Podľa novej štúdie je hlavným dôvodom znečistenia životného prostredia plastmi to, že sa nezbiera, resp. s ním nakladá neekologicky.
Znečisťovanie plastmi je čoraz väčším celosvetovým problémom a snaha zmierniť ho si vyžaduje hlboké pochopenie tokov odpadu a zdrojov znečistenia.
Vedci Joshua W. Cottom, Ed Cook a Costas A. Velis z University of Leeds v Spojenom kráľovstve vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Nature vypracovali komplexný súpis emisií, ktorý sa zaoberá týmto problémom.
V článku sa dozviete:
- koľko miliónov ton makroplastového odpadu sa ročne emituje,
- ktoré krajiny sú najväčším producentom emisií plastového odpadu,
- prečo krajiny s najvyššou produkciou plastového odpadu na osobu patria k najmenším emitentom,
- čo je hlavnou príčinou obrovských emisií plastového odpadu,
- aké riešenia navrhujú autori.
Využili na to modelovanie s pomocou umelej inteligencie AI (Artificial Intelligence). Pomocou strojového učenia a pravdepodobnostnej analýzy materiálových tokov identifikovali ohniská emisií v 50 702 municipalitách, z piatich zdrojov emisií plastového odpadu na pevnine.
V krajinách globálneho Severu je najväčším zdrojom emisií plastového odpadu littering (v zmysle voľného odhadzovania odpadu do prírody, pozn. red.), zatiaľ čo v krajinách globálneho Juhu je to tzv. nezbieraný odpad, teda napríklad lokálne spaľovanie na otvorenom priestore.
Autori odhadujú, že v roku 2020 bolo do systému bez riadenia vypustených 52,1 [48,3 - 56,3] milóna ton makroplastového odpadu ročne, čo predstavuje 21 % hmotnosti všetkého vyprodukovaného komunálneho plastového odpadu, ktorý odhadli na 251,7 [233,1 - 272,4] milióna ton ročne.
Približne 43 % hmotnosti predstavuje tzv. nespálený odpad, teda taký, ktorý nepodlieha žiadnej forme riadenia alebo priamej kontrole a hrozí mu prenos cez pevninu a do vodného prostredia.
Najväčším emitentom je prekvapujúco India
Autori zistili v absolútnom vyjadrení, že emisie plastového znečistenia sú najvyššie v krajinách južnej Ázie, subsaharskej Afriky a juhovýchodnej Ázie, pričom najväčšie množstvo (9,3 Mt ročne) emituje India, čo zodpovedá takmer pätine celosvetových emisií plastov.
Emisie makroplastov do životného prostredia | Zdroj: štúdia
Na rozdiel od predchádzajúcich modelov znečistenia plastmi, podľa ktorých bola Čína najväčším svetovým znečisťovateľom plastmi, sa v týchto výsledkoch umiestnila až na štvrtom mieste s emisiami 2,8 Mt ročne, čo je menej ako Nigéria (3,5 Mt) a Indonézia (3,4 Mt).
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.