Čistenie ulíc je neoddeliteľnou súčasťou odpadového hospodárstva miest a obcí. V komunálnej technike ponúkame vozidlá svetovej kvality, hovorí Martin Fábian, obchodný riaditeľ spoločnosti NORWIT SLOVAKIA, spol. s r. o.
V rozhovore s Martinom Fábianom sa dozviete:
- aké parametre by mali obce zvažovať pri výbere zametačov,
- čo sú kľúčové faktory kvaltného zametača,
- ako sa rozvíja elektromobilita v sektore zametačov,
- aké zametače od spoločnosti NORWIT SLOVAKIA dopytujú zákazníci najviac,
- aké trendy vníma Martin Fábian vo vývoji zametačov.
NORWIT SLOVAKIA sa už niekoľko rokov venuje aj segmentu komunálnej techniky. Na Slovensku ponúkate zametacie stroje značiek RAVO a SCARAB. Podľa čoho by sa mal ten, kto má úmysel obstarať si takéto zariadenie, rozhodovať pri výbere?
Pri výbere vhodného zametača majú obce, vzhľadom na ich požiadavky, na výber od kompaktných strojov od objemu jedného metra kubického až po maxi-kompaktné, čo sú päť kubíkové zametacie vozidlá. Potom sú k dispozícii ešte väčšie vozidlá, ktoré sú zametacími nadstavbami na nákladné vozidlá.
Pri správnom výbere zametacieho vozidla je potrebné zohľadniť obec ako celok, teda vrátane komunikácií v okolí, chodníkov, parkovísk, či námestí. Treba vnímať aj limitujúce faktory, ako sú zeleň, podchodné výšky, najužšie miesta alebo iné špecifiká daného mesta.
Takisto je dôležité brať do úvahy aj vzdialenosť obslužných priestorov, teda miest, kde zametač vysýpa odpad a zároveň sa znovu napĺňa, či čistí.
Pre obec je dôležité rozhodovať sa aj na základe kvality zametacieho stroja a efektivity zametania.
Čo ovplyvňuje efektivitu?
Priamy náklad pre obec je určený kvalitou stroja. To znamená, aké materiály sa použili pri stroji a či je stroj naozaj zametač, alebo multifunkčné zariadenie.
Dobrý zametač musí spĺňať dve podmienky: musí byť kvalitný a musí mať vysoký sací výkon. To sú dve najdôležitejšie kritériá, vďaka ktorým je Ravo stále svetovou jednotkou na trhu zametacích vozidiel.
RAVO R5 | Foto: FAYAT
Predpokladám, že to boli faktory, pre ktoré ste sa rozhodli pre vozidlá skupiny Fayat.
Áno. Tieto zametacie vozidlá sú interne vyvíjané aj konštruované s ohľadom na maximálny zametací výkon.
Efektivita zametania je určená najmä dvomi parametrami: reálnym sacím výkonom a mierou zhutňovania odpadu v zásobníku. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je užívateľská prívetivosť, teda jednoduchosť obsluhy pre rýchle intuitívne ovládanie stroja.
V súčasnosti veľmi rastie dopyt po ďalšom parametre, a tým je telematické spojenie v koncepte inteligentných miest.
Čo to znamená?
Telematická komunikácia znamená, že zametač je vybavený senzormi, ktoré môžu merať viacero parametrov. Dáta sú odosielané cez cloudové rozhranie.
Na základe nich vie správca vozového parku zistiť, kde stroj zametal, kde bola aká miera znečistenia, či prašnosti komunikácií. Týmto spôsobom vie plánovať zametanie obce a konkrétnych ulíc.
Má to obrovskú výhodu aj pre servis. Ak dostaneme od majiteľa vozidla možnosť vidieť dáta, tak vidíme, kedy prichádza ďalší servisný interval, prípadne či na vozidle nie je nejaká závada.
Chybu tak vieme oveľa skôr identifikovať a pripraviť opravu tak, aby užívateľ nemal zbytočné prestoje, zároveň dokážeme efektívnym spôsobom minimalizovať čas trvania servisu.
Na servis sme plnohodnotne vybavení, servisný zásah robíme na mieste. To znamená, že tam, kde sa zametač práve nachádza, vykonáme údržbu a opravu.
Ktoré zametače zo skupiny Fayat ponúkate?
Skupina Fayat zahŕňa niekoľko značiek zametačov. My zastupujeme momentálne značky RAVO a SCARAB.
RAVO vo svojom portfóliu ponúka kompaktné jednokubíkové až maxi-kompaktné päťkubíkové, ktoré som už spomenul. SCARAB vyrába zametacie nadstavby na nákladné vozidlá.
RAVO R2 | Foto: FAYAT
Čo sa stalo s vozidlami značky MATHIEU, ktoré ste ponúkali pred pár rokmi?
Stále ich máme v ponuke. Koncom minulého roku bola značka MATHIEU konsolidovaná pod značku RAVO.
Konsolidácia prebehla preto, aby sa dve vývojové strediská spojili do jedného, čím sa zefektívni a zrýchli vývoj, ako aj výroba.
Aké sú aktuálne najsilnejšie trendy vo vývoji zametacích strojov? Na tohtoročnom veľtrhu IFAT v Mníchove sme videli, že v komunálnej technike sa výrazne postupuje k elektromobilite a iným alternatívnym pohonom. Platí to aj pre zametače?
Elektromobilita je už niekoľko rokov narastajúci trend. Platí to aj pre zametače, ktoré sú elektrické. RAVO chce pokračovať len v elektrifikácii, teda nepúšťa sa do ďalších palivových trendov, akým je napríklad vodík.
Značka RAVO je považovaná v elektrifikácii za svetového lídra. Napríklad pri dvojkubíkovom stroji je unikátom v tom, že dokáže pracovať na dve až tri smeny. Zametač na elektrický pohon vie pracovať až dvadsať hodín denne.
Mesto alebo obec pritom nemusí mať rýchlonabíjačky, ale obyčajné nabíjačky. To je zatiaľ unikát.
Skúsme rozviesť čas užívania bez nabitia na drobné. Koľko je to kilometrov?
Pri zametačoch nezvykneme kvalifikovať výkon podľa najazdených kilometrov, lebo to závisí od terénu, stupňa znečistenia a ďalších faktorov. Napríklad v Piešťanoch na kúpeľnom ostrove prejde zametač aj tridsať kilometrov za deň, no v bratislavskom Ružinove to môže byť od päť do štyridsať kilometrov za deň.
Všetko záleží od stupňa znečistenia. Všeobecne však platí, že zametač RAVO E2 dokáže zametať až dvadsať hodín denne.
Martin Fábian, NORWIT Slovakia | Foto: Odpady-portal.sk
Štyri hodiny stačia na nabitie?
Nie, tieto zariadenia fungujú na princípe modulárneho vymieňania batérií. Nabíjajú sa pomalou nabíjačkou. Koncept je založený na ich efektívnom využití.
Napríklad Paríž má flotilu 220 zametacích strojov značiek SCARAB aj RAVO. Keďže by bolo neefektívne narásť na štyristo alebo šesťsto strojov, dodávateľ vyvinul systém výmeny batérií.
Z hľadiska elektrifikácie je najzaujímavejší maxi kompaktný stroj RAVO R5e, teda päťkubíkový zametač. Výrobca sa totiž odklonil od technológie Lítiovo-iónových batérií (Li-ion, pozn. red.) k lítium-železo-fosfátovým (LFP, alebo LiFePO4, pozn. red.) batériám, ktoré majú iné špecifiká.
V RAVO chceli totiž vyriešiť tri najčastejšie dopyty od užívateľa: životnosť batérie, jej recyklovateľnosť a riziko požiaru.
Technológia LFP batérií má vyhodu práve v tom, že výrobca poskytuje záruku osem tisíc hodín, resp. až päť rokov. To znamená, že batéria má reálnu životnosť nabíjacích cyklov výrazne väčšiu ako štandardné iónové batérie.
Zároveň je netoxická, takže recyklácia nie je pre obec problémom.
A riziká požiaru?
Batéria je nehorľavá a pri nabíjaní sa nezohrieva do extrémnych teplôt. Jej výhodou je aj to, že v čase nepoužívania takmer nestráca nabitie, na rozdiel od Li-ion batérií.
Zametač RAVO R5 | Foto: FAYAT
Sú zákazníci na Slovensku konzervatívnejší a požadujú skôr zametače na spaľovacích motoroch?
Áno. Benzínové alebo dieslové sú dopytovanejšie. Celkom pochopiteľne, lebo vozidlo na elektrický pohon je minimálne dvojnásobne drahšie, než štandardný ekvivalent, ktorý má bežný spaľovací motor. To je jednoducho fakt, ktorý sa ani v blízkej dobe zrejme nezmení.
Poskytujete aj prenájom strojov, prípade jazdené alebo repasované stroje?
Zákazníci sa na nás často obracajú s požiadavkou na jazdený stroj, avšak treba si uvedomiť aj to, aké nevýhody to so sebou prináša. Jazdené stroje s mnohokrát neznámou servisnou a prevádzkovou históriou môžu mať na prvý pohľad veľmi zaujímavú obstarávaciu cenu, ale na druhej strane majú aj veľké riziká. Koľko bude v skutočnosti stroj stáť? Čo ak sa ukážu skryté závady alebo prevádzka odhalí väčšie opotrebovanie, než v aké nový majiteľ dúfal?
Je zdanlivo jednoduché povedať, že jazdený stroj má nízku obstarávaciu cenu, ale vôbec neviete, do akej kvality investujete. Treba si dať veľký pozor. Spolupracujeme však s dílermi z rôznych európskych krajín, vďaka ktorej máme prístup k jazdeným strojom a detailne poznáme ich kompletnú servisnú históriu, keďže ich sami prevádzkujú.
Pre samosprávy, ktoré si z vlastných zdrojov nedokážu obstarať nový zametací stroj, môže byť alternatívou aj nákup zariadenia s nejakou formou dotácie. Konateľ spoločnosti NORWIT Martin Benko v rozhovore pre Odpady-portal.sk v roku 2021 vysvetľoval, že absolútna väčšina zametačov sa na Slovensku predáva pri využití dotácie. Aká je momentálna situácia na trhu v tomto smere?
Väčšina zametačov pre obce sa predáva vtedy, keď na to samosprávy môžu využiť dotácie, napríklad s päťpercentnou spoluúčasťou obce, pričom veľkú väčšinu investície pokryje dotácia.
Stúpajúcim trendom na trhu je nákup zametacích strojov cez súkromné firmy, ktoré nimi následne ako dodávatelia služby obsluhujú obce, prípadne združenia obcí.
Môžu aktuálne obce využiť na nákup zametacieho stroja nejakú dotáciu? Aká je aktuálna situácia?
V súčasnosti podľa našich vedomostí nie sú vypísané žiadne dotačné výzvy z eurofondov alebo Environmentálneho fondu, z ktorých by obce mohli zafinancovať zametacie stroje. Evidujeme pritom viaceré obce, ktoré už niekoľkokrát za sebou neboli úspešné v žiadnej z minulých výziev.
RAVO R1 | Foto: Odpady-portal.sk
Spomenuli ste, že zametacie stroje nakupujú aj firmy a následne poskytujú obciam zametacie služby. Je o takéto riešenie medzi samosprávami záujem?
Pre mnohé obce je to jediné rozumné východisko, pokiaľ si nevedia zametací stroj obstarať. Do úvahy však treba brať aj priestorové hľadisko, pretože preprava zametača na veľké vzdialenosti predstavuje dodatočný náklad.
Ak obec alebo združenie obcí zametač vlastní, majú ho vždy k dispozícii.
Dôležitou témou pri prevádzke strojov je však aj ich servis a riešenie prípadných opráv. Ktoré časti zametacích strojov sa zvyknú opotrebovať najrýchlejšie?
Údržbových prác okrem pravidelných servisov a bežnej údržby veľa nie je. Pri bežnej údržbe a dodržiavaní servisného režimu neočakávané poruchy vznikajú len sporadicky. Z hľadiska opotrebovania je najčastejšie potrebné vymieňať kefy. Aj v ich prípade však veľa závisí od kvality a tiež od samotných skúseností strojníka, ktorý sedí v stroji.
Dopytujú obce aj multifunkčné vozidlá? Teda stroje, ktoré by okrem zametania zvládali aj iné činnosti? Pán Benko v rozhovore pred tromi rokmi vysvetľoval, že takéto riešenie má veľké úskalia.
Do takéhoto konceptu sa výrobcovia nehrnú. Multifunkčnosť možno na prvé počutie znie atraktívne, ale zametací stroj musí byť navrhnutý na to, aby perfektne zametal.
A moderné stroje aj perfektne zametajú. Treba si uvedomiť aj to, že obec dokáže zabezpečiť zimné solenie, odhŕňanie snehu či polievanie výrazne lacnejším strojom.
My v NORWIT-e preto veríme, že zametacie vozidlo má slúžiť na zametanie a má zametať spoľahlivo a kvalitne.
Kde na Slovensku môžeme nájsť v teréne zametať stroje, ktoré dodal NORWIT?
Príklady nájdeme po celej krajine. Zametač RAVO v súčasnosti zametá napríklad bratislavskú mestskú časť Ružinov, taktiež môžete naše stroje vidieť v Starej Ľubovni, či v uliciach Prešova.
Ďalším príkladom je Kúpeľný ostrov v Piešťanoch, kde sa takisto rozhodli pre RAVO, pretože je tam veľké zastúpenie topoľov a žiaden iný zametač nebol schopný lokalitu s desiatkami kilometrov ciest a chodníkov dostatočne kvalitne pozametať. Ďalej môžem spomenúť Hlohovec, Poprad, Lipany, Banskú Bystricu, či Zvolen.
Keďže dodávate zametače pre celý slovenský trh, máte v rámci krajiny aj viacero technikov v rôznych regiónoch?
Naša centrála je situovaná v Poprade, rovnako veľkú pobočku máme taktiež v Bratislave, ale naši obchodní zástupcovia aj servisní technici pôsobia po celom Slovensku.
Máme dve servisné strediská, a to v Bratislave a Poprade, kde realizujeme väčšie práce. Štandardné údržby a opravy, ktoré je možné vykonať u zákazníka, robíme priamo na mieste, takže zametač nie je potrebné nikam prevážať.
V teréne máme k dispozícii dvanástich technikov, ktorí sú plnohodnotne vybavení autami, technikou aj diagnostickými prostriedkami.
Aká je aktuálna situácia s dodacími lehotami? Ako dlho sa čaká na zametací stroj?
K dispozícii máme demonštračné stroje, ktoré dokážeme predviesť u zákazníka. Každá objednávka však predstavuje vozidlo, ktoré sa konfiguruje podľa konkrétnych požiadaviek a vyrába sa takpovediac na mieru.
Málokedy sa stane, že náš zákazník chce presne takú konfiguráciu, akú má niekto iný. Niekto dopytuje vyššiu rýchlosť pri premiestňovaní stroja, iný sa zameriava na najnižší stupeň hlučnosti. Je to individuálne.
V prípade menších kompaktných zametačov sa dodacia doba pohybuje do troch mesiacov, pri väčších strojoch to aktuálne bývajú tri mesiace až šesť mesiacov. Všetko však záleží od požadovanej technickej výbavy stroja. Pri zametacích strojoch nad 5 m3 je to individuálne, najskôr je potrebné špecifikovať podvozok, potom nadstavbu a následne sa všetko zadáva do výroby.
Kde sa vyrábajú zametacie stroje, ktoré má NORWIT v ponuke?
Zametače RAVO sa vyrábajú v Holandsku a vo Francúzsku, značka SCARAB má produkciu umiestnenú vo Veľkej Británii.
Hovorili sme o trendoch. Celkom na záver: kam bude smerovať zametacia technika o pár rokov?
Pozorujeme, že na Slovensku klesá pomaly trend zametania miest a obcií veľkými nadstavbovými zametacími vozidlami. Nahrádzajú sa päť kubíkovými maxi kompaktnými zametačmi v kombinácií s kompaktnými 1 a 2 kubíkovými zametačmi. Prináša to obciam a mestám viac výhod vo forme výbornej manévrovateľnosti, vysokej prepravnej rýchlosti, maximálnej efektivity zametania a pokrytia zametanej plochy.
RAVO ročne dodá európskym mestám a obciam 750 maxi-kompaktných a 250 kompaktných strojov.
Čo sa týka budúcnosti, očakávame prísne nároky na kvalitu zametania, zníženie prašnosti a nástup potrieb tzv. inteligentných miest, lebo to je cesta k vysokej nákladovej efektivite.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.