Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.
Množstvo kuchynského odpadu z domácností, ktorý sa darí v samosprávach vytriediť a následne zhodnotiť, v minulom roku stúplo. Vyplýva to zo súhrnných údajov, ktoré mestá a obce predložili Environmentálneu fondu pri žiadostiach o príspevok za zhodnocovanie kuchynského biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO) za rok 2022.
Príspevok je naviazaný na to, že samosprávy dokážu preukázať nielen vytriedenie kuchynského odpadu, ale aj jeho spracovanie v kompostárni alebo bioplynovej stanici. Za každú tonu takto zhodnoteného odpadu Envirofond teraz obciam priklepol necelých 100 eur.
Rozdeleniu príspevkov sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali už minulý týždeň. Teraz sme sa bližšie pozreli na to, koľko zhodnoteného bioodpadu z kuchyne vykázali jednotlivé mestá a obce.
Za minulý rok príspevok získalo celkovo 320 samospráv, čo bolo oproti predošlému roku (213 miest a obcí) o polovicu viac. Samosprávy pritom Envirofondu za rok 2022 vydokladovali 29 515 ton kuchynského odpadu z domácností, v porovnaní s predošlým rokom (14 938 ton) približne dvojnásobok.
Skutočne vyzbierané množstvo kuchynského odpadu v roku 2022 však mohlo byť výrazne vyššie, pretože v štatistike Envirofondu figurujú iba tie samosprávy, ktoré získali za minulý rok príspevok. V prehľade chýba napríklad Nitra, ktorá podľa svojho výkazu vlani dalo zhodnotiť viac ako 900 ton kuchynského odpadu a rovnako ani Košice, ktoré podľa vlastného reportu poslalo na zhodnotenie okolo 30 ton.
Práve Košice rovnako ako Bratislava mali ešte v minulom roku z povinného triedenia BRKO výnimku vďaka tomu, že komunálny odpad sa tam namiesto skládkovania energeticky zhodnocuje. Od 1. januára 2023 obe najväčšie mestá o túto výnimku prišli. Efekt tejto zmeny zachytia ale až štatistiky za aktuálny rok.
Ako dopadli mestá a obce
Z 320 samospráv, ktorým Envirofond schválil príspevok vykázalo viac ako 100 ton zhodnoteného kuchynského BRKO iba 55 z nich. Úroveň 1 000 ton prevýšili tri samosprávy.
Štatistiku vedie hlavné mesto. Kým za predošlý rok 2021 Bratislava vďaka pilotnému zberu dokázala vykázať 52 ton, za minulý rok to bolo už 4 341 ton. Podľa ročného výkazu všetok vyzbieraný kuchynský bioodpad smeroval na materiálové zhodnotenie.
Zostáva vám 40% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.