Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Separujete odpad? Nakupujete s vlastnou taškou? Prieskum odhalil návyky Slovákov

Slováci aj Česi sú podľa aktuálneho výskumu v obmedzovaní odpadu aktívni: separujú ho, zvykli si do obchodov nosiť vlastné tašky a snažia sa zbytočne nevyhazovať jedlo. O koncepte „zero waste“ však počulo len 38 % internetových užívateľov na Slovensku.

separácia odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

Až tri štvrtiny Slovákov a 85 percent Čechov, ktorí sú aktívni na internete, zaznamenali problém so zamorením planéty plastovým odpadom. Aj vďaka tomu nie sú k separácii odpadov ľahostajní: na Slovensku odpad netriedia len štyri percentá opýtaných, v Česku dve percentá.

V minimalizovaní svojej ekologickej stopy sú ale respondenti aktívni aj v iných oblastiach. Polovica si napríklad vždy do obchodu nosí vlastné tašky. 

Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Nielsen Admosphere na vzorke päťsto slovenských a päťsto českých respondentov z aktívnej internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Najviac ľudí separuje plasty

„Odpad už dnes triedi takmer každý a iba jednotky percent respondentov zo Slovenska aj Česka vo výskume priznali, že to nerobia,“ uvádza Nielsen Admosphere v tlačovej správe.

Najlepšie spomedzi všetkých recyklovateľných odpadov vyšli z prieskumu plasty. Vždy alebo väčšinou ich separuje až 95 percent opýtaných. Zhruba 90 percent triedi papier a necelých 90 percent sklo.

„Že prvé miesta patria týmto materiálom, nie je veľkým prekvapením, pretože práve kontejnery pre ne určené patria k najfrekventovanejším,“ uviedla spoločnosť na margo týchto výsledkov. 

Vysoké percento však triedi taktiež železný odpad a batérie. Na Slovensku recykluje oba tieto typy odpadu zhodne 72 percent ľudí. V Česku je silnejšia recyklácia batérií (76 percent) než kovového odpadu (66 percent).

Recyklácia biologického odpadu, či už prostredníctvom špeciálnych kontajnerov, alebo vlastného kompostovania je v obidvoch krajinách na poslednom mieste, pričom viac sa mu venujú Slováci (63 percent) ako Česi (55 percent).

Väčšina ľudí o zero waste nepočula

V súvislosti so šetrením životného prostredia vznikol v posledných rokoch životný štýl zero waste, teda nulový odpad, ktorý podporuje myšlienku maximálneho (znovu)využitia všetkých materiálov bez vytvárania odpadu.

Témam súvisiacim zero waste sa pravidelne venujeme aj na Odpady-portal.sk. Prehľad článkov nájdete na tomto odkaze.

„O tejto myšlienke už počulo 38 % opýtaných internetových užívateľov na Slovensku a 30 % internetových Čechov,“ zhrnula spoločnosť výsledky výskumu.

Nabíjacie batérie používa 63 % ľudí

Sami respondenti z oboch krajín taktiež mimo triedenia využívajú viacero ďalších spôsobov, ako minimalizovať odpad, ktorý vyprodukujú. Viac ako štyri pätiny Slovákov a Čechov si napríklad pravidelne nosí do obchodu vlastné tašky, okolo 50 percent to dokonca robí vždy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk08.08.2018 (23:12)
    fuu to sú ale závery. otázky typu, chutí Vám jesť? Pijete vodu? Máte radi svoje deti? "Vždy alebo väčšinou plasty separuje až 95 percent opýtaných." Ak by to bola pravda, tak tu máme iný level triedenia a nie náš sebaklam. Slobodná Európa ma jednu fajn pesničku. Jej refrén je trefný. Analýza ukázala ...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.