Linky, na ktorej mohli ľudia nelegálne skládky nahlasovať, ministerstvo zrušilo, upozorňujú kontrolóri.
Kopy komunálneho odpadu v jarku či stavebný odpad vyvezený do lesa. Nelegálne skládky majú rôznu veľkosť a podobu, ale spája ich, že Slovensko si s nimi nevie efektívne poradiť.
Po kontrole zameranej na vznik, odhaľovanie a odstraňovanie nelegálnych skládok to konštatuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Hoci zákon o odpadoch pojem „nelegálna skládka“ nepozná, pracuje s pojmom „nezákonne uložený odpad.“ Ako v právnej analýze pre Odpady-portal.sk pripomenula Andrea Mochorovská z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, pod týmto pojmom je myslené umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti, ktoré je v rozpore so zákonom o odpadoch.1
„Pod nelegálnou skládkou si teda môžeme predstaviť odpad uložený na nehnuteľnosti, ktorá na to nie je určená v zmysle zákona o odpadoch,“ priblížila advokátka.
Aké závery teraz priniesla kontrola NKÚ? Kde všade kontrolóri vidia problém, čo odporučili a čo sľúbilo ministerstvo? Na správu NKÚ sme sa pozreli bližšie.
Prípady treba hlásiť, linku zrušili
Jedným z prvých problémov, na ktoré kontrolóri narazili, bolo, že komplexná databáza nelegálnych skládok neexistuje a odhady o ich počte sa rôznia.
„Jediným použiteľným meradlom medzi krajinami sú údaje z neoficiálnej aplikácie Trashout, ktorá sa už v roku 2019 využívala v 110 krajinách sveta. Aplikácia však slúži len ako dobrovoľný nástroj pre občanov, kde môžu nahlásiť nezákonne umiestnený odpad. S určitosťou teda nemôžeme hovoriť o komplexnom a smerodajnom údaji,“ uvádza sa v správe NKÚ s tým, že v aplikácii je zaznamenaných viac ako 11-tisíc nelegálnych skládok po celej krajine.
Na druhej strane pre okresný úrad, prípadne obec, ktoré sú po nahlásení takéhoto prípadu povinné konať, však nie je nijako záväzný. „V praxi je preto potrebné, aby občan nezákonne umiestnený odpad nahlásil okresnému úradu, prípadne obci, čo môže mnohých odradiť, upozorňuje NKÚ.
„Úlohu nahlasovania prípadov z aplikácie na okresný úrad v minulosti plnila tzv. zelená linka na Ministerstve životného prostredia SR,“ pripomína NKÚ s tým, že začiatkom roka 2024 envirorezort túto linku zrušil.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.