NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Toto sú dôvody, prečo povoľovanie projektov odpadového hospodárstva trvá veľa rokov

Analýza porovnávala povoľovací proces pre zariadenia na zhodnocovanie odpadov v súčasnosti a v roku 2014. Ukazuje sa niekoľko nebezpečných trendov.

Juraj Musil

Juraj Musil na konferencii Odpadové hospodárstvo / Foto: Odpady-portal.sk

Na Slovensku chýbajú zariadenia na zhodnocovanie odpadov prakticky vo všetkých kategóriách. Odborná verejnosť sa zhoduje aj v tom, že hlavnou príčinou tohto dlhoročného stavu je neúmerne dlhý a komplikovaný povoľovací proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Práve EIA je najdôležitejšou časťou povoľovania akéhokoľvek projektu. Zároveň sa ku každému zámeru už od začiatku môže vyjadrovať aj verejnosť. „Pri projektoch odpadového hospodárstva to automaticky znamená odpor. To je historická skúsenosť nielen na Slovensku, ale vo všetkých krajinách s rovnakým legislatívnym procesom,“ myslí si Juraj Musil, riaditeľ spoločnosti Ineco.

Výsledkom je, že odpadová infraštruktúra patrí k najnáročnejším z hľadiska dĺžky a komplikovanosti prípravy. Je možné túto náročnosť kvantifikovať, identifikovať trend vývoja a na základe konkrétnych dát určiť, či ide naozaj o objektívny problém, aký je reálny stav a aké sú možné riešenia? Pokúsila sa o to environmentálna konzultačná spoločnosť, ktorá má priame skúsenosti s povoľovacími procesmi.

“Jedným z primárnych cieľov EIA je skomplikovať a predĺžiť povoľovanie, aby sa nie všetky projekty, najmä environmentálne nepripravené, dostali do fázy realizácie. Nejaká miera komplikovanosti je určite na mieste, ale treba sa pozerať aj na časové hľadisko, zložitosť procesu a porovnať stav s inými krajinami,” uviedol dôvody pre analýzu J. Musil na nedávnej konferencii Odpadové hospodárstvo.

Znásobenie trvania zisťovacieho konania

Analýza vychádza zo zisťovacích konaní, zverejnených na stránke Enviroportal.sk. Keďže ich počet od vzniku Slovenskej republiky po súčasnosť ďaleko presahuje číslo 10-tisíc a automatizovaný zber dát je nemožný, spracovateľ porovnával dva roky: 2022 a 2014.

Rok 2014 bol posledným, kedy sa zisťovacie konanie a posudzovanie vplyvov na životné prostredie realizovali mimo režimu správneho poriadku. Dôsledkom zmeny bolo, že pribudli viaceré povinné úkony, vrátane povinnosti doručenia rozhodnutia a čakania na uplynutie lehoty na prebratie. Taktiež pribudlo na Slovensku veľmi zneužívané právo na opravný prostriedok,“ vysvetľuje J. Musil.

Z analýzy vyplýva, že v roku 2014 bolo začaté zisťovacie konanie pri 25 projektoch infraštruktúry na zhodnocovanie ostatných odpadov. V roku 2022 ich bolo 34. Kým pred deviatimi rokmi vydanie rozhodnutia úradom nadobudlo automaticky platnosť a investor mohol začať samotný proces povoľovania, teraz musí čakať až do termínu nadobudnutia právoplatnosti.

Zatiaľ čo v roku 2014 musel investor v oblasti odpadového hospodárstva čakať na výsledok zisťovacieho konania v priemere 34 dní, v roku 2022 to bolo až štvornásobne dlhšie. Po započítaní ďalších procesov tak celkový priemerný časový nárast predstavuje šesťnásobok oproti roku 2014.

 
 

Zostáva vám 51% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.