Ročne na Slovensku vznikajú stovky tisíc ton nebezpečného odpadu. Evidencia však má diery.
Nebezpečný odpad tvorí z celkovej produkcie všetkého odpadu dlhodobo len malú časť. Potvrdzujú to aj posledné dostupné čísla za rok 2021, podľa ktorých na Slovensku predvlani vzniklo necelých 500-tisíc ton nebezpečných odpadov.
Špecifikom týchto odpadov je ich veľká rôznorodosť, pričom ide o rozličné pevné i kvapalné materiály, ktoré sú potenciálnym rizikom pre životné prostredie aj ľudské zdravie. Všeobecná definícia hovorí, že odpad sa považuje za „nebezpečný“ vtedy, ak má aspoň jednu z vlastností, akými sú výbušnosť, toxicita či infekčnosť.
Ako sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie rozobrali v júlovom texte, toky nebezpečného odpadu sú na Slovensku neprehľadné a envirorezort neočakáva zlepšenie skôr, než bude spustený Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH).
Problém však nemá len Slovensko. Od roku 2004 do roku 2018 sa celkové množstvo nebezpečného odpadu v EÚ zvýšilo o 26 %, a to z 80,8 milióna ton na 101,7 milióna ton. Podľa Európskej komisie však tento nárast spôsobilo najmä lepšie vykazovanie, v ktorom sú však aj naďalej diery.
Súčasné štatistiky tak poskytujú o sektore nebezpečných odpadoch len približný obraz. Pozreli sme sa, čo oficiálne čísla ukazujú o produkcii nebezpečného odpadu v jednotlivých sektoroch a regiónoch na Slovensku.
Štvrtina vzniká v Bratislavskom kraji
Prehľad o produkcii nebezpečného odpadu na Slovensku poskytuje doposiaľ posledná Správa o stave životného prostredia SR za rok 2021, ako aj ročenka Odpady v Slovenskej republike za rok 2021 vydaná Štatistickým úradom SR.
Celková produkcia nebezpečných odpadov na Slovensku v roku 2021 dosiahla približne 491-tisíc ton. Bez započítania nebezpečného odpadu z domácností, ktorý v štatistike figuruje samostatne, to bolo 474-tisíc ton.
Najviac nebezpečného odpadu dlhodobo vzniká v regióne hlavného mesta, čo potvrdzujú aj čísla za rok 2021. Predvlani v Bratislavskom kraji vzniklo celkovo 124-tisíc ton nebezpečných odpadov, čo bola približne štvrtina celkového množstva.
S odstupom v štatistike ďalej nasledovali Košický kraj (89-tisíc ton) a Banskobystrický kraj (88-tisíc ton). Na opačnom konci rebríčka figurovala nitrianska župa (20-tisíc ton).
Regionálne rozloženie produkcie nebezpečného odpadu súvisí s tým, v ktorých sektoroch a odvetviach nebezpečný odpad vzniká.
Sú to kaly, chemikálie aj demolačné odpady
Zostáva vám 33% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.