieralo o prieskum verejnej mienky.

„Nápad zaviesť povinné zálohovanie nápojových obalov bol výsledkom prieskumu, ktorý prezentoval, že 80 % ľudí je za zavedenie zálohovania. Respondenti však mali pocit, že zálohovaním sa zavedenie opakované plnenie. To však nie je pravda. Fľaška je totiž v priemere štyrikrát ročne rozšliapaná a vznikne z nej nový výlisok, to znamená, že predstavuje obrovskú emisiu skleníkových plynov.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. LukNova@email.cz28.06.2023 (10:55)
    Problém „souhlasného" vyjádření veřejnosti k zálohování je v tom, že jí NIKDO NIKDY nevysvětlil, že bezpečně se PET láhev jako skleněná vymýt nedá! Přičemž většina spotřebitelů je přesvědčena o opaku. Takže reálně se vezme PET láhve neznámého původu, rozdrtí se, nalije se na ní nějaký chemický koktejl, pak se roztaví a z toho se upatlá nová láhev. Nebo její část. Ale i tak nelze zabezpečit, že se ta patlanina nedostane na vnitřní stěnu láhve. Po tomto vysvětlení mi většina lidí řekla, že se v životě z takové láhve nenapije! Že jim stačí voda z kohoutku a „výrobcům" minerálek, kteří „toto“ (většina to na první dobrou označila za „prasečinu“) prosazují, by zakázala čerpání naší kvalitní minerální vody za tímto účelem.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X