Pridaním špeciálnej molekuly a pôsobením elektrického prúdu sa plast v priebehu niekoľkých hodín rozloží na jednotky, ktoré sa dajú opätovne použiť.
Získavajú molekuly z odpadového PETu
Chemici z University of Colorado Boulder vyvinuli novú metódu recyklácie plastu, z ktorého sa bežne vyrábajú fľaše a iné potravinové obaly. Postup, ktorý je opísaný v štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Chem Catalysis, je sám o sebe celkom jednoduchý, keďže sa v princípe zakladá len na elektrine a chemických reakciách.
Podľa americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia sa v roku 2018 len v Spojených štátoch vyrobilo takmer tridsaťšesť miliónov ton plastových výrobkov a väčšina plastového odpadu skončila na skládkach. Spoluautorka štúdie Oana Luca uvádza, že v reakcii na túto skutočnosť chceli s kolegami vymyslieť spôsob, ako opätovne získavať molekulárny materiál, teda najmenšie stavebné jednotky plastov, a znova ich využiť.
Vo svojom výskume sa orientovali na polyetyléntereftalát, teda plast známy ako PET, z ktorého sa hojne vyrábajú predmety bežnej spotreby. V experimentoch v laboratórnych podmienkach zmiešali kusy PETu so špeciálnym druhom molekuly. Následne na zmes aplikovali nízke elektrické napätie, následkom čoho sa v priebehu niekoľkých minút PET začal rozkladať.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.