Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.
Legislatíva v oblasti nakladania s odpadom a využívania druhotných surovín zvyšuje tlak na recykláciu odpadu. Hoci plastové obaly patria k najťažšie, a teda aj najdrahšie, recyklovateľným materiálom kvôli zloženiu, aj tu sa očakáva zvyšovanie miery recyklácie. Jedným zo spôsobov môže byť chemická recyklácia.
Investíciu do zariadenia na pyrolýzne spracovanie plastového odpadu pripravuje aj petrochemická spoločnosť Orlen Unipetrol, ktorá chce takto nahradiť časť produkcie plastov vyrábaných v súčasnosti z ropy.
„Ako všetky veľké firmy aj my sa snažíme plniť záväzky pri dosahovaní uhlíkovej neutrality. Preto v súčasnosti významne investujeme do bezuhlíkových technológií a modernizujeme zariadenia. S tým súvisí aj vstup do chemickej recyklácie,“ objasňoval smerovanie rafinérie Vojtěch Lambl, špecialista pre vzťahy s verejnosťou, na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2024.
V článku sa dozviete:
- aká časť plastového odpadu má byť vhodná pre účely pyrolýzy,
- prečo rastie tlak na recyklačné riešenia,
- ako chemická recyklácia plastov zapadá do aktivít petrochemickej firmy,
- prečo podľa zástupcu rafinérie chemická recyklácia nekonkuruje tradičnému energetickému spracovaniu plastov,
- ako rafinéria vníma ekonomickú rentabilnosť investície do chemickej recyklácie.
Firma vidí veľký potenciál v plastovom odpade žltých aj čiernych kontajnerov. Odhaduje, že pre pyrolýznu recykláciu je vhodná zhruba polovica obsahu žltých nádob. Väčším problémom než kvantita má byť kvalita materiálu, pričom tu môže pomôcť automatizované strojové triedenie.
„Dôvod, prečo mnohí začínajú premýšľať nad chemickou recykláciou, je legislatívny vývoj v Európskej únii a požiadavky na recyklovaný materiál v obaloch. Okrem toho veľké firmy majú vlastné dobrovoľné záväzky, často oveľa prísnejšie než legislatíva. To ešte viac zvyšuje tlak na dostupnosť recyklovaného materiálu pre obaly,“ myslí si V. Lambl.
Dopyt po recyklátoch má rásť aj v oblasti automobilového, či elektrotechnického priemyslu.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.