NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Stavebný odpad spôsobuje investorom problémy. Zákon z nich spravil pôvodcov odpadu

Pri stavebných prácach vzniká odpad, ktorého pôvodcom má byť po novom investor. Ustanovenia zákona sú však nejasné.

Stavebný odpad spôsobuje investorom problémy. Zákon z nich spravil pôvodcov odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

Týkajú sa predovšetkým § 77 zákona o odpadoch, teda ustanovení o nakladaní so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií.

Druhý odsek paragrafu totiž definuje, že pôvodcom odpadu, ak ide o odpady vznikajúce pri servisných, čistiacich alebo udržiavacích prácach, stavebných prácach a demolačných prácach, vykonávaných v sídle alebo mieste podnikania, organizačnej zložke alebo v inom mieste pôsobenia právnickej osoby alebo fyzickej osoby – podnikateľa, je právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pre ktorú sa tieto práce v konečnom štádiu vykonávajú; pri vykonávaní obdobných prác pre fyzické osoby je pôvodcom odpadov ten, kto uvedené práce vykonáva. Pôvodca odpadu potom zodpovedá za nakladanie s odpadmi podľa tohto zákona a plní povinnosti podľa § 14.

Zákon však presnejšie nešpecifikuje, čo všetko zahrňujú pojmy „servisné, čistiace alebo udržiavacie práce“. Môže ísť výlučne o práce súvisiace so stavbami alebo demoláciami, teda tak, ako vyplýva z nadpisu paragrafu.

Znenie odseku však nevylučuje ani všeobecne servisné, čistiace alebo udržiavacie práce súvisiace s činnosťou pôvodcu odpadu, teda napríklad odpady vznikajúce pri generálnych opravách technologických liniek alebo zariadení, odpady vznikajúce pri údržbe strojov, vozidiel, kancelárskej techniky a pod.

Podľa ministerstva životného prostredia je presný práve širší výklad servisných prác. „Ustanovenie § 77 ods. 2 zákona o odpadoch sa vzťahuje aj na odpady vznikajúce pri servisných, čistiacich alebo udržiavacích prácach, ktoré nesúvisia so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu Petra Stano Maťašovská.

Ďalší problém odseku spošíva v tom, že pôvodcom odpadu je ten, pre koho sa tieto práce vykonávajú. Teda napríklad investor.

V bežnej praxi však investor zmluvne zaviaže dodávateľa – stavebnú firmu, aby sa postaral aj o odpady vznikajúce pri stavebných, respektíve demolačných prácach. V akom vzťahu je potom tento dodávateľ k vzniknutým odpadom? Musí byť registrovaný ako sprostredkovateľ podľa § 98, resp. mať súhlas podľa § 97?

Nejasné je tiež to, v akom vzťahu k odpadom sú subdodávatelia (často živnostníci), teda, či aj oni musia mať registráciu podľa §98. Nemôžu sa zmluvne preniesť povinnosti pôvodcu odpadu z investora na dodávateľa?

Podľa vyjadrenia envirorezortu pre denník Odpady-portal.sk, ak stavebná spoločnosť vykonáva pre pôvodcu odpadov stavebné práce, potom je podstatné to, či okrem stavebných prác bude spoločnosť zabezpečovať pre pôvodcu aj fyzické nakladanie s odpadmi, t. j. ich zhromažďovanie, zber a následné zhodnotenie alebo zneškodnenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Slovensko sa zaviazalo znižovať mieru skládkovania. Reálne sa však produkuje čoraz viac odpadu. Hoci sa triedi, objem na skládkach sa zvyšuje.

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Amager Bakke je najčistejším zariadením na energetické využitie odpadu v Európe, možno aj na celom svete. Nazreli sme do srdca tohto unikátneho projektu.

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Súčasťou je veľkokapacitný drvič, ktorý za rýchly čas dokáže podrviť materiál na dvanásť milimetrov. Linka však spĺňa aj iné dôležité atribúty.