Analýza porovnávala povoľovací proces pre zariadenia na zhodnocovanie odpadov v súčasnosti a v roku 2014. Ukazuje sa niekoľko nebezpečných trendov.
Na Slovensku chýbajú zariadenia na zhodnocovanie odpadov prakticky vo všetkých kategóriách. Odborná verejnosť sa zhoduje aj v tom, že hlavnou príčinou tohto dlhoročného stavu je neúmerne dlhý a komplikovaný povoľovací proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Práve EIA je najdôležitejšou časťou povoľovania akéhokoľvek projektu. Zároveň sa ku každému zámeru už od začiatku môže vyjadrovať aj verejnosť. „Pri projektoch odpadového hospodárstva to automaticky znamená odpor. To je historická skúsenosť nielen na Slovensku, ale vo všetkých krajinách s rovnakým legislatívnym procesom,“ myslí si Juraj Musil, riaditeľ spoločnosti Ineco.
Výsledkom je, že odpadová infraštruktúra patrí k najnáročnejším z hľadiska dĺžky a komplikovanosti prípravy. Je možné túto náročnosť kvantifikovať, identifikovať trend vývoja a na základe konkrétnych dát určiť, či ide naozaj o objektívny problém, aký je reálny stav a aké sú možné riešenia? Pokúsila sa o to environmentálna konzultačná spoločnosť, ktorá má priame skúsenosti s povoľovacími procesmi.
“Jedným z primárnych cieľov EIA je skomplikovať a predĺžiť povoľovanie, aby sa nie všetky projekty, najmä environmentálne nepripravené, dostali do fázy realizácie. Nejaká miera komplikovanosti je určite na mieste, ale treba sa pozerať aj na časové hľadisko, zložitosť procesu a porovnať stav s inými krajinami,” uviedol dôvody pre analýzu J. Musil na nedávnej konferencii Odpadové hospodárstvo.
Znásobenie trvania zisťovacieho konania
Analýza vychádza zo zisťovacích konaní, zverejnených na stránke Enviroportal.sk. Keďže ich počet od vzniku Slovenskej republiky po súčasnosť ďaleko presahuje číslo 10-tisíc a automatizovaný zber dát je nemožný, spracovateľ porovnával dva roky: 2022 a 2014.
Rok 2014 bol posledným, kedy sa zisťovacie konanie a posudzovanie vplyvov na životné prostredie realizovali mimo režimu správneho poriadku. Dôsledkom zmeny bolo, že pribudli viaceré povinné úkony, vrátane povinnosti doručenia rozhodnutia a čakania na uplynutie lehoty na prebratie. Taktiež pribudlo na Slovensku veľmi zneužívané právo na opravný prostriedok,“ vysvetľuje J. Musil.
Z analýzy vyplýva, že v roku 2014 bolo začaté zisťovacie konanie pri 25 projektoch infraštruktúry na zhodnocovanie ostatných odpadov. V roku 2022 ich bolo 34. Kým pred deviatimi rokmi vydanie rozhodnutia úradom nadobudlo automaticky platnosť a investor mohol začať samotný proces povoľovania, teraz musí čakať až do termínu nadobudnutia právoplatnosti.
Zatiaľ čo v roku 2014 musel investor v oblasti odpadového hospodárstva čakať na výsledok zisťovacieho konania v priemere 34 dní, v roku 2022 to bolo až štvornásobne dlhšie. Po započítaní ďalších procesov tak celkový priemerný časový nárast predstavuje šesťnásobok oproti roku 2014.
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.