NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Dubová odkúpila zvyšný podiel od prevádzkovateľa skládky. Jedno percento vzápätí predala

Obec Dubová kúpila a vzápätí predala časť podielu v spoločnosti prevádzkujúcej skládku odpadov. Jedno percento v spoločnosti získal v októbri tohto roku miestny obyvateľ. V podmienkach predaja obec uviedla, že odkúpiť ponúkané percento môže iba fyzická osoba.

Dubová odkúpila zvyšný podiel od prevádzkovateľa skládky. Jedno percento vzápätí predala

Dreamstime.com

Prevádzkovateľom skládky odpadov Dubová neďaleko Pezinka je spoločnosť Skládka odpadov - Dubová. Tú na tento účel založila v roku 2000 obec Dubová spolu so spoločnosťou RETEP SLOVAKIA. V júli tohto roku obec odkúpila od bratislavskej eseročky jej 35-percentný podiel v spoločnej firme. Obec sa tak stala jediným vlastníkom a prevádzkovateľom skládky.

Nie však na dlho. V októbri obecné zastupiteľstvo rozhodlo o predaji jednopercentného podielu v spoločnosti prevádzkujúcej skládku miestnemu občanovi. Ten bol jediným záujemcom o kúpu tohto obchodného podielu.

Bývalý spoločník ponúkal obci svoj podiel už pred rokmi

Svoj obchodný podiel ponúkla spoločnosť RETEP SLOVAKIA obci už v roku 2009. Ako vyplýva zo zápisnice z rokovania obecného zastupiteľstva, obec za odkúpenie tridsaťpäť percentného podielu ponúkla pôvodnému spoločníkovi stotisíc euro. Ten danú ponuku neprijal.

Podielnik predložil obci novú ponuku na odkúpenie svojho obchodného podielu v marci tohto roku. V apríli poslanci obecného zastupiteľstva návrh schválili, podiel obec kúpila za 350 000 euro.

Nového spoločníka obec hľadala vo verejnej obchodnej súťaži

V októbri tohto roku obec vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na predaj jednopercentného obchodného podielu v spoločnosti Skládka odpadov - Dubová. Rozhodnutie obec zdôvodnila tým, že hľadá partnera, ktorý jej pomôže pri zabezpečení efektívneho fungovania spoločnosti, funkčnom a ekonomickom rozvoji spoločnosti a zachovaní záujmov obce a jej obyvateľov v oblasti nakladania s odpadmi na území obce. Novému spoločníkovi obec ponúkla miesto v riadiacich orgánoch spoločnosti.

„Obec ako jediný konateľ spoločnosti nevedela garantovať, že bude mať dostatok času a priestoru pomáhať riešiť problematiku odpadov obce ako samosprávy. Museli sme zhodnotiť aj to, či máme dostatočné kvality na zvládnutie manažovania procesov, rozvoja a ekonomickej stability spoločnosti,“ uviedol na margo uznesenia o predaji obchodného podielu v spoločnosti Skládka odpadov - Dubová starosta obce Ľudovít Ružička.

Podiel mohla kúpiť len fyzická osoba

V podmienkach vyhlásenej obchodnej súťaže si obec okrem iného stanovila, že záujemcom o kúpu ponúkaného jednopercentného obchodného podielu môže byť len fyzická osoba. Podľa súťažného zadania by malo ísť o osobu, ktorá „svojím osobným prístupom, odbornými vedomosťami a praktickými skúsenosťami napomôže obci pri stanovovaní krátkodobých ako aj dlhodobých cieľov v spoločnosti“.

Starosta obce redakcii potvrdil, že už od začiatku neuvažovali o predaji obchodného podielu právnickej osobe. Vo všeobecnosti si však obec bola vedomá možného záujmu o kúpu podielu aj zo strany právnických osôb. Najmä spoločností, ktoré dlhodobo pôsobia v oblasti nakladania s odpadom.

„Obávali sme sa možného tlaku na rýchle zavezenie skládky s cieľom čo najrýchlejšieho zisku. Uprednostnili sme preto fyzickú osobu, najlepšie žijúcu v našej obci prípadne blízkom okolí, ktorá bude mať skúsenosti a bude mať osobný záujem nielen pomôcť obci s prevádzkovaním skládky a ďalších činností v odpadovom hospodárstve. Verím, že sa nám to podarilo. Záujemcov bolo viac, ale v konečnom dôsledku sa do výberu prihlásil len jeden,“ dodal Ľudovít Ružička.

Novým obchodným spoločníkom obce je známy podnikateľ

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.