Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Minister Šaško vyhovel ministrovi Tarabovi a zrušil vyhlášku, ktorá nezakazovala výstavbu spaľovne komunálnych odpadov. Platí tak pôvodný predpis, ktorý ju nezakazuje tiež.

spaľovňa

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť Granya predložila na začiatku roku 2023 zámer výstavby nového zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré by sa malo vybudovať v katastri obce Hontianske Tesáre.

O dva roky neskôr, v januári tohto roku, predložil investor správu o hodnotení. Po tom, čo sa 6. februára uskutočnilo verejné prerokovanie zámeru, vzbudil projekt záujem politických strán. 

V článku sa dozviete:

  • kedy a ako začala reagovať opozícia voči výstavbe ZEVO,
  • prečo ministerstvo zdravotníctva schválilo a o tri dni zrušilo vyhlášku,
  • ako rezort zdravotníctva reaguje na našu otázku, či plánuje vydať novú vyhlášku.

Poslanec Michal Sabo z Progresívneho Slovenska zvolal 18. februára tlačovku za prítomnosti nespokojných občanov z okolia plánovaného projektu, na ktorej nepredložil konkrétny návrh, ale vyjadril svoj nesúhlas s tým, aby v danej lokalite bolo postavené ZEVO.

O týždeň neskôr, 25. januára, publikovalo ministerstvo zdravotníctva novú Vyhlášku č. 35/2025 Z. z., ktorou sa ustanovujú ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov v Dudinciach a prírodných minerálnych zdrojov v Santovke a v Slatine a druhy zakázaných činností v ochranných pásmach prírodných liečivých zdrojov v Dudinciach a prírodných minerálnych zdrojov v Santovke a v Slatine.

Podľa tejto novej vyhlášky, § 2 ods. 4 j), sa v ochrannom pásme II. stupňa prírodných liečivých zdrojov v Dudinciach zakazovalo spaľovanie nebezpečných odpadov, čo znamená, že tento predpis nezakazoval výstavbu zariadenia na energetické využitie odpadu, ktorý nie je nebezpečný, teda napríklad komunálneho odpadu. Vyhláška preto nebola zábranou, pre ktorú by sa projekt nemohol zrealizovať.

ZEVO BratislavaIlustračné foto: Odpady-portal.sk

Komisia zmenila názor

Toto ustanovenie však nastalo po neočakávanej zmene názoru ministerstva zdravotníctva. V procese prípravy tejto vyhlášky totiž vydala k nemu nezáväzné stanovisko aj Štátna kúpeľná komisia, do ktorej pôsobnosti patrí aj podávanie návrhov ochranných pásiem. Komisia zmenila podľa primátora Dudiniec Dušana Strieborného svoj pôvodný negatívny názor na ZEVO na súhlasný.

Stanovisko komisie sa následne premietlo v pôvodnom návrhu vyhlášky z novembra 2023, ktorý bol predložený do medzirezortného konania. Ten zakazoval výstavbu, zriaďovanie a prevádzkovanie akýchkoľvek nových spaľovní odpadov.

Vo vydanom znení vyhlášky sa však výstavbe spaľovne na nie nebezpečný odpad nič nebráni.

Na neštandardný postup upozornil aj bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (strana Demokrati). „Nakoľko ide o podstatnú zmenu materiálu, minister bol povinný ho predložiť do opätovného pripomienkového konania, aby sa k zmene mohli vyjadriť všetky relevantné subjekty, ostatné ministerstvá no najmä mestá a obce či odborná verejnosť.”

Šaško zmenil vyhlášku

O deň neskôr, 26. februára, vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). 

Na nej Kamil Šaško uviedol, že ak vyhláška „nezapadá do jeho stratégie (ministra Tarabu, pozn. red.) … tak túto vyhlášku jediným podpisom okamžite zruším a táto pseudokauza zo strany Demokratov je uzavretá.”

Ministerstvo zdravotníctva o dva dni neskôr, 28. februára, teda tri dni po vydaní dlhodobo pripravovanej vyhlášky, tento predpis zrušilo. Zrušenie podpísal štátny tajomník Ladislav Slobodník.

Projektu ZEVO pri Dudinciach neznížili šance

V súčasnosti je teda opäť účinná pôvodná vyhláška č. 19/2000 Z. z.. Tá však nielenže nezakazuje spaľovanie nie nebezpečných odpadov, ale ani nebezpečných. To znamená, že na rozdiel od zrušeného Šaškovho predpisu, ktorý bol účinný len tri dni, nebráni ani výstavbe zariadení na nebezpečný odpad.

Ministerstvo odkazuje na zákon o prírodných liečivých vodách, podľa ktorého je možné spaľovanie v ochranných pásmach zakázať.

 
 

Zostáva vám 36% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prešli cez EIA aj stavebné konanie. Košice idú zväčšiť kompostáreň, čaká ich ešte jeden krok

Prešli cez EIA aj stavebné konanie. Košice idú zväčšiť kompostáreň, čaká ich ešte jeden krok

Modernizáciu zariadenia chcú rozbehnúť ešte v tomto roku.

Rozbehli veľké rozširovanie skládky. Nie je to udržateľné riešenie, varuje mesto

Rozbehli veľké rozširovanie skládky. Nie je to udržateľné riešenie, varuje mesto

Zámer, ktorý pred tromi rokmi vstúpil do procesu EIA, sa teraz dostal do realizačnej fázy.

Poslanci hlasovali o zmenách v odpadoch. Jeden opozičný návrh posunuli ďalej

Poslanci hlasovali o zmenách v odpadoch. Jeden opozičný návrh posunuli ďalej

Expert v novele odpadového zákona vidí riziká. Vystríha pred nezamýšľaným efektom.

X
X
X
X