Zo zverejneného znenia novely vyplýva opak toho, čo zamýšľali presadiť poslanci, píše Mária Sadloňová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
Aktualizácia 6. 12. 2024 o 10:01: V Zbierke zákonov vyšlo Oznámenie o oprave chyby. Informujeme o tom v novom článku.
Ako sme na Odpady-portal.sk priniesli už včera (4. decembra), odklad povinnej úpravy odpadov pred skládkovaním narazil na chybu pri publikovaní v Zbierke zákonov. Znenie novely, ktorej v nej vyšlo, hovorí, že povinná úprava odpadov od Nového roka platí.
Ako sa to stalo a čo to znamená? Dá sa chyba redakčne upraviť, aby sa povinnosť odložila tak, ako zamýšľali poslanci? Prinášame právny pohľad advokátky Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
V Zbierke zákonov bola zverejnená novela[1], na základe ktorej sa upravovali prechodné ustanovenia týkajúce sa účinnosti zavedenia povinnej úpravy odpadov (tzv. MBÚ)[2]. Touto novelou sa pôvodne sledoval ďalší odklad povinnej úpravy odpadov, a to až o dva roky.
Zo znenia novely zákona o odpadoch, zverejnenej v Zbierke zákonov, však vyplýva, že povinná úprava odpadov od 1. 1. 2025 predsa len platí.
Znenie novely
Dotknuté ustanovenie § 135m zákona o odpadoch, ktoré bolo prijaté novelou, znie nasledovne: „Na skládke odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, možno skládkovať zmesový odpad, ak obec zabezpečuje vykonávanie triedeného zberu zložiek komunálnych odpadov podľa § 81 ods. 7 písm. b), c) a g), bez ohľadu na parameter biologickej stability, v prípade, že vykonávací predpis účinný najneskôr od 1. januára 2027 neurčí inak. Ustanovenie prvej vety sa nedotýka možnosti skládkovať výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability.“[3].
Zjednodušene povedané, podľa daného ustanovenia možno skládkovať neupravený odpad len ak vykonávací predpis neobsahuje zákaz skládkovania neupraveného odpadu. Zároveň dané ustanovenie upravuje podmienku, že takýto vykonávací predpis musí byť účinný najneskôr od 1. januára 2027. „Účinný najneskôr od 1. januára 2027“ predstavuje obdobie, kedy najneskôr môže takýto predpis vstúpiť do účinnosti a ustanoviť požiadavku povinnej úpravy odpadov. To znamená, že vykonávací predpis upravujúci požiadavku povinnej úpravy odpadov môže vstúpiť do účinnosti kedykoľvek predtým, najneskôr však 1. januára 2027.
Týmto vykonávacím predpisom sa má na mysli vyhláška o skládkovaní[4]. Táto vyhláška od 1. 1. 2025 zakazuje ukladanie neupraveného odpadu na skládky odpadov a neobsahuje z neho žiadnu výnimku.[5]
To znamená, že nakoľko vykonávací predpis, ktorý bude účinný už od 1. januára 2025 (a teda je splnená požiadavka, že musí byť účinný najneskôr od 1. januára 2027), požaduje povinnú úpravu odpadov, nie sú splnené zákonné podmienky na výnimku z povinnej úpravy odpadov.
Ako k tomu došlo?
Aj napriek tomu, že Ministerstvo životného prostredia SR deklarovalo, že k odloženiu povinnej úpravy odpadov už nedôjde, prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu k novele zákona o ochrane prírody a krajiny[6], predloženého zo strany poslanca Jána Ferenčáka dňa 7. 11. 2024, mala byť povinná úprava odpadov opäť odložená.
Tento pozmeňovací návrh mal nasledovné znenie, pričom v tomto znení ho Národná rada SR aj schválila:
„Na skládke odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, možno skládkovať zmesový odpad, ak obec zabezpečuje vykonávanie triedeného zberu zložiek komunálnych odpadov podľa § 81 ods. 7 písm. b), c) a g), bez ohľadu na parameter biologickej stability, v prípade, že vykonávací predpis účinný najskôr od 01. januára 2027 neurčí inak. Ustanovenie prvej vety sa nedotýka možnosti skládkovať výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability.“
Z uvedeného vyplýva, že znenie schválené Národnou radou SR bolo iné, ako to, ktoré podpísal prezident a ktoré bolo uverejnené v Zbierke zákonov.
Rozdiel spočíva v zámene jedného slova, a síce „najskôr“ resp. „najneskôr“. Kým „najskôr“ znamená, že vykonávací predpis vyžadujúci povinnú úpravu odpadu je relevantný, ak je účinný najskôr od 1. januára 2027 (a teda znenie vyhlášky účinné od 1. 1. 2025 je irelevantné), tak „najneskôr“ znamená, že takýto predpis už môže byť od 1. 1. 2025 účinný.
V tejto súvislosti treba uviesť, že podľa Ústavy a zákona o tvorbe predpisov[7] je záväzné to znenie právneho predpisu, ktoré je zverejnené v Zbierke zákonov, a to aj napriek tomu, že Národná rada SR schválila iné znenie. Záväzné je teda znenie, podľa ktorého platí povinná úprava odpadov pred uložením na skládku.
Je možné vykonať redakčnú opravu v Zbierke zákonov?
Zákon o tvorbe právnych predpisov[8] upravuje postup na vykonanie opravy chýb v Zbierke zákonov. Oprava v texte vyhlásenom v Zbierke zákonov sa štandardne vykoná oznámením o oprave chyby. Možnosti a spôsoby opravy sú však determinované tým, či znenie právneho predpisu vyhláseného v Zbierke zákonov je totožné so znení podpísaným zo strany prezidenta alebo nie, a zároveň, či sa opravou nezasahuje do vecného významu textu.
Ako bolo uvedené vyššie, v prípade povinnej úpravy odpadov je v Zbierke zákonov zverejnené totožné znenie, ako znenie, ktoré podpísal prezident. Pre daný prípad zákon o tvorbe právnych predpisov ustanovuje, že opravu vzniknutej chyby zabezpečí ministerstvo spravodlivosti, a to na základe žiadosti toho, kto podal žiadosť o vyhlásenie[9].
Zároveň však pre tento prípad zákon o tvorbe právnych predpisov ustanovuje požiadavku, že Ministerstvo spravodlivosti môže takejto žiadosti vyhovieť len vtedy, ak sa opravou nezasahuje do vecného významu textu.
Uvedená podmienka v tomto prípade nie je splnená. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide len o drobnú úpravu, nie je tomu tak. Ak sa zmení znenie § 135m vyhlásené v Zbierke zákonov na také znenie, aké bolo schválené Národnou radou SR, dôjde k zásadnej zmene vecného významu textu. Podstatou celého dotknutého textu je odloženie resp. neodloženie povinnej úpravy odpadu. Kým znenie vyhlásené v Zbierke zákonov a účinné od 1. 1. 2025 zakazuje ukladať na skládky neupravený odpad, prípadná oprava podľa znenia schváleného Národnou radou SR, by mala za následok odklad tohto zákazu. Takáto zmena má zásadné dopady na obyvateľov, obce, podnikateľské prostredie a celkové financovanie nakladania so zmesovým komunálnym odpadom.
Z uvedeného dôvodu nie sú splnené podmienky na tzv. redakčnú opravu znenia vyhláseného v Zbierke zákonov. Ak by aj napriek tomu došlo k takejto oprave, zastávame názor, že opravené znenie by bolo napadnuteľné pred Ústavným súdom Slovenskej republiky z dôvodu jeho protiústavnosti. Základným dôvodom tejto protiústavnosti by bolo porušenie princípu deľby moci, s ktorým súvisí požiadavka podpísania zákona zo strany prezidenta[10]. Znamenalo by to, že by bolo v Zbierke zákonov zverejnené znenie, ktoré by nebolo podpísané zo stany prezidenta.
Je znenie zverejnené v Zbierke zákonov v súlade s Ústavou SR?
Paradoxom je, že aj pri samotnom § 135m, ktorým sa nepodarilo odložiť povinnú úpravu odpadov, prichádza do úvahy jeho nesúlad s Ústavou SR, keďže ide o znenie zákona, ktoré neschválila Národná rada SR, ako zákonodarná moc.
V tomto prípade by však prípadné vyhlásenie protiústavnosti zo strany Ústavného súdu neviedlo k žiadnej zmene, pretože zákon o odpadoch v § 13 písm. e) už zakotvuje povinnú úpravu odpadov a na túto úpravu nadväzuje úprava vo vyhláške o skládkovaní, ktorá tiež požaduje povinnú úpravu odpadov. Čiže možno konštatovať, že ustanovenie § 135m zákona o odpadoch je nadbytočným ustanovením, ktoré len potvrdzuje skutočnosť, že povinná úprava odpadov pred ich uložením na skládku od 1. 1. 2025 platí.
Mária Sadloňová
[1] Zákon č. 335/2024 Z. z.
[2] Pre úplnosť uvádzame, že pod povinnou úpravou odpadov máme na mysli úpravu odpadov, tak ako je zadefinovaná v smernici o skládkach odpadov a nadväzujúcej judikatúre Európskeho súdneho dvora.
[3] Znenie zákona o odpadoch účinné od 1. 1. 2025.
[4] Vyhláška č. 382/2018 Z. z.
[5] § 6 ods. 5 vyhlášky o skládkovaní, účinný od 1. 1. 2025:
Na skládke odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, možno skládkovať:
- a)výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa najmenej jeden z parametrov biologickej stability podľa prílohy č. 3a tabuľky č. 1,
- b)iné komunálne odpady zaradené v Katalógu odpadov v kategórii ostatný odpad, okrem odpadov podľa § 13 písm. e) zákona; ak iné komunálne odpady obsahujú zmesový odpad, považuje sa celý objem týchto odpadov za zmesový odpad,
- c)iné odpady ako uvedené v písmenách a) a b), zaradené v Katalógu odpadov v kategórii ostatný odpad, podľa kritérií uvedených v osobitnom predpise;16)limitné hodnoty látok obsiahnutých v odpade nesmú presiahnuť limitné hodnoty ukazovateľov pre triedu skládky odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, uvedené v prílohe č. 1,
- d)stabilizované nereakčné nebezpečné odpady, ktorých limitné hodnoty látok obsiahnutých v odpade nesmú presiahnuť limitné hodnoty ukazovateľov pre triedu skládky odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, uvedené v prílohe č. 1, a ktoré sa nesmú ukladať spolu s biologicky rozložiteľným odpadom, ktorý nie je nebezpečný.
[6] Zákon č. 543/2002 Z. z.
[7] Pozri ustanovenie § 87 Ústavy SR a § 19 zákona o tvorbe právnych predpisov.
[8] Zákon č. 400/2015 Z. z.
[9] Pozri ustanovenie § 25 ods. 2 zákona o tvorbe právnych predpisov.
[10] Síce existujú výnimky z tejto požiadavky, v tomto prípade však neboli splnené.
Zostáva vám 0% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.