NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nariadenie o obaloch má obrovské chyby. Český odborník vysvetľoval nedostatky

Jednou z kľúčových tém konferencie Odpady a obce 2023 bol európsky návrh nariadenia o obaloch a odpadoch z obalov. Zbyněk Kozel ho podrobil zdrvujúcej kritike.

Zbyněk Kozel

Zbyněk Kozel | Foto: Odpady-portal.sk

Na minulotýždňovej konferencii v Hradci Králové, ktorú každoročne organizuje česká autorizovaná spoločnosť pre obaly EKO-KOM, sa k téme vyjadrovali odborníci v panelovej diskusii.

V samostatnom príspevku podrobne vysvetlil riziká nariadenia riaditeľ EKO-KOM-u Zbyněk Kozel.

V článku sa dozviete:

 • v čom sú riziká požiadaviek na látky v obaloch,
 • či sa dajú splniť ciele vytriedenia a recyklovateľnosti,
 • aké tiziká vidí Kozel v povinnosti recyklovaného obsahu v obaloch,
 • čo prinesie minimalizácia objemu a váhy,
 • ako poškodia trh regulácie pre redchádzanie vzniku odpadu z obalov,
 • či vyhrá zelené obstarávanie firma, ktorej zamestnanci budú piť pivo zo skla.

Požiadavky na látky v obaloch

Článok 5 návrhu Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o obaloch a odpade z obalov stanovuje podľa Z. Kozla záväzok posilniť základné požiadavky na obaly, aby do roku 2030 boli všetky obaly opätovne použiteľné alebo recyklovateľné.

Tiež sa majú zvážiť ďalšie opatrenia na redukciu (nadmerného použitia) obalov a odpadu z obalov, stimulovať koncepciu na účely opätovného použitia a recyklovateľnosti obalov, zmenšiť zložitosť obalových materiálov a zaviesť požiadavky na recyklovaný obsah v plastových obaloch.

Podľa Zbyňka Kozla nariadenie predpokladá, že do roku 2030 všetci účastníci trhu predizajnujú obaly a určia sa záväzné parametre ekomodulácie podľa stupňov recyklovateľnosti. Nariadenie vstúpi do platnosti najskôr v roku 2024 a príprava delegovaných aktov bude trvať minimálne dva až tri roky. „Takže na zmenu technológií alebo inštalácie nového typu triedenia a recyklácie zostanú dva až tri roky,” vysvetľuje Z. Kozel.

Zaujímavou otázkou podľa Z. Kozla je to, čo znamená recyklovateľnosť. „Tu sme nedostali odpoveď ani od autorov predpisu. … Z diskusie s pánom Pellegrinim z Európskej komisie na hospodárskej komore vyplynulo, že o tom, čo je recyklovateľnosť, sa ešte bude diskutovať.”

Zbyněk KozelZbyněk Kozel, EKO-KOM | Foto: Odpady-portal.sk

Podľa Z. Kozla môže byť recyklovateľnosť buď násobok percenta toho, koľko sa vytriedi a percenta účinnosti recyklácie, alebo je len násobok účinnosti triedičky a recyklácie, alebo len účinnosť recyklácie, alebo niečo medzi tým.

„V roku 2035 sa nebude predávať nič, čo nebude recyklované v dostatočnom rozsahu. Až v roku 2030 sa však má delegovaným aktom určiť, čo je dostatočný rozsah. Na zmenu technológií tak zostane päť rokov a ak sa to nestihne, tak sa tie obaly nebudú môcť vyrábať.”

Riziko pre investorov

Upozornil tiež na veľkú investičnú neistotu pre tých, ktorí vyrábajú obaly a tých, ktorí chcú stavať recyklačné technológie. „Návrh nariadenia im hovorí, že majú investovať do recyklácie problémových obalov. A pokiaľ nebude dostatok recyklatorov, tak tie obaly zakážeme.”

Recyklovateľný obal je podľa návrhu nariadenia obal, ktorý je koncipovaný na účely recyklácie, v rámci zberu sa účinné a efektívne triedi, do vymedzených tokov odpadu sa triedi bez vplyvu na recyklovateľnosť iných tokov odpadu, možno ho recyklovať tak, aby výsledné druhotne suroviny boli dostatočne kvalitné na to, aby nahradili primárne suroviny a možno ho recyklovať vo veľkom rozsahu.

kovové nápojové obalyIlustračné foto: Odpady-portal.sk

Splniť ciele je matematicky nemožné

U predajných obalov však možno podľa Z. Kozla dosiahnuť vytrieditelnosť maximálne 80 %. Dotrieďovacia technológia nedokáže prekročiť účinnosť 95 %, pri obaloch menších než 5 cm to nebude viac, než 70 %.

Mechanická recyklácia má podľa Z. Kozla obvykle straty medzi 10-20 % a pri ľahko triediteľných recyklovateľných obaloch sa dá dosiahnuť po prepočte približne 68 %. „Takže tieto obaly by sa vlastne nemali predávať.”

Zbyněk KozelZbyněk Kozel na konferencii Odpady a obce 2023 | Foto: Odpady-portal.sk

Zálohový systém s účinnosťou 90 %, s hypotetickou 100-percentnou účinnosťou triedenia by sa s teoretickou stratou 15 % pri mechanickej recyklácii dostal podľa Kozla medzi najhoršie obaly v kategórii B (recyklovateľnosť 90 % alebo viac, pozn. red.).

Pri najlepšej kategórii A (95 % alebo viac, pozn. red.) by musela byť účinnosť zberu 100 % a vytriedenia tiež 100 %.

Ďalšou variantou je to, že recyklovateľnosť znamená len možnosť vytriediť a recyklovať. Vytrieditelnosť nad 70 % je však nemožná, lebo sa to týka aj obalov do 5 cm, ktoré sa do takej miery nedajú vytriediť a zákažu sa. „Takže zabudnite napríklad na malé viečka,” upozornil Kozel.

MEVA-SK

Ani tie najkvalitnejšie linky na dotriedenie plastov u obalov totiž nedosahujú účinnosť 95 % a pri účinnosti recyklácie by sa dostali do predposlednej kategórie.

Povinnosť recyklovaného obsahu v obaloch

Ďalšie závažné regulácie sa týkajú Článku 7, ktorý určuje povinnosť recyklovaného obsahu v obaloch.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. LukNova@email.cz29.06.2023 (13:33)
  „To všechno co se tu děje… pořád nás vás přemlouvaj ze všech stran, abyste se ničemu nedivili. Abyste nevodhaloval! Oni to odhalej za vás. Oni vám to daj. A vy se nemáte co divit. A odtud taková ta… nezájem těch lidí a oči jim vyhasínaj. Protože každej člověk to v sobě má, že chce odhalovat a chce se divit, že jo? Oni se divěj… copak vo to. Ale oni nám to napíšou. Tady to máš soudruhu, podívej… moc se nediv! Tady to máš. Nám to dalo děsnou práci… my jsme se usnesli. Tady to máš… A dodržuj to! A když… vy se začnete divit. A voni říkaj. Co??!! Von se diví?? Zavřít!! Žádný divení!“ Jan Werich

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X