Základnou prevenciou je zatvárať kontajnery. K dispozícii sú však aj ďalšie riešenia.
Stačí nechať otvorený kontajner, počkať na prvý dážď alebo sneh a výsledok je na svete. Zrážková voda môže zbytočne zvýšiť hmotnosť odpadu v nádobách, za ktorých vývoz mesto či obec platí zberovej spoločnosti.
A problém sa netýka len zmesového komunálneho odpadu. Napršaná voda znamená dodatočnú hmotnosť aj vo farebných nádobách na triedený zber, ktorý zas financujú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). A v prípade papierového odpadu môže voda odpad určený na recykláciu celkom znehodnotiť.
Problém sa týka len malej časti kontajnerov, ktoré zostávajú nezatvorené, v dlhodobom meradle ale nemusí ísť o malé objemy vody.
Priemerný ročný úhrn zrážok podľa údajov SHMÚ na Slovensku dosahuje okolo 740 mm, čo znamená 740 litrov / kilogramov vody na jeden štvorcový meter. A to je približne aj plocha klasickej 1 100-litrovej nádoby na odpad, na ktorú môžu zrážky padať, ak kontajner zostáva otvorený.
Prívalový dážď pridá odpadu kilá
Riziko sa týka všetkých kontajnerových stojísk, kde sa kontajnery riadne neuzatvárajú. Obzvlášť citlivo však problém samosprávy a občania pociťujú tam, kde prechádzajú na vážený množstvový zber odpadu.
Príkladom je mesto Krásno nad Kysucou, kde prešli na monitorovaný zber a odpad začali pri vývoze aj vážiť. O skúsenostiach sme na Odpady-portal.sk referovali vlani.
„Od Nového roka sú na zberných vozidlách namontované vážiace zariadenia, ktoré odvážia každú nádobu a aktuálny údaj sa online prenesie do počítača,“ informovalo teraz mesto na svojom webovom sídle. A spolu s tým samospráva poukazuje aj na problém spojený s nezatvorenými kontajnermi a vodou.
„Preto chceme upozorniť obyvateľov bytoviek, ale i ďalších tvorcov odpadu, aby nádoby za sebou zatvárali, pretože neuzatvorené nádoby zvyšujú hmotnosť odpadu. Už tým, že v tomto období napadne do zberných nádob sneh, alebo dážď a následne zamrzne. Cez letné obdobie bývajú nárazové dažde, ktoré taktiež zvýšia hmotnosť nasiakavých komodít a odpad bude mať väčšiu váhu,“ apeluje tamojšia radnica na obyvateľov.
Radnica zároveň pripomína, že opatrenia, ktoré prijíma štát, každý rok odpadové hospodárstvo samosprávam predražujú, kvôli čomu samosprávy dvíhajú poplatky za komunálny odpad. „Pomôcť znížiť, resp. udržať poplatok za odpad môžeme precíznym triedením a napríklad aj zatváraním smetných nádob, aby mesto nemuselo pristúpiť k rapídnemu zvýšeniu spomínaných poplatkov,“ konštatuje mesto.
Riešením sú aj pokročilejšie kontajnery
Prvým krokom, ako zabrániť vnikaniu zrážkovej vody do kontajnerov, je ich dôsledné zatváranie. Pomôcť však môžu aj nové technické riešenia.
V Nových Zámkoch napríklad radnica vsadila na špeciálne kryty, ktoré majú zvýšiť ochranu pred vandalizmom, hlodavcami, ale aj zrážkami, ktoré by zvyšovali hmotnosť odpadu. Projekt rozbehli v roku 2018.
Investícia mesta za 2,5 milióna eur však narazila aj na kritiku. „Vnútri je plastový kontajner, jedine kryt je kovový. Podľa mňa sme za tie peniaze mohli mať niečo kvalitnejšie,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov pre portál Pluska v roku 2020. Na druhej strane samospráva si skúsenosti pochvaľovala s tým, že riešenie prispelo k zníženiu hmotnosti odpadu.
Ďalším možným riešením je prebudovanie stojísk s nádobami a ich zastrešenie či uzamykanie kotajnerov. Čoraz väčšej obľube sa na Slovensku tešia aj polopodzemné kontajnery a podzemné kontajnery, ktoré prinášajú viacero výhod, vrátane kvalitného zabezpečenia odpadu.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.