Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Vypočítali hmotnosť všetkého plastu na svete. Recyklujeme iba zlomok

Polovicu všetkého plastu na Zemi ľudstvo vyprodukovalo za posledných 13 rokov. Takmer 80% plastového odpadu končí na skládkach alebo v prírode.

plastový odpad

Foto: Flickr

Väčšina plastov, ktoré ľudia vyrobili od začiatku 50. rokov, kedy sa začalo s ich masovou produkciou, sa už stihla stať odpadom. Zistil to tím vedcov z americkej University of Georgia, University of California a SeaEducation Association. Štúdia je vôbec prvou globálnou analýzou produkcie a využitia plastov.

Ľudstvo podľa záverov vedcov do roku 2015 vyrobilo celkovo 8,3 miliárd ton plastov, z čoho približne 6,3 miliárd ton je dnes už plastovým odpadom.

Z viac než šiestich miliónov ton odpadu skončila veľká väčšina na skládkach alebo v prírode. Recykláciou prešlo 9% plastového odpadu, energetickým zhodnotením v spaľovniach asi 12%.

„Väčšina plastov sa nijakým zmysluplným spôsobom prirodzene nerozkladá, takže plasty, ktoré sme už vyrobili, tu s nami budú ďalšie stovky či dokonca tisíce rokov,“ povedala JennaJambeck, jedna z autorov štúdie.

V prípade, že súčasné trendy budú pokračovať, do roku 2050 by sa podľa odhadov vedcov malo na skládkach a v prírode ocitnúť okolo 12 miliárd ton plastového odpadu. Závery výskumu vedci publikovali v časopise ScienceAdvances.

Plastový odpad pribúda čoraz rýchlejšie

Svetová produkcia plastov vzrástla z približne dvoch miliónov ton v roku 1950 na viac než 400 miliónov ton v roku 2015. Polovica všetkých plastov vyrobených od 50. rokov vznikla v ostatných 13 rokoch.

Plasty sú podľa zistení vedcov po oceli a cemente materiálom, ktorého ľudstvo vyrobilo počas svojej existencie najviac.Využitie plastov v porovnaní s oceľou a cementom je však podstatne krátkodobejšie.

„Zhruba polovica ocele, ktorú vyrábame, smeruje do stavebníctva, takže využívaná bude po desiatky rokov – plast je toho opakom,“ uviedol Roland Geyer, ktorý celú štúdiu viedol. „Polovica všetkých plastov sa stáva odpadom už do štyroch rokov od začiatku používania.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Výskum odhalil, že vyše 10-tisíc kilometrov vodných tokov na celom svete absorbovalo liek voltaren v množstve výrazne prekračujúcom limit 100 nanogramov na liter.

Inšpekcia svoj postup voči Vassal EKO obhajuje

Inšpekcia svoj postup voči Vassal EKO obhajuje

Pôvodcu haldy v susedstve recyklačného dvora firmy z bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice inšpektori nevedeli zistiť.

Ako bolo na konferencii Slovakia Going Zero Waste? (+ FOTO)

Ako bolo na konferencii Slovakia Going Zero Waste? (+ FOTO)

Začiatkom mája sa v aule Ekonomickej univerzity stretli nadšenci nulovej tvorby odpadu na prvej slovenskej konferencii o zero waste. Podporiť ju tiež prišla hlavná tvár Zero Waste hnutia Bea Johnson.