NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

NAY a SEWA budú opäť zbierať elektroodpad po celom Slovensku

Aj tento rok NAY a SEWA ponúkajú odvoz nepotrebných veľkých elektrospotrebičov, ktoré zaberajú miesto v pivniciach či na povalách.

NAY a SEWA budú opäť zbierať elektroodpad po celom Slovensku

Dreamstime, NAY

Nadväzuje tak na minuloročný projekt „Čistíme Slovensko“ jeho ďalším ročníkom. Stačí do 31. augusta 2015 nahlásiť záujem o odvoz, a to prostredníctvom internetovej stránky www.cistimeslovensko.sk, alebo zavolať na infolinku NAY 0850 111 444, alebo sa informovať priamo v predajni NAY Elektrodom. Následne bude od 18. 9. 2015 do 23. 11. 2015, alebo v prípade potreby aj dlhšie, prebiehať samotný zvoz elektrospotrebičov.

NAY Elektrodom organizuje akciu v spolupráci so spoločnosťou SEWA, a. s., ktorá zabezpečuje ekologický zber a spracovanie elektroodpadu.

Kampaň „Čistíme Slovensko 2015“ začína 3. augusta 2015, pričom ponuka bezplatného odvozu platí pre všetky mestá a dediny na Slovensku. Súčasťou služby je, že pracovníci NAY a SEWA vynesú nepotrebné spotrebiče z bytov, pivníc, či domov. Chcú tak vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí spotrebiče skladujú z dôvodu komplikovaného odvozu, či príliš vzdialeného miesta zberu. Spotrebiče budú odvezené a ekologicky zrecyklované v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

Množstvo spotrebičov, ktoré sme vyniesli z domácností počas minuloročného čistenia Slovenska, nás upevňuje v presvedčení, že naše ekologické aktivity sú zmysluplné a že robíme správnu vec. Hoci sme predajca elektrospotrebičov, predajom sa pre nás vzťah so zákazníkmi nekončí. Vyniesť objemné a ťažké spotrebiče je pre mnohých problémom, preto sme radi, že môžeme pomôcť,“ vysvetľuje Emil Huraj, obchodný a marketingový riaditeľ spoločnosti NAY a. s.

Počas prvého ročníka projektu „Čistíme Slovensko“ sa Slováci zbavili 7 899 spotrebičov z viac ako 3 500 domácností, z toho 1 308 spotrebičov ukrývali byty a domy v hlavnom meste. Celkovo bolo medzi odovzdanými spotrebičmi najviac televízorov (2 804), chladničiek a mrazničiek (2 050), práčok a sušičiek (1 256).

Súvisiace odkazy:

-> Do konca septembra sa firmy a inštitúcie môžu elektroodpadu zbaviť bezplatne
Kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA ponúka bezplatný odvoz a likvidáciu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov.

-> Do zberu a recyklácie elektroodpadu sa zapojilo viac ako 3 500 domácností
Viac ako 3500 zapojených domácností, viac ako 9200 kusov vyzbieraného elektroodpadu odovzdaného na recykláciu v celkovej váhe temer 300 ton, aj to sú výsledky projektu Čistíme Slovensko. Projekt spolu zrealizovali najväčší slovenský predajca spotrebnej elektroniky Nay Elektrodom a počtom členov najväčšia kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA.

-> Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých
O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Recykláciu elektroodpadu podľa platnej legislatívy zastrešuje partner projektu SEWA. „Napriek tomu, že na Slovensku sa ročne vyzbiera a recykluje viac ako 21 000 ton elektroodpadu, existuje stále veľké množstvo starých elektrospotrebičov, ktoré ľudia častokrát odkladajú na povaly či do pivníc, či už z vlastnej pohodlnosti alebo nevedomosti. Práve organizovaním zberu je možné zabezpečiť, aby neskončili na skládkach, ale putovali na recyklačnú linku, kde sú odborne rozobraté a hodnotné časti sú opätovne využité. Zužitkované sú predovšetkým plastové a kovové časti a samozrejme i plošné spoje či vzácne kovy, ktoré elektrozariadenia často obsahujú. Tie sú následne použité v priemysle alebo aj pri výrobe nových elektrozariadení,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA a. s.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spracovali príručku pre výrobcov. Rieši dizajn obalov a recykláciu

Spracovali príručku pre výrobcov. Rieši dizajn obalov a recykláciu

Výrobcovia sa kvôli prísnejším environmentálnym požiadavkám musia zamerať na dizajn obalov, vysvetľuje expertka OZV NATUR-PACK.

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.