Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Bezobalové obchody: keď je zachraňovanie planéty brzdené náročnosťou podnikania

Zámer ponúkať tovar bez obalov a minimalizovať odpad sa nie vždy musí pretaviť do ziskového biznisu. Presvedčil sa o tom prvý bezobalový obchod v USA.

Bezobalové obchody: keď je zachraňovanie planéty brzdené náročnosťou podnikania

Foto: Nada Grocery

"Zero-waste" obchody sa objavujú po celom svete. V americkom Denveri funguje obchod Zero Market už vyše roka. Zameriava sa na predaj tovaru pre domácnosť a osobnú starostlivosť – šampóny, oleje, čistiace prostriedky, saponáty.

“Cieľom je ponúkať iba produkty, ktoré nekončia na skládke odpadu. Chceme uľahčiť spotrebiteľom vyberať udržateľnejšie riešenia,” tvrdí Lyndsey Manderson, zakladateľka obchodu.

Podľa nej zákazníci reagujú na predajňu pozitívne a do konca roka plánuje otvoriť druhý obchod s väčšou výmerou a zameraným iba na potraviny.  

Náročný rozbeh

Prvý zero-waste potravinový obchod má vzniknúť aj v newyorskom Brooklyne. Predajňa s názvom The Fillery bude ponúkať obilniny, korenie, tekuté produkty, potreby na varenie a pre domácnosť.

Zakladateľka získala vyše 100-tisíc dolárov na rozbeh od dvoch investorov, pričom skúšala vyzbierať kapitál aj cez crowdfundingovú platformu Kickstarter. Od roku 2016 ju podporili vo výške 17-tisíc dolárov.

Zakladateľka má dodávateľov, zoznam produktov, ktoré chce ponúkať, no ostatné dva roky sa jej vraj nedarí nájsť miesto pre kamennú predajňu.

Okrem toho potrebuje aj menší podnikateľský úver, ktorý však bez partnera so skúsenosťami ľahko nezíska. Preto chce spustiť zatiaľ iba internetový obchod.

Vlastná potreba zmenená na podnikateľskú myšlienku

Bezobalový obchod Precycle v NewYorku bude predávať lokálne nebalené potraviny. Zákazníci si môžu priniesť vlastné nádoby alebo zakúpiť opakovane použiteľné priamo v predajni. Nádoba sa najskôr odváži pred jej naplnením a následne po zakúpení pri pokladni, kde kupujúci platia iba za obsah.  

Iniciátorku Katerinu Bogatirevu priviedla k tomu vlastná potreba kupovať potraviny vo väčšom množstve. “Ale bolo to príliš nepohodlné, tak som si pomyslela, že by bolo pekné, ak by existoval praktickejší spôsob. Veľa ľudí chce spraviť takúto zmenu, len to nie je ľahké,” uvádza v rozhovore pre stránku Nooklyn.com.

Spolupracuje s dodávateľmi v okruhu do 400 kilometrov od NewYorku. Výnimkou je špecifické ovocie ako avokádo, banány, citrusy. “Niektorí farmári si nemôžu dovoliť certifikát o bioprodukcii, hoci zachovávajú takúto kvalitu pestovania.”

Problém nájsť vhodné produkty

Dôležité je pre ňu aj to, ako sú produkty dodávané do obchodu. “Sú balené v plastových alebo papierových škatuliach? Snažím sa rozhodovať aj podľa toho. Existujú veci, ktorým sa nedá vyhnúť, ako napríklad plastová výstelka v krabiciach so sušeným ovocím. Hľadám alternatívy, no no zatiaľ som neobjavila riešenie.”

Nazdáva sa, že jeden z najväčších problémov je nájsť plne udržateľné produkty a v obaloch, ktoré sú aspoň trochu ekologické.

Zakladateľka sa snaží získať kapitál na financovanie zariadenia predajne a nákupu tovaru cez crowdfundingovú platformu Indiegogo.

Prekonané očakávania

Jedným z prvých bezobalových obchodov v Kanade je Nada vo Vancouveri. Doteraz fungoval skôr cez internet, prvá kamenná predajňa prišla na trh tento rok.

“Zákazníci nielen že znížia svoj obalový odpad, ale budú vyhadzovať menej potravín, pretože nakúpia iba toľko, koľko potrebujú. Tým ušetria peniaze, v priemere 1500 dolárov na domácnosť ročne. Zároveň podporia kvalitných dodávateľov, svoje zdravie aj planétu,” uvádza prevádzkovateľ na svojej internetovej stránke.

V deň prvého otvorenia navštívilo predajňu Nada zhruba 300 zákazníkov a biznis podľa majiteľky prekonáva očakávania. Veľa záujemcov z celého sveta sa vraj pýta, či plánuje ponúkať frančízu alebo si chcú otvoriť vlastnú verziu predajne.

“Ukazuje to, ako veľa ľudí chce kupovať potraviny týmto spôsobom,” tvrdí pre denník The NewYork Times.

Ekonomická stránka bezodpadového obchodu

Bezodpadový biznis znižuje náklady na spracovanie odpadu, prácu aj energie. Míňa menej zdrojov aj vo forme vody, ropy a ďalších prírodných surovín používaných pri produkcii a umiestňovaní produktov na trhu. Ale podstatou podnikateľskej činnosti, teda uspokojovania potrieb ľudí, je profit z danej aktivity, služby.

Ak je biznis v mínusových číslach, spravidla to signalizuje okrem iného aj nedostatočný záujem ľudí o takýto produkt alebo službu.

A presne to sa stalo prvému zero-waste obchodu v Spojených štátoch, ktorý pred pár mesiacmi prevádzkovateľ zatvoril po piatich rokoch existencie. Menší obchod In.gredients otvorili v texaskom Austine v roku 2012 s jasným a ambicióznym cieľom: žiadny odpad.

“Pôvodná myšlienka bola existovať bez odpadu tak veľmi ako to len pôjde,” uvádza pre CNBC bývalá manažérka obchodu Erica Howard Cormier.

Väčšina potravín sa skladovala vo veľkých nádobách a predávala vo väčších objemoch. Obilniny, orechy, miestna produkcia, mydlo, olej, ocot. Pri väčšine produktov zákazníci používali vlastné obaly, vrátane vajec.

Podľa Cormierovej sa takto bezobalovo predávalo 70 % produktov a snaha bola zvyšovať každý rok toto číslo.

Prvá bezobalová predajňa v USA skončila

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie zákona o odpadoch. Od roku 2016, odkedy v plnom rozsahu začal platiť princíp rozšírenej zodpovednosti (účinnosť od 1. júla 2016), ide už o deviatu novelu.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.