Cezhraničnú prepravu odpadov je potrebné oznámiť príslušným orgánom dotknutých krajín a získať od nich príslušné povolenia. Píše Katarína Brath Liebscherová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
Cezhraničná preprava odpadov, ktoré podliehajú notifikácii1, je prísne kontrolovaná. Na jej realizáciu je potrebné oznámiť cezhraničnú prepravu týchto odpadov príslušným orgánom dotknutých krajín (podať tzv. notifikáciu) a získať od týchto krajín príslušné povolenia (t. j. od krajiny miesta odoslania, určenia a tranzitu).
Notifikácia v sebe zahŕňa predloženie veľkého množstva dokumentov (napr. chemická analýza odpadov, povolenia jednotlivých osôb, prepravné trasy, finančná garancia, atď.), ktoré sú prísne kontrolované. Primárnymi dokumentmi pre cezhraničnú prepravu odpadu sú však Doklad o oznámení (DO) a Doklad o pohybe (DP)2. Tieto dokumenty predstavujú formuláre, ktoré sú jednotné v celej EÚ a vyplývajú z Nariadenia o preprave odpadu3.
Napriek tomu, že postup vypĺňania týchto dokumentov je popísaný v Prílohe IC Nariadenia o preprave odpadu4, častokrát bývajú tieto dokumenty vyplnené nesprávne. V našej praxi sa stretávame s opakujúcimi sa chybami pri vypĺňaní týchto dokumentov a viaceré z nich sa dozviete nižšie:
Najčastejšie chyby pri vypĺňaní Dokladu o oznámení (DO) a Dokladu o pohybe (DP):
1.) Identifikácia oznamovateľa a/alebo príjemcu - údaje uvedené v zmluve sa nezhodujú s položkou 1 a 2 DO a položkou 3 a 4 DP.
Taktiež sa často stáva, že nie je uvedené IČO slovenskej právnickej osoby, ktoré si MŽP vyžaduje uviesť na týchto dokumentoch. Niektoré krajiny ako označenie osôb používajú napr. číslo povolenia daného subjektu alebo registrácie v danom štáte. V takomto prípade je potrebné IČO slovenských osôb doplniť do formulára ako údaj navyše.
Identifikačné údaje musia sedieť aj s predloženými povoleniami daných osôb. Niekedy sa stáva, že sa predloží všeobecné povolenie právnickej osoby (napr. zahraničné oprávnenie nakladať s odpadmi), ale nepredloží sa povolenie, konkrétnej prevádzky, odkiaľ/kam odpad smeruje.
2.) Položka 3C DO - informácia o zariadení na zhodnocovanie odpadu s predchádzajúcim súhlasom je častokrát zaškrtnutá chybne. Tento súhlas nie je klasickým povolením pre dané zariadenie (napr. IPKZ povolenie), ale ide o súhlas podľa článku 14 Nariadenia o preprave odpadov. Oznamovateľ si musí overiť s prevádzkovateľom zariadenia na zhodnotenie odpadov, či takýmto súhlasom disponuje. V takomto prípade, je možné zaškrtnúť položku 3C DO a zároveň je možné vydať súhlas s prepravou na 3 roky (v klasických prípadoch sa súhlas vydáva na 1 rok). Tento súhlas viaceré krajiny doposiaľ zatiaľ vôbec nevyužívali. Napr. v Nemecku je však udelených viacero týchto tzv. predchádzajúcich súhlasov.
3.) Položka 6 DO - plánované obdobie prepráv.
- väčšinou je možné uviesť obdobie prepráv v dĺžke 365 dní, t.j. od 15. 9. 2024 – 14. 9. 2025 (chybne by bolo uviesť do 15. 9. 2025);
- skorý dátum prvej prepravy – je potrebné ponechať dostatočný čas medzi podaním notifikácie a prvou prepravou. Proces schvaľovania cezhraničnej prepravy trvá aj niekoľko mesiacov, hoci lehoty uvedené v Nariadení o preprave odpadov tak dlhé nie sú. Najmä pri nových oznamovateľoch, ktorí prvýkrát pripravujú a podávajú notifikáciu, je potrebné veľa údajov/dokumentov dopĺňať dodatočne na základe výzvy príslušných úradov, čo predlžuje čas schvaľovania notifikácie.
Obdobie prepráv je spravidla možné ešte v priebehu schvaľovania notifikácie zmeniť. Je to však potrebné urobiť predtým, ako sú vydané príslušné súhlasy a túto zmenu je potrebné ohlásiť všetkým dotknutým úradom.
V tejto súvislosti upozorňujeme, že niektoré tranzitné krajiny vydávajú len tichý súhlas (napr. Rakúsko, Slovinsko). Tento tichý súhlas začne platiť 30 dní od vydania potvrdenia o prijatí úradom miesta určenia a platí jeden rok, pričom nie je možné začiatok platnosti tohto tichého súhlasu upravovať. V takom prípade sa často stáva, že doba platnosti súhlasov sa riadi obdobím tichého súhlasu.
Povolené obdobie prepráv je koniec koncov to obdobie, v ktorom sa prekrývajú súhlasy všetkých dotknutých úradov.
4.) Položka 7 DO – prvý riadok tejto položky – Spôsob balenia sa veľakrát prehliadne a nie je vyplnený. Mnoho oznamovateľov vyplní len druhý riadok tejto položky. Spôsob balenia sa vypĺňa podľa číselníka na druhej strane DO.
5.) Položka 8 DO – V prípade, ak má byť pri preprave použitých viac dopravcov, je potrebné v položke 8 DO uviesť odkaz na prílohu, v ktorej sa budú nachádzať informácie o všetkých relevantných dopravcoch. Ku všetkým dopravcom musia byť predložené doklady o poistení zodpovednosti za škodu a príslušné povolenia na medzinárodnú dopravu, ako aj registrácie/povolenia na prepravu odpadu.
Niektoré krajiny nevyžadujú tieto doklady a stačí im predložiť len vyhlásenie o ich existencii (napr. Taliansko). Tieto vyhlásenia nie sú pre všetky krajiny postačujúce. Pri príprave notifikácie je potrebné overiť, aké majú požiadavky dotknuté krajiny. Predmetné vyhlásenia nie sú často dostatočné napríklad ani pre preukazovanie povolení pôvodcu alebo príjemcu odpadu.
6.) Položka 12 DO – má sa uviesť názov, pod ktorým je materiál všeobecne známy (obchodný názov) resp. výstižný popis odpadu. Názov odpadu podľa Katalógu odpadov nie je potrebný, pretože je kód odpadu už uvedený v položke 14 DO.
7.) Položka 14 DO
- Vždy sa vyplní len jedna z položiek 14 i) a 14 ii). V položke 14 i) sa vyplní kód „farebného zoznamu/, ak je uvedený v prílohe VIII, prípadne IX k Bazilejskému dohovoru. Teda uvedú sa tu kódy, ktoré majú formát A.... (napr. A1030), prípadne B.... (napr. B1130). V položke 14 ii) sa uvedie kód žltého zoznamu uvedený v prílohe IV časti II Nariadenia o preprave odpadu (kódy vo formáte „A trojmiestne písmeno“ - napr. AC080); v prípade prepravy odpadov zo zeleného zoznamu, ktoré podliehajú oznamovacej povinnosti, sa do položky 14 ii) uvedú kódy z prílohy III časti II (kódy vo formáte „G trojmiestne písmeno“ - napr. GC050).
- Položka 14 vii) sa primárne nevypĺňa. Avšak, ak odpad zodpovedá jednému z kódov Y uvedených v prílohe I a II Bazilejského dohovoru, mal by sa vyplniť.
8.) Položka 15 (hraničné prechody) – častokrát býva zle vyplnená. Spôsob vyplnenia položky 15 DO je presne opísaný v bode 26 prílohy IC Nariadenia o preprave odpadu.
- V riadku a) sa uvedú príslušné krajiny (ideálne po EN) alebo ich skratky podľa ISO 3166;
- V riadku b) by sa mali vyplniť kódy príslušných orgánov týchto krajín (napr. Rakúsko má kód AT001), neuvedenie tohto kódu nie je spravidla problematické;
- V riadku (c) sa vyplnia vstupné a výstupné body (hraničné prechody) pre príslušné krajiny. Pri hraničných prechodoch je častá chyba, že sa uvedú názvy, ktoré nie sú oficiálnym názvom daného hraničného prechodu.
9.) Položka 17 DO – musí byť vždy podpísaná štatutárnym zástupcom oznamovateľa, resp. inou splnomocnenou osobou.
Doklad o pohybe (DP) musí obsahovať totožné údaje ako sú uvedené v DO. Avšak pri podaní notifikácie nie sú v DP vyplnené všetky údaje, nakoľko DP slúži na sledovanie konkrétnych prepráv a pri notifikácii sa vlastne len schvaľuje jeho základné znenie.
V okamžiku podania notifikácie sa vypĺňajú len položky č. 3, 4, 9 až 14. MŽP vyžaduje vyplniť aj celkové množstvo prepráv v položke 2 (napr. ...../500).
Častou chybou je, že oznamovateľ DP podpíše. DP sa nikdy pri podaní notifikácie nepodpisuje, ale až po vydaní súhlasov pred uskutočnením prepravy.
Okrem správneho vyplnenia týchto dokumentov je potrebné sa zamerať aj na správnu prípravu ostatných podkladov, ktoré je potrebné príslušným úradom predložiť. Ide o rozsiahle množstvo dokumentov, ktoré sú príslušnými úradmi veľmi prísne kontrolované.
1 Sú na tzv. žltom zozname, alebo nie sú uvedené na žiadnom zozname v prípade prepravy v rámci EÚ, iné podmienky platia mimo EÚ
2 Slovenské verzie Dokladu o oznámení a Dokladu o pohybe dostupné online tu: https://www.minzp.sk/odpady/cezhranicna-preprava-odpadov/dokumenty/
3 Príloha IA a IB Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 zo 14. júna 2006 o preprave odpadu
4 Nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 zo 14. júna 2006 o preprave odpadu
JUDr. Katarína Brath Liebscherová
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.