S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.
Priemysel čelí vážnemu nedostatku kapacít na recykláciu a energetické zhodnotenie odpadov. Tvrdí to Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), ktorá spolu so Zväzom odpadového priemyslu (ZOP) a spoločnosťou KOSIT apelujú na štát, aby situáciu riešil.
Zástupcovia priemyslu na kritický stav upozorňujú už dlhodobo. „Ak nie sme schopní dať odpad z priemyslu na materiálové zhodnotenie, tak ho chceme energeticky zhodnocovať. Na to však nemáme na Slovensku žiadne kapacity,” vysvetľovala vlani pre Odpady-portal.sk Michaela Hletková Ploszeková zo spoločnosti Volkswagen.
A práve ďalší rozvoj automobilového priemyslu, vrátane nového závodu Volvo pri Košiciach, môže situáciu ešte viac skomplikovať. Nové výrobné kapacity budú znamenať väčšiu produkciu priemyselných odpadov. Koncových zariadení je pritom pre ne už v súčasnosti málo.
„Situácia je alarmujúca. S nábehom výroby nových ohlásených investícii v oblasti automobilovej výroby môže prísť bez okamžitých opatrení ku kolapsu spracovateľských kapacít v horizonte nasledujúcich dvoch až piatich rokov,“ varuje Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.
Zrecyklovať nejde všetko
Aj keď objem priemyselného odpadu viac ako štvornásobne prevyšuje objem komunálneho odpadu, podľa zo strany štátu mu dlhodobo nie je venovaná primeraná pozornosť. Politiky sa zameriavajú hlavne na komunálny odpad, ktorý však tvorí len menšiu časť z celkového množstva produkovaných odpadov.
APZD, ZOP a KOSIT preto vyzývajú na „urýchlené prijatie opatrení, ktoré zvrátia tento negatívny trend ohrozujúci prísun a realizáciu nových investičných projektov na Slovensku.“ Priemyselná asociácia argumentuje, že podniky majú záujem odpad prioritne recyklovať, existujúce kapacity koncových spracovateľských zariadení však aj z dôvodu výrazného rozvoja priemyslu nestačia na pokrytie dopytu.
„Priemysel je pripravený na recykláciu ako najefektívnejšiu formu spracovania odpadov, avšak čelí vážnemu nedostatku kapacít na spracovanie a energetické zhodnotenie nezrecyklovateľného odpadu,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár APZD. Vytvára to podľa neho výrazný tlak na firmy, ktoré sú nútené vyvážať odpad za hranice Slovenska, čo je neudržateľné a často finančne nákladné.
Hoci ohlásených investičných zámerov je na stole viacero, naďalej platí, že v súčasnosti sú na Slovensku len dve mestá, ktoré disponujú zariadeniami na energetické využitie odpadu (ZEVO), Bratislava a Košice.
„Tieto zariadenia predstavujú ekologický, efektívny a ekonomicky výhodný spôsob nakladania s odpadmi, ktorý zároveň produkuje a dodáva domácnostiam lacné teplo a elektrickú energiu,“ doplnil Ladislav Halász, riaditeľ úseku inovácií a rozvoja KOSIT a.s.
Osobitnou výzvou je nebezpečný odpad
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.