Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Vyvíjajú kozmické smetiarske vozidlá. Manipulácia s vesmírnym odpadom pripomína sci-fi

Vedci skúmajú možnosti odstraňovania vyradených satelitov z obežnej dráhy Zeme. Odpad chcú presúvať pomocou elektrostatického vlečného lúča.

Vyvíjajú kozmické smetiarske vozidlá. Manipulácia s vesmírnym odpadom pripomína sci-fi

Foto: Nico Goda/CU Boulder

Vesmírny odpad vzniká aj pri kolíziách

Vesmírny odpad začal vedcov prvýkrát znepokojovať po udalostiach, ku ktorým došlo vo februári 2009, kedy sa už nefunkčný ruský satelit obiehajúci Zem zrazil s komunikačným satelitom Iridium 33, ktorý sa pohyboval rýchlosťou v tisíckach kilometrov za hodinu. Zrážka spôsobila vznik viac ako tisícosemsto kusov odpadu, ktorý sa dnešného dňa pláva vesmírom.

V súčasnosti sa podľa odhadov NASA vo vesmíre nachádza približne dvadsaťtritisíc kusov odpadu vo veľkosti baseballovej loptičky alebo väčších. Vedci sa obávajú, že je len otázkou času, kedy dôjde k ďalšej podobnej kolízii, no kým v roku 2009 nebol nikto ranený, v budúcnosti by dôsledky mohli byť tragické.

„Problém s vesmírnom odpadom je, že keď dôjde k zrážke, vzniká ešte viac kusov odpadu a tým sa navyše ešte zvyšuje pravdepodobnosť, že dôjde k ďalšej zrážke, pri ktorej sa odpad ešte rozmnoží – je to reťazová reakcia,“ uvádza doktorand kozmického strojárenstva Julian Hammerl.

Spolu s kolegami pod vedením profesora Hanspetera Schauba vyvíjajú spôsob, ako zrážkam vesmírneho odpadu predchádzať. Ich riešenie pripomína scény zo sci-fi filmov, keďže použiť sa chystajú vlečné lúče, ktoré poletujúce odpadky uchopia a zmenia ich trajektóriu.

Odpadom chcú manipulovať bez priameho dotyku

Predstava vedcov je taká, že v nie tak vzdialenej budúcnosti by mohla nad zemeguľou krúžiť flotila menších vesmírnych lodí, ktoré by pomocou takzvaných elektrónových lúčov pomaly premiestňovali odpad tak, aby nedošlo k zrážke medzi kusmi odpadu alebo odpadom a iným telesom na obežnej dráhe Zeme.

Ako vysvetľuje profesor Schaub, ťahanie odpadu by fungovalo na princípe statickej elektriny: „Vytvárame príťažlivú alebo odpudivú elektrostatickú silu. V princípe sa to podobá na vlečný lúč, aký je v Star Treku, no ten náš je oveľa slabší.“

Kým sa bude dať riešenie aplikovať v praxi, vedci musia ešte prekonať niekoľko prekážok. V súčasnosti budujú stredisko, v ktorom by dokázali zmapovať a umelo napodobniť prostredie obežnej dráhy Zeme, ktoré je veľmi komplexné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X