V porovnaní s Bratislavou menšie Košice vykazujú výrazne viac drobného stavebného odpadu.
Druhé najväčšie slovenské mesto sa vlani výrazne zlepšilo v triedení odpadov. Za rok 2023 Košice vykázali úroveň vytriedenia komunálneho odpadu 32,3 %, čo bolo o 6,1 percentuálneho bodu viac v porovnaní s predošlým rokom 2022.
Ako vyplynulo z nedávneho prieskumu Odpady-portal.sk, väčší nárast úrovne vytriedenia spomedzi tridsiatky najľudnatejších slovenských miest vykázalo len Komárno, kde parameter medziročne stúpol z 22 % na 33,6 %.
Podrobnejšie čísla z košického Ročného výkazu o komunálnom odpade ukazujú, že mesto za vlaňajšok vykázalo výrazne viac vytriedených bioodpadov, ale aj železa a ocele. Najnovšia štatistika zároveň potvrdila, že vo východoslovenskej metropole podobne ako v Bratislave klesá množstvo nevytriedeného zmesového komunálneho odpadu.
V článku sa dozviete:
- ako sa v Košiciach vyvíja produkcia zmesového komunálneho odpadu,
- čo sú najväčšie zložky komunálnych odpadov v meste,
- ako sa zmenilo ich množstvo medziročne,
- ako sa s jednotlivými druhmi odpadov nakladá.
Ubúda zmesového odpadu
Množstvo nevytriedeného zmesového komunálneho odpadu (ZKO) v Košiciach v posledných rokoch klesá.
Kým v roku 2021 mesto vykazovalo viac ako 48 000 ton ZKO, predvlani to bolo 47 500 ton a v minulom roku už iba necelých 43 000 ton.
Na skládky odpadov z tohto množstva smeruje iba minimum. Takmer všetok ZKO podľa výkazu mesta prechádza energetickým zhodnotením (kód nakladania s odpadom R1).
Zmesový odpad z mesta končí v zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré v Košiciach prevádzkuje spoločnosť KOSIT. Odpad tu slúži na výrobu tepla a elektrickej energie.
Obdobne sa so ZKO nakladá aj v Bratislave, kde mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) prevádzkuje druhé z dvojice slovenských ZEVO. V prípade ostatných slovenských miest ZKO smeruje prevažne na skládky.
Rozbehli zber kuchynského odpadu
Výrazný medziročný nárast v Košiciach zaznamenal biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad (BRKO). Kým v roku 2022 sa v meste vytriedilo iba okolo 30 ton týchto odpadov, v minulom roku to bolo už 2 430 ton.
Ako vyplýva z údajov ostatných veľkých miest, množstvo kuchynských a reštauračných odpadov vlani skokovo vzrástlo aj v Bratislave a Prešove.
Množstvo BRKO vlani stúplo v prípade Košíc 75-násobne kvôli tomu, že triedenie kuchynského odpadu sa tu naplno a plošne rozbehlo až od vlaňajška. Hoci so zberom v Košiciach pilotne začali už skôr, zákonná povinnosť na Košice rovnako ako na Bratislavu doľahla až od roku 2023. Dovtedy platila zákonná výnimka, vďaka ktorej samosprávy nemuseli kuchynský odpad z domácností triediť, pokiaľ sa zmesový komunálny odpad z ich územia energeticky zhodnocuje.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.