Kolektívny systém NEVAJGLUJ bol vytvorený na pomoc obciam s nákladmi na čistenie plastového odpadu z cigariet.
Ministerstvo životného prostredia Českej republiky vydalo spoločnosti NEVAJGLUJ a.s. oprávnenie na prevádzkovanie kolektívneho systému podľa zákona o obmedzení vplyvu vybraných plastových výrobkov na životné prostredie (ďalej len "zákon o jednorazových plastoch").
V článku sa dozviete:
- čo je cieľom spoločnosti,
- kto sú zakladatelia kolektívneho systému,
- kto pôsobí vo vedení spoločnosti,
- kto zabezpečuje podobné aktivity na Slovensku.
Rozhodnutie Ministerstva životného prostredia Českej republiky je zo dňa 10. 10. 2023, č. MZP/2023/740/6025.
Podľa vyjadrenia spoločnosti vznikol kolektívny systém na základe dohody medzi výrobcami tabakových výrobkov a filtrov a má pomôcť obciam s nákladmi na čistenie cigaretových ohorkov a zároveň sa snaží zvýšiť ochranu životného prostredia znížením množstva odpadu.
Hlavnými úlohami kolektívneho systému, ktorý prevádzkuje spoločnosť NEVAJGLUJ a.s., má byť zabezpečiť obciam úhradu nákladov na čistenie, triedenie a iné nakladanie s odpadom z tabakových filtrov (cigaretových ohorkov) a zabezpečiť vzdelávanie. Cieľom je znížiť množstvo odpadu v obciach mimo určených zberných nádob.
Na Slovensku sa už od konca minulého roku venuje podobným aktivitám iniciatíva SPAK-EKO, ktorá je od minulého mesiaca už zaregistrovaná v obchodnom registri ako akciová spoločnosť SPAK-EKO. Jej výkonným riaditeľom je Miroslav Jurkovič, v odbornej verejnosti známy z dlhoročného vedenia Slovenského priemyselného združenie pre obaly a životné prostredie SLICPEN, ktoré sa v roku 2019 integrovalo do Slovenského združenia pre značkové výrobky SZZV.
Firmu vedie skúsená manažérka
Riaditeľkou českej spoločnosti NEVAJGLUJ je Martina Vrbová, ktorá je odbornej verejnosti známa predovšetkým z dlhoročného pôsobenia v autorizovanej obalovej spoločnosti EKO-KOM a.s., ktorá je v Česku jediným systémom zberu a recyklácie obalových odpadov.
Martina Vrbová na konferencii Odpady a obce v roku 2016 | Foto: Odpady-portal.sk
„Aby sme splnili naše povinnosti vyplývajúce zo zákona, musíme postupne uzatvárať zmluvy s obcami tak, aby sme v treťom roku od udelenia autorizácie spolupracovali aspoň s 90 % obcí v Českej republike. Ak s nami obce uzavrú zmluvu v tomto roku, budú mať nárok na úhrady za rok 2023,” hovorí Martina Vrbová.
Zostáva vám 28% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.