Príspevok z nerecyklovaných plastov predstavuje takmer päť percent z rozpočtu EÚ. Na Slovensku zatiaľ nie je prenesená na výrobcov, išlo by o desiatky miliónov eur.
Daň z plastov je menej známym príjmom rozpočtu Európskej únie. EÚ zaviedla s účinnosťou od 1. januára 2021 daň z nerecyklovaných plastov s cieľom znížiť množstvo odpadu v EÚ spôsobené ich používaním.
Na základe právnych predpisov EÚ sa tak začala uplatňovať jednotná sadzba výberu dane na hmotnosť nerecyklovaného odpadu z plastových obalov vzniknutého v každom členskom štáte vo výške 0,80 eur za kilogram.
Na daň z plastov upozornil think-tank INESS už vo svojej publikácii z roku 2021, pričom podľa jeho odhadov očakáva EÚ vlastné ročné príjmy z tejto dane vo výške 6-8 miliárd eur.
V článku sa dozviete:
- ako vznikla daň z nerecyklovateľných plastov,
- akým spôsobom sa daň platí na Slovensku,
- akú časť príjmov tvorí daň v rozpočte EÚ,
- aká výška dane je rozpočtovaná pre Slovensko na rok 2024.
Hmotnosť nerecyklovaného odpadu z plastových obalov sa vypočítava ako rozdiel medzi hmotnosťou odpadu z plastových obalov vzniknutého v členskom štáte v danom roku a hmotnosťou recyklovaného odpadu z plastových obalov, ktorý sa určí podľa smernice o obaloch a odpadoch z obalov, v tom istom roku. Téme sme sa venovali v lete roku 2022 v článku advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
Daň posiela ministerstvo financií
Mechanizmus platenia tejto dane schválila vláda v máji 2022. Ako vyplýva z prijatých pravidiel, odvody zo zdroja založeného na nerecyklovanom odpade z plastových obalov sú rozpočtované v kapitole všeobecnej pokladničnej správy rozpočtu verejných financií ako bežné výdavky.
Ministerstvo financií posiela každoročne do 31. júla Európskej komisii výkaz s údajmi o celkovej hmotnosti odpadu z plastových obalov vyprodukovaného v SR a o hmotnosti tohto odpadu z plastových obalov, ktorý bol recyklovaný (hmotnosť sa uvedie v kilogramoch) ako aj ročný výkaz za druhý rok predchádzajúci bežnému roku (n-2), ktorý obsahuje výpočty súm vlastného zdroja založeného na nerecyklovanom odpade z plastových obalov. Potrebné údaje získava ministerstvo financií od ministerstva životného prostredia.
Daň je vlastným zdrojom EÚ
Rozpočet EÚ na rok 2024 bol schválený už v novembri minulého roku, vo vestníku EÚ však vyšiel až minulý týždeň. Odkaz nájdete v závere článku.
Daň z nerecyklovaného odpadu z plastových obalov je vlastným zdrojom rozpočtu EÚ. Podľa schváleného rozpočtu na rok 2024 ide o malé množstvo uplatňované na hmotnosť nerecyklovaného odpadu z plastových obalov vyprodukovaného v každom členskom štáte.
Rozpočtové príjmy EÚ na tento rok dosahujú celkovo 142,63 miliárd eur, pričom jednotná sadzba uplatňovaná na zdroj založený na DPH je 0,30 %, zatiaľ čo jednotná sadzba uplatňovaná na zdroj založený na HND (hrubom národnom dôchodku) je 0,4579 %.
Tradičné vlastné zdroje predstavujú 17,26 % financovania rozpočtu na rok 2024.
Vlastný zdroj založený na DPH predstavuje 16,56 %, vlastný zdroj založený na odpade z plastových obalov predstavuje 4,97 % a vlastný zdroj založený na HND 56,91 %. Iné príjmy sa v prípade rozpočtového roku 2024 odhadujú na 6,13 mld. eur.
Európska únia chce týmto mechanizmom vybrať z dane založenej na odpade z plastových obalov 7,1 miliárd eur.
Koľko má zaplatiť Slovensko?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.