NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Dubová odkúpila zvyšný podiel od prevádzkovateľa skládky. Jedno percento vzápätí predala

Obec Dubová kúpila a vzápätí predala časť podielu v spoločnosti prevádzkujúcej skládku odpadov. Jedno percento v spoločnosti získal v októbri tohto roku miestny obyvateľ. V podmienkach predaja obec uviedla, že odkúpiť ponúkané percento môže iba fyzická osoba.

Dubová odkúpila zvyšný podiel od prevádzkovateľa skládky. Jedno percento vzápätí predala

Dreamstime.com

Prevádzkovateľom skládky odpadov Dubová neďaleko Pezinka je spoločnosť Skládka odpadov - Dubová. Tú na tento účel založila v roku 2000 obec Dubová spolu so spoločnosťou RETEP SLOVAKIA. V júli tohto roku obec odkúpila od bratislavskej eseročky jej 35-percentný podiel v spoločnej firme. Obec sa tak stala jediným vlastníkom a prevádzkovateľom skládky.

Nie však na dlho. V októbri obecné zastupiteľstvo rozhodlo o predaji jednopercentného podielu v spoločnosti prevádzkujúcej skládku miestnemu občanovi. Ten bol jediným záujemcom o kúpu tohto obchodného podielu.

Bývalý spoločník ponúkal obci svoj podiel už pred rokmi

Svoj obchodný podiel ponúkla spoločnosť RETEP SLOVAKIA obci už v roku 2009. Ako vyplýva zo zápisnice z rokovania obecného zastupiteľstva, obec za odkúpenie tridsaťpäť percentného podielu ponúkla pôvodnému spoločníkovi stotisíc euro. Ten danú ponuku neprijal.

Podielnik predložil obci novú ponuku na odkúpenie svojho obchodného podielu v marci tohto roku. V apríli poslanci obecného zastupiteľstva návrh schválili, podiel obec kúpila za 350 000 euro.

Nového spoločníka obec hľadala vo verejnej obchodnej súťaži

V októbri tohto roku obec vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na predaj jednopercentného obchodného podielu v spoločnosti Skládka odpadov - Dubová. Rozhodnutie obec zdôvodnila tým, že hľadá partnera, ktorý jej pomôže pri zabezpečení efektívneho fungovania spoločnosti, funkčnom a ekonomickom rozvoji spoločnosti a zachovaní záujmov obce a jej obyvateľov v oblasti nakladania s odpadmi na území obce. Novému spoločníkovi obec ponúkla miesto v riadiacich orgánoch spoločnosti.

„Obec ako jediný konateľ spoločnosti nevedela garantovať, že bude mať dostatok času a priestoru pomáhať riešiť problematiku odpadov obce ako samosprávy. Museli sme zhodnotiť aj to, či máme dostatočné kvality na zvládnutie manažovania procesov, rozvoja a ekonomickej stability spoločnosti,“ uviedol na margo uznesenia o predaji obchodného podielu v spoločnosti Skládka odpadov - Dubová starosta obce Ľudovít Ružička.

Podiel mohla kúpiť len fyzická osoba

V podmienkach vyhlásenej obchodnej súťaže si obec okrem iného stanovila, že záujemcom o kúpu ponúkaného jednopercentného obchodného podielu môže byť len fyzická osoba. Podľa súťažného zadania by malo ísť o osobu, ktorá „svojím osobným prístupom, odbornými vedomosťami a praktickými skúsenosťami napomôže obci pri stanovovaní krátkodobých ako aj dlhodobých cieľov v spoločnosti“.

Starosta obce redakcii potvrdil, že už od začiatku neuvažovali o predaji obchodného podielu právnickej osobe. Vo všeobecnosti si však obec bola vedomá možného záujmu o kúpu podielu aj zo strany právnických osôb. Najmä spoločností, ktoré dlhodobo pôsobia v oblasti nakladania s odpadom.

„Obávali sme sa možného tlaku na rýchle zavezenie skládky s cieľom čo najrýchlejšieho zisku. Uprednostnili sme preto fyzickú osobu, najlepšie žijúcu v našej obci prípadne blízkom okolí, ktorá bude mať skúsenosti a bude mať osobný záujem nielen pomôcť obci s prevádzkovaním skládky a ďalších činností v odpadovom hospodárstve. Verím, že sa nám to podarilo. Záujemcov bolo viac, ale v konečnom dôsledku sa do výberu prihlásil len jeden,“ dodal Ľudovít Ružička.

Novým obchodným spoločníkom obce je známy podnikateľ

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Nové definície, vyššie recyklačné ciele či povinný triedený zber textilu. Hlavná štátna radkyňa Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR, Veronika Václavková, objasňuje ako sa Slovenska dotknú nové smernice EÚ v rámci tzv. odpadového balíčka.

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Katarína Liebscherová vysvetľuje, prečo v prípade výkupu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov nie je potrebné mať uzatvorenú zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Zvyšovanie poplatkov je vždy nepopulárne, no tento krok sme museli spraviť, tvrdí štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.