Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.

Ministerstvo životného prostredia

Foto: Odpady-portal.sk

Aj ak Slovensko splní cieľ recyklovať 65 % komunálneho odpadu do roku 2035, bude potrebné postaviť ďalšie kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov. A to zariadenia na priame energetické využitie odpadu, ako aj na spracovanie časti odpadu po jeho úprave.

V reakcii na odklad povinnej úpravy pred skládkovaním a s tým súvisiace novinárske otázky to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Analytický útvar ministerstva životného prostredia pritom tému otvoril už v septembri, kedy publikoval novú štúdiu Ako von zo smetiska. V nej analytici upozorňovali, že ak by sa realizoval každý jeden zvažovaný zámer nových zariadení na energetickú zhodnocovanie odpadov (ZEVO), v krajine by ich mohol byť nadbytok. Teraz EIP poukazuje na druhú stranu mince – aktuálny nedostatok týchto kapacít.

Chýbajú kapacity

Na to, aby Slovensko plnilo ciele recyklácie komunálnych odpadov, podľa IEP bude potrebné zaviesť opatrenia pre podporu triedenia pri zdroji. Analytici však konštatujú, že časť odpadu stále zostane nerecyklovateľná.

„Aj za predpokladu dosiahnutia cieľov recyklácie a odklonu od skládkovania tak bude potrebné dobudovať kapacity pre spracovanie nerecyklovateľného odpadu, a to tak v podobe zariadení na úpravu odpadu pred skládkovaním s následným energetickým využitím časti odpadu po úprave, ako aj v podobe zariadení na priame energetické využitie odpadu. Tieto kapacity ale dnes nemáme, a preto nie je možné zakázať skládkovanie neupraveného odpadu,“ uviedol IEP na sociálnej sieti

V rovnakom duchu sa autorka ostatnej štúdie IEP Stella Košíková (Slučiaková) vyjadrila aj pre portál Aktuality. „Totižto významná časť odpadu nie je recyklovateľná,“ povedala na margo potreby nových kapacít ZEVO.

Ministerskí analytici zároveň s časovým odstupom reagovali aj na novinársku otázku na tlačovej konferencii MŽP SR k téme úpravy odpadov. Otázka súvisela so štúdiou IEP „Ako von zo smetiska“ a inštitút tvrdí, že otázka mu pripisovala tvrdenie, ktoré sa v štúdii nenachádza.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com06.12.2023 (08:14)
    No, mali by už teraz určiť lokality, kde to plánujú postaviť, aby mohli zainteresovaní pracovať s miestnou komunitou, ktorá to ešte síce nevie, ale určite spaľovňu vo svojom regióne nechce. Tu by som sa stavil, že tento cieľ nesplnia a nemali si ho teraz dávať verejne. Otázky, kedy to už bude postavené a prečo to nesplnili, je možné natlačiť na A4, nastrihať na pásiky a dať novinárom, aby sa každý týždeň na to nezabudli opýtať.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie je od začiatku roka v pluse. Pozreli sme sa na hospodárenie správcu

Zálohovanie je od začiatku roka v pluse. Pozreli sme sa na hospodárenie správcu

Správca zálohovania za prvých osem mesiacov roka vykázal príjmy vo výške 156 mil. eur a výdavky 147 mil. eur.

Doplácame z rozpočtu, poplatky za odpad nestačia. Mesto vsádza na množstvový zber

Doplácame z rozpočtu, poplatky za odpad nestačia. Mesto vsádza na množstvový zber

Samospráva očakáva, že jej náklady v budúcom roku ďalej porastú kvôli mechanicko-biologickej úprave odpadov.

Ako sa darí slovenským OZV pre obaly? Pozreli sme sa na ich tržby

Ako sa darí slovenským OZV pre obaly? Pozreli sme sa na ich tržby

Celkové tržby všetkých obalových OZV sa pohybujú v desiatkach miliónov eur ročne. Ide o financie, ktoré smerujú hlavne do triedeného zberu.

X
X
X
X