Prognóza ráta s tým, že tvorba komunálneho odpadu ďalej porastie.
K roku 2035 sa v odpadovom hospodárstve viažu dva dôležité ciele. Slovensko musí znížiť mieru skládkovania komunálneho odpadu na maximálne 10 % a zároveň do tohto roku musí aspoň 65 % svojho komunálneho odpadu materiálovo zhodnocovať, teda recyklovať.
Doterajšie trendy ukazujú, že pre krajinu to môže byť problém. A situáciu komplikuje aj to, že komunálneho odpadu stále pribúda.
„Tvorba odpadu z roka na rok rastie a bude rásť aj naďalej. V roku 2035 vytvoríme podľa odhadov až 3,1 mil. ton komunálneho odpadu. Z toho maximálne 10 % bude môcť skončiť na skládkach. Pri existujúcej kapacite zariadení na spracovanie odpadu však nebudeme schopní materiálovo či energeticky zhodnotiť takmer tretinu,“ konštatuje Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Vo svojej novej analýze sa preto pozrela na to, koľko odpadu sa na Slovensku ročne vytvorí, kde končí, aké sú prognózy do roku 2035 a koľko spracovateľských kapacít bude chýbať na to, aby štát splnil svoje ciele.
Analýza vychádza z údajov Štatistického úradu SR, Eurostatu, ako aj z Bielej knihy odpadového hospodárstva, ktorú zostal Zväz odpadového priemyslu. Celú analýzu si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Na skládky ide milión ton
V roku 2021 sa na Slovensku vytvoril 2,7 mil. ton komunálneho odpadu (KO). predovšetkým odpad z domácností, ale taktiež aj iný odpad, ktorý sa vzhľadom na svoju povahu alebo zloženie podobá odpadu z domácností. Napríklad tak ide aj o odpad z kancelárií, reštaurácií či verejných priestranstiev obcí.
„Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie, len za uplynulé desaťročie bol zaznamenaný nárast o vyše polovicu,“ hovorí analytička.
Problémom pritom je, že približne 41 % KO zneškodňuje skládkovaním, čo je podľa hierarchie odpadového hospodárstva ekologicky najhorším spôsob nakladania s odpadmi. Najlepšou možnosťou je predchádzanie vzniku odpadu, nasleduje opätovné použitie, recyklácia, energetické zhodnocovanie a spaľovanie. Skládkovanie je na konci hierarchie.
„Hoci miera skládkovania za desať rokov klesla zo 75 % na súčasných 41 %, objem skládkovaného odpadu neklesá. Na skládkach každoročne skončí viac ako milión ton odpadu. Je to spôsobené tým, že produkcia odpadu rastie veľmi rýchlo. Inými slovami, vytvárame príliš veľa odpadu na to, aby sme ho dokázali efektívne zhodnotiť. Či už formou recyklácie alebo premenou na elektrinu alebo teplo,“ skonštatoval Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.
Na druhej strane mieru recyklácie Slovensko vykazuje na úrovni 49 %. Ďalších približne 9 % komunálneho odpadu sa spálilo pri výrobe elektriny a tepla v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). „Zvlášť v prípade energetického zhodnocovania odpadu ide o významný nedostatok oproti iným krajinám, ako je napríklad Rakúsko, Nemecko, severské krajiny či krajiny Beneluxu s podielmi 29 až 67 %,“ pokračuje E. Sadovská s poukazom na čísla Eurostatu.
Odpadu má ešte pribudnúť
Analytička ďalej poukazuje, že podľa prognózy Bielej knihy odpadového hospodárstva SR, za ktorou stojí kolektív odborníkov zo Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), stúpne slovenská produkcia KO do roku 2035 na minimálne 3,1 mil. ton. Odhad vychádza z predpokladu, že rast produkcie odpadu bude každoročne na úrovni 1,0 %.
„Pri zvýšení miery recyklácie KO zo súčasných 49 % (v roku 2021) na požadovaných 65 %, bude v cieľovom roku 2035 recyklovaných viac ako 2 mil. ton komunálnych odpadov. Množstvo zostávajúcich nerecyklovateľných komunálnych odpadov sa teda môže pohybovať na úrovni približne 1,1 mil. ton ročne,“ uvádza sa v Bielej knihe. Problémom podľa E. Sadovskej je, že aktuálne kapacity na zhodnotenie odpadu - či už materiálne alebo energetické - nebudú v budúcnosti postačujúce.
Graf: Spracovanie Evy Sadovskej
Treba recyklačné linky pre 700-tisíc ton
Analytička ďalej konštatuje, že v roku 2021 na Slovensku smerovalo na materiálové zhodnotenie viac ako 1,3 mil. ton KO. V roku 2035 by sa však malo v dôsledku nárastu tvorby KO a jeho lepšieho triedenia produkovať okolo dvoch miliónov ton recyklovateľného KO. To je o 700-tisíc ton viac ako v roku 2021.
„Aktuálne sa voľné kapacity existujúcich zariadení na recykláciu vybraných druhov odpadov odhadujú na úrovni cca 460-tisíc ton. Je evidentné, že do roku 2035 bude potrebné dobudovať ďalšie zariadenia na materiálové zhodnotenie KO, ako sú napríklad recyklačné linky na plasty, textil, ale aj pre kovy,“ mieni E. Sadovská.
Ako ďalej zdôrazňuje, pri plánovaní nových kapacít sa často zabúda na priemyselný odpad a jeho recyklačný potenciál. „V Bielej knihe sa uvádza, že minimálne 150-tisíc ton priemyselného odpadu by namiesto skládkovania mohlo byť vhodných na recykláciu,“ pokračuje analytička.
Spolu tak na Slovensku podľa nej môže vzniknúť do roku 2035 potreba navýšenia súčasných recyklačných kapacít o minimálne 390-tisíc ton odpado (700-tisíc ton KO + 150-tisíc ton priemyselných odpadov po odpočítaní 460-tisíc ton existujúcej voľnej kapacity).
Nebudú stačiť ani kapacity ZEVO
Problém analytička vidí aj s kapacitami na energetické využitie 1,1 milióna ton KO. „V roku 2035 sa na Slovensku predpokladá produkcia nerecyklovateľných komunálnych odpadov, teda zmesového KO a veľkoobjemového odpadu, na úrovni 1,1 mil. ton. Opäť by sme nemali zabúdať ani na priemyselný odpad, v prípade ktorého by mohlo byť vhodných pre energetické zhodnotenie - namiesto ukladania na skládku - minimálne 150 tis. ton. Celkové množstvo nerecyklovateľných odpadov vhodných na energetické zhodnotenie sa tak pre rok 2035 odhaduje na úrovni minimálne 1,25 mil. ton,“ mieni E. Sadovská.
Graf: Spracovanie Evy Sadovskej
Prezident ZOP Ján Chovanec dodáva, že kapacita dvoch súčasných ZEVO aj s plánovaným rozšíreniam bratislavského a rozšírením košického ZEVO bude v budúcnosti predstavovať približne 360-tisíc ton odpadov.
„Zostávajúce množstvo nerecyklovateľného komunálneho odpadu okolo 740-tisíc ton bude musieť prejsť procesom energetického zhodnotenia predovšetkým v ZEVO, prípadne mechanicko-biologickou úpravou s koncovkou taktiež v ZEVO alebo v určitej miere skončí aj v zariadeniach na spoluspaľovanie odpadu. Bez dobudovania nových zariadení na energetické využitie odpadu sa preto ďalej nepohneme,“ konštatuje J. Chovanec.
Zostáva vám 1% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.