Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Najčastejšie zvyky domácností pred vyhodením odpadu do kontajnera

Prieskum zisťoval správanie a zvyky ľudí pri vyhadzovaní a triedení komunálneho odpadu. Ktorý druh recyklovateľného odpadu končí najviac v zmesových nádobách?

Najčastejšie zvyky domácností pred vyhodením odpadu do kontajnera

Foto: Fotolia

Znečistený recyklovateľný odpad z domácností je predovšetkým výsledkom mylného predpokladu ľudí, že informácie o recyklácii na výrobkoch znamenajú ich separovateľnosť vo všetkých lokalitách. Vyplýva to z každoročného prieskumu Recycling Tracker, ktorý pripravuje organizácia WRAP vo Veľkej Británii. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 3 271 respondentov v rôznych regiónoch krajiny. Prieskum sa snažil zistiť správanie ľudí pri vyhadzovaní a triedení komunálneho odpadu.

Najčastejšie neseparované fólie

Viac ako polovica oslovených domácností vyhadzuje jednu a viac recyklovateľných položiek do zmesového kontajnera. Je to o niečo viac ako pred dvoma rokmi (49 %). Tri štvrtiny britských domácností vyhadzuje aspoň jednu položku do nádob so separovaným odpadom, ktorá by tam nemala byť.

Najčastejšími neseparovanými, ale recyklovateľnými odpadmi sú fólie (25 % domácností ich mohlo vyhodiť do nádoby na separovanie), spreje (21 %) a čisté tácky (15 %).

Kontaminácia kvôli plastovým taškám a obalom

Najčastejším druhom odpadu spôsobujúcim kontamináciu separovaného množstva sú plastové tašky  a obaly (29 %), tuby od zubnej pasty (24 %), zašpinené krabice od pizze (21 %), poháre od nápojov (17 %), tetrapaky (14 %), bublinkové fólie (14 %) a nákupné igelitky (14 %).

Ako hlavný dôvod kontaminácie triedeného odpadu uvádza takmer polovica domácností chybný predpoklad, že označenia na obaloch a výrobkoch sa vzťahujú k ich lokálnemu systému zberu a triedenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk05.11.2018 (09:27)
    prečo vlády očakávajú, že triediť sa naučia milióny ľudí v ich krajine? to je utópia asi nie len u nás. ak chceme aby sa čo najviac odpadov dostalo na cestu triedenia a následne na recykláciu, nemôžeme čakať, že to za nás vykoná človek. Nie len Slovák, ale podľa článku ani žiaden Brit. Nie je možné aby každá obec mala na kontajneroch napísaný iný popis, čo sa zbiera a čo nie. A prečo by to malo občana trápiť, veď žltý kontajner je na plast tak nech tam môže hodiť akýkoľvek plast. Prečo len PET alebo fólie? Za iné komodity výrobcovia obalov neplatia? je to široká téma ale jedno je fakt, od ľudí nemožno očakávať že sa budú vyznať v triedení odpadov. Na to tu majú byť v dnešnej dobe technológie a nie systém zberu a triedenia za opicami.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Členovia SEWA aj za rok 2018 získali naspäť 20 percent recyklačných poplatkov

Členovia SEWA aj za rok 2018 získali naspäť 20 percent recyklačných poplatkov

Aj v roku 2018 SEWA, a. s., splnila zberové povinnosti za svojich klientov a zároveň im vrátila 20 % zaplatených recyklačných poplatkov.

Pozvánka na konferenciu: ODPADY e+ 2019

Pozvánka na konferenciu: ODPADY e+ 2019

Záštitu nad podujatím prijal podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos. Aktualizovaný program každoročnej tradičnej konferencie o odpadoch.

V Bratislave triedia občania papier nekvalitne. Odborníci sa pozreli na ich obsah

V Bratislave triedia občania papier nekvalitne. Odborníci sa pozreli na ich obsah

Smetiaky obsahujú naďalej veľa znečistenia predmetmi, ktoré do papiera nepatria. V prieskume to zistili odborníci z organizácie zodpovednosti výrobcov.