NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Izraelský startup ponúka domácnostiam premenu odpadu na bioplyn

Ide o systémové riešenie, ktoré priamo v domácnostiach, teda na mieste vzniku kuchynských a organických odpadov, dokáže ponúknuť ich spracovanie a premenu na bioplyn použiteľný na varenie a na prírodné hnojivo pre záhradu rodinného domu.

Izraelský startup ponúka domácnostiam premenu odpadu na bioplyn

HomeBiogas

Zariadenie vytvorila izraelská spoločnosť HomeBiogas, ktorá po jeho testovaní v domácnostiach rôznych krajín sveta získala potvrdenia o jeho bezpečnosti nielen od izraelských, ale aj európskych orgánov a aktuálne sa očakáva aj ich doplnenie od tých amerických.

Na jeho prevádzku nie je potrebná elektrická energia, preto je jeho využitie vhodné aj na miestach, ktoré sú mimo dosahu hlavných infraštruktúrnych sietí.

Bioplyn je generovaný pomocou anaeróbnej fermentácie organických látok, ako sú zvyšky jedla alebo živočíšneho hnoja. Obsahuje predovšetkým metán a oxid uhličitý, a je horľavý.

V priemere sa podľa výrobcu z 1 kg potravinového odpadu vyprodukuje asi 200 litrov plynu, ktorý sa dá využiť na jednu hodinu varenia nad vysokým plameňom.

výroba bioplynu z potravinového odpadu

Proces výroby domáceho bioplynu

Z 6 litrov zvyškov jedla možno generovať až 3 hodiny plynu na varenie, čo postačí na prípravu troch jedál (raňajky, obed a večera) denne. „Zriadenie spracúva aj mäso, ryby, tuky, oleje a mliečne výrobky – teda potravinové zvyšky, z ktorých mnohé nie sú vhodné pre kompostéry," uvádza Ami Amir, zodpovedný za marketing v izraelskom startupe.

Výrobok sa dodáva v škatuli podobne ako nábytok od spoločnosti IKEA. Na jeho montáž sú potrební dvaja ľudia, ktorí by ju podľa návodu mali zvládnuť v priebehu dvoch hodín.

Na jeho pripojenie na plynové potrubie v domácnosti sa, samozrejme, odporúča využiť služby licencovaného technika.

Po prvotnej inštalácii treba počkať 2 až 4 týždne, kým začne produkovať bioplyn. Treba tiež naplniť nádrž na vodu, ktorej objem je 650 litrov. Ak dochádza k priebežnému dodávaniu odpadu do zariadenia, dochádza aj k priebežnej produkcii bioplynu.

Na každý liter doplneného odpadu treba do vodnej nádrže dodať aj ďalší liter vody. Raz ročne sa odporúča výmena plynového filtra (20 USD) a tiež odstránenie kalu hromadiaceho sa v spodnej časti nádrže s odpadom.

Prečítajte si tiež
Technológia HORSE mení potravinový odpad na hnojivá a energiu
Potenciál na riešenie problému s potravinovým odpadom má technológia s názvom HORSE (High-solids Organic-waste Recycling System), prenosný systém, ktorý je schopný prijať širokú škálu organických odpadových materiálov, pričom vytvára tekuté hnojivo aj energiu vo forme bioplynu a elektrickej energie.

Na podporu výroby týchto zariadení a ich predaja v USA bola v decembri spustená aj crowdfundingová kampaň, ktorej cieľom bolo získať 100 000 USD v priebehu dvoch mesiacov. Aktuálne je tento cieľ splnený na viac než 170 %.

Uvádzacia cena pre záujemcov o kúpu jedného zariadenia sa postupne zvyšuje, aktuálne predstavuje 945 USD + poštovné, pričom dodanie výrobku sa predpokladá v máji 2016.

Bežná obchodná cena výrobku by mala byť stanovená na úrovni 1500 USD. Podľa výrobcu by domácnosť mala priemerne mesačne ušetriť 10 USD na platbe za plyn a ďalších 15 USD na účtoch za nákup prírodných hnojív, čím by sa návratnosť investície do kúpy zariadenia mala vrátiť do 60 mesiacov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Celkovo 250 štandardných kontajnerov na vybraných stojiskách má byť nahradených 107 nádobami zapustenými v zemi.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.