Prakticky každý rok sa opakujúca situácia pri novej povinnosti v nakladaní s komunálnym odpadom je tu opäť. Narýchlo uzákonená podmienka upravovať odpad pre umiestnením na skládku by mala začať platiť od budúceho roka. Predchádzajúci a už raz preložený termín bol plánovaný na január 2023, v súčasnosti sa opäť hovorí o možnosti odkladu.
„Úloha je nesplniteľná a vyžaduje ďalší odklad. Pre mechanicko-biologickú úpravu odpadu zatiaľ neboli vytvorené dostatočné kapacity. Viackrát sme na to upozorňovali MŽP SR a akceptovalo to aj bývalé vedenie. Je potrebné preložiť povinnosť na rok 2027 a zdynamizovať prípravu a budovanie kapacít,“ uviedol Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska počas nedávnej konferencie TA3 o odpadoch.
Podľa neho bude po voľbách nutné urýchlene sa témou zaoberať, inak to môže skomplikovať život samosprávam aj občanom a predražiť odpadové hospodárstvo. Hoci pár miest už má linky funkčné, ide skôr o výnimky. Pre takéto samosprávy žiada ZMOS kompenzácie od štátu kvôli zvýšeným nákladom.
Podľa Jany Červenákovej z Únie miest Slovenska má zmluvne zabezpečenú úpravu odpadu v súčasnosti iba jedno mesto na Slovensku. Rýchlosť budovania liniek má spomaľovať proces verejného obstarávania, ktoré musia realizovať všetky samosprávy, kde služby odpadového hospodárstva zabezpečuje externá firma.
Zostáva vám 71% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.