NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Diskusia: Niektorí výrobcovia sa obávajú monopolizácie trhu nakladania s obalmi

Návrh nového zákona o odpadoch vnímajú viacerí výrobcovia a dovozcovia kontroverzne. Obávajú sa vzniku monopolizácie nakladania s odpadmi a niektorých ďalších ustanovení zákona o odpadoch. Vyplynulo to z diskusie v otvorenom diskusnom fóre, ktoré sa uskutočnilo 13. 11. po skončení kongresu Deň odpadového hospodárstva.

Diskusia: Niektorí výrobcovia sa obávajú monopolizácie trhu nakladania s obalmi

redakcia

Prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský vníma návrh zákona negatívne najmä z toho dôvodu, že nie je nastavený na zodpovednosti firiem a samospráv, ale na rozhodujúcej úlohe organizácií zodpovednosti výrobcu. „V procese tvorby zákona vnímame dvoch partnerov: občana, ktorý zaplatí za budúce nakladanie s výrobkom, keď sa stane odpadom, už na začiatku výrobcovi v cene výrobku, pričom neskôr zo zariadenia „spraví“ odpad v obci. Na jednej strane je tak obec a na druhej výrobca a dovozca, obaja majú za občana problém s odpadom vyriešiť. Všetkých ostatných, vrátane OZV, spracovateľov, či štátu, vnímam v súvislosti s rozšírenou zodpovednosťou výrobcu ako tých, ktorí sú servisnými organizáciami, ktoré sú nevyhnutné na to, aby ten proces fungoval,“ uviedol, pričom podotkol, že v súčasnom návrhu zákona tento vzťah nie je dostatočne ukotvený.

Podľa Vladimíra Šináka, predsedu predstavenstva oprávnenej organizácie NATUR-PACK, návrh zákona nesprávne postavil oprávnené organizácie (podľa návrhu nového zákona organizácie zodpovednosti výrobcu – OZV – pozn. red.) do pozície, v ktorej by OZV mali na systéme profitovať. „My máme poskytovať službu pre občana a výrobcu, preto nemôžeme byť v tejto hierarchii na vrchole. Tento návrh nás stavia do pozície rozhodujúceho, kľúčového hráča v celom systéme, pričom potiera pozíciu priemyslu, občana a tým pádom aj obcí, zberoviek, recyklátorov a ostatných,“ objasnil.

Obchodovanie OZV s druhotnými surovinami

K návrhu zákona o odpadoch má výhrady aj prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec. Za jeden zo sporných bodov v zákone považuje ustanovenia, ktoré umožňujú OZV naďalej obchodovať s druhotnými surovinami. „Pokiaľ takéto ustanovenie bude schválené, vznikne tu vertikálny monopol. Budeme čeliť tomu istému problému ako v Česku v komodite elektroodpadov, teda, že jedna firma si podchytí celý reťazec, bude vyberať poplatky od výrobcov a dovozcov, bude disponovať vlastnými spracovateľskými kapacitami a zároveň si v zákone vybaví, že to bude robiť iba ona. Považujeme za zbytočné narúšať existujúci a fungujúci trh nejakými zákonnými normami,“ uviedol. Podľa Krasneca by riešením problému bol zákaz obchodovania s druhotnými surovinami pre OZV.

Riaditeľka odboru odpadového hospodárstva Eleonóra Šuplatová vníma tento problém ako priestor pre jeho vyriešenie v ďalšom procese tvorby zákona. „V zámere ministerstva nebol zámer, aby OZV mohli obchodovať s druhotnými surovinami, preto ho odstránime zo zákona v nasledujúcom legislatívnom procese, alebo cez poslanecký návrh. OZV by nemali s týmto materiálom obchodovať,“ objasnila riaditeľka odboru.

Exkluzivita vzťahov a riziká monopolu

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

 1. jurkovic@slicpen.sk01.12.2014 (14:44)
  Príliš silné OZV!?

  Niektorí predstavitelia pomenovali, ako hlavný problém návrhu nového zákona o odpadoch to, že OZV (Organizácie zodpovednosti výrobcov) budú mať veľmi silné postavenie. Títo predstavitelia, však zabudli povedať, že pri príprave legislatívneho zámeru, ako i paragrafového znenia zákona presadzovali omnoho silnejšie postavenie OZV. 

  Monopol?

  Ako druhý problém menovali niektorí diskutujúci obavu, že v prípade obalov môže prísť k vytvoreniu  monopolu a  „našou úlohou je bojovať proti monopolu..“. Na druhej strane, tí istí diskutujúci sa priznali, že ako alternatívu k predloženému riešeniu navrhli, aby bol vytvorený monopolný systém a ustanovený priamo do zákona v podobe veľmi silného Koordinačného centra, niečo ako Recyklačný fond 2.0.

  Miroslav Jurkovič

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X