NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Juraj Číž: V cementárenskom priemysle je potenciál spoluspaľovania odpadov v desaťtisícoch ton

Cementárenský priemysel vie využiť upravený komunálny odpad efektívnejšie ako klasické zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov, povedal konateľ spoločnosti ecorec Slovensko Juraj Číž na diskusnom fóre EE CLUB „Odpad ako zdroj energie“, ktorý sa uskutočnil 4. februára v Bratislave.

Juraj Číž: V cementárenskom priemysle je potenciál spoluspaľovania odpadov v desaťtisícoch ton

Foto: PROPERTY & ENVIRONMENT s.r.o.

Spoločnosť ecorec Slovensko z Pezinka dodáva tuhé alternatívne palivo pre dve cementárne na Slovensku. Proces využívania odpadov na energetické zhodnotenie v cementárenskom priemysel je technologicky známy a využívaný už od 70. rokov minulého storočia, sa to využíva, spočiatku sa sústredil najmä na pneumatiky a iné suroviny s dobrou výhrevnosťou a vyhovujúcim zložením.

Proces výpalu cementu je energetický a surovinovo veľmi náročný, ako avšak upozornil Juraj Číž, využitie odpadov pri jeho výrobe je dvojnásobné. Využíva sa nielen energia v palive, ale zároveň je aj súčasťou cementu, nakoľko po výpale zostávajú popoloviny, ktoré sú bohaté na minerály a významne obohacujú vyrábaný cement.

Číž uviedol príklad opotrebovaných pneumatík, ktoré obsahujú viacero látok skvalitňujúcich samotný cement. „Popol z odpadov sa stáva – v malých množstvách – integrovanou súčasťou cementu,“ uviedol.

Pripomenul, že pri spoluspaľovaní odpadov je dôležité dodržiavať emisné limity, pričom svetovým trendom je ich sprísňovanie. Paradoxom je, že prevádzkovatelia zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov musia spĺňať oveľa prísnejšie limity, ako ti, ktorí nezhodnocujú odpad, ale využívajú energetický konvenčný materiál, napríklad uhlie.

Prečítajte si tiež
V ecorec pripravujú alternatívne palivo z odpadu
Reportáž z roku 2012 zo závodu spoločnosti ecorec Slovensko.

Spoluspaľovanie odpadov využívajú na Slovensku štyri cementárne a jedna vápenka. V roku 2013 bolo podľa programu odpadového hospodárstva zhodnotených v cementárňach približne 238 tisíc ton odpadov, minulý rok odhaduje Číž na objem blížiaci sa k 300 tisíc tonám. Potenciál v odpadových palivách vidí však až nad 400 tisíc ton, čo je úroveň zodpovedajúca technologickým možnostiam spoluspaľovania odpadov v cementárňach, ktorá je na hranici približne 80 percentného pokrytia palivových zdrojov pri výrobe cementu.

Využitie odpadov v cementárenskom priemysle môže byť aj na Slovensku veľmi efektívne. „Na to, aby cementárne dokázali dodatočne využívať tieto desaťtisíce ton palív, nie je potrebné investovať stovky miliónov, ale sú to rádovo milióny, alebo desiatky miliónov, čo je rádovo neporovnateľne menšia suma, ako by stala investícia do spaľovne na 100 tisíc ton,“ povedal Číž. „Je to len o vôli investovať a nastavení ekonomických podmienok, to znamená, či je prevádzkovateľ motivovaný využívať tieto paliva.“

Na záver Juraj Číž objasnil ďalšie možnosti využitia odpadov v cementárňach. Minulý rok cementáreň CRH (Slovensko) participovala na projekte sanácie environmentálnej záťaže pri Devínskej Novej Vsi spoluspaľovaním gudrónov, ktorými bola lokalita znečistená. K ďalším zdrojovým palivám patria aj kaly z ČOV, či mäsovo kostná múčka. Dominantným však ostáva tuhé alternatívne palivo, ktoré na Slovensku pripravuje spoločnosť ecorec Slovensko.

Pozrite si celý záznam z vystúpenia Juraja Číža a stiahnite si prezentácie z EE CLUB-u

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.