NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Komentár. Čo prinesú voľby pre odpady a ako je to dôležité

Volebné programy pre odpadové hospodárstvo sú dôležité, aj keď nerozhodujú o výsledku volieb. Naznačujú však to, koho sa oplatí voliť.

Radovan Kazda

Foto: Odpady-portal.sk

Spektrum politických strán na Slovensku sa pred voľbami už dlhoročne rozdeľuje na dva tábory: na strany, ktoré volebné programy majú, a tie, ktoré nie.

Napriek tomu, že vo voľbách zväčša zvíťazia tie, ktorých voličov žiaden program nezaujíma, aj tento rok sa väčšina relevantných strán nevzdala snahy kultivovať občanov a zverejnili svoje programy. A dokonca aj pre menej kľúčové témy, k akým patrí aj odpadové hospodárstvo.

Vo svojich cieľoch sa strany venujú najmä komunálnemu odpadu: chcú napríklad viac triedenia, viaceré chcú zaviesť povinný množstvový zber a jedna dokonca pridať domácnostiam do bytu siedmy kontajner na rozšírenie zálohovania o ďalšie komodity.

V programoch rezonuje horúca téma energetického zhodnocovania odpadov iba v prípade dvoch strán a úprava odpadov pred skládkovaním ani u jednej. A iba jedna zmieňuje problém nebezpečného, či priemyselného odpadu.

Pri mnohých kľúčových témach chýbajú viacerým stranám konkrétne opatrenia a najobľúbenejším liekom na problémy sveta je ten, ktorý trhu najviac ubližuje: vybrať peniaze z nejakého rozpočtu a rozdať ich na projekty. Zdá sa, že socializmus je veľmi hlboká infekcia.

Bez ohľadu na nedostatky v programoch je však kľúčovým zistením to, že štandardné demokratické strany majú svoj program, venujú sa v ňom aj témam životného prostredia a vnímajú aj problémy odpadového hospodárstva. To je veľmi dobrá správa.

Zlou správou je, že komunisti, fašisti a populisti tradične nepotrebujú širší program na to, aby si získali svojich voličov, takže strany ako SMER, Sme rodina, Republika či SNS sa odpadom nevenujú.

Riešenia pre odpady, samozrejme, nerozhodujú o výsledku volieb. Nebude to tak ani tentoraz a to je celkom v poriadku.

V poriadku však nie je to, že kľúčovou témou týchto volieb je šírenie nenávisti, lží a falošných argumentov. Preto je dôležité vnímať to, ktoré strany majú svoj program, teda prinajmenšom evidujú skutočné problémy krajiny.

Slovensko dnes čelí najhoršiemu útoku v celej svojej histórii po roku 1989 zo strany síl, ktoré chcú zlikvidovať slobodu a liberálnu demokraciu.

Rozhodujeme o tom, či budeme mať šancu odraziť hybridné útoky Kremľa a zastaviť orbánizáciu Slovenska. Sú to najdôležitejšie voľby od roku 1998, kedy voliči porazili zhubný mečiarizmus.

Našťastie je v ponuke viacero strán, ktorým sú tieto hrozby jasné a budú proti nim bojovať.

Radovan Kazda
/Autor je redaktorom Odpady-portal.sk a spolumajiteľom vydavateľstva,
kandiduje v parlamentných voľbách za stranu SaS/


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.