Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Až tretina mikroplastov pochádza z oblečenia

Praním sa z textílií odštepujú mikrovlákna, ktoré prenikajú do potravinového reťazca, keďže odfiltrovať ich nedokážu ani čistiarne odpadových vôd. What’s In My Wash je kampaň, ktorá tvorí povedomie o probléme drobnučkých častíc pochádzajúcich z našich šatníkov.

mikroplasty v tráviacom trakte planktónu

What's In My Wash

What’s In My Wash nahliada do šatníka

Verejná diskusia sa upriamuje predovšetkým na plastové slamky, nákupné tašky, jednorazové šálky na kávu, kozmetické prípravky a vlhčené obrúsky. Kampaň What’s In My Wash však upozorňuje na zdroj mikroplastov, ktorého existenciu si väčšina ľudí ani neuvedomuje. Až tretina mikroplastov totiž pochádza z nášho šatníka.

Množstvo oblečenia sa vyrába z plastových materiálov ako polyester, akryl či nylon, alebo ich aspoň čiastočne obsahuje. What’s In My Wash poukazuje na fakt, ktorého si je málokto vedomý a síce, že praním sa z týchto odevov odštepujú plastové mikrovlákna.

Tie merajú mnohokrát menej ako jeden milimeter a z našich práčok sa dostanú až do riek a oceánov, keďže sú príliš malé na to, aby ich zachytili sitá v čistiarňach odpadových vôd.

Odtiaľ sa ďalej môžu prepracovať až do nášho potravinového reťazca. Prítomnosť mikroplastov vedci zistili už v rôznych morských živočíchoch, v kuchynskej soli či dokonca v pive.

Polyester obsahuje až 60% všetkého vyrábaného oblečenia. Medzi rokmi 2015 a 2055 má podľa Ellen MacArthur Foundation do svetového oceánu pribudnúť z oblečenia až dvadsaťdva miliónov ton mikrovláken.  

Podľa najčerstvejšieho výskumu pochádza z oblečenia až 35% mikroplastov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v oceáne. Ich objem je až šestnásťkrát väčší ako mikroguľôčok pochádzajúcich z kozmetických prípravkov.

Čistiarne odpadových vôd sú schopné zachytiť 65-92% mikrovláken. Podľa What’s In My Wash sa môže z jedného päťkilového prania odštiepiť šesť až osemnásť miliónov mikročastíc. Niektoré druhy textílií sú schopné jedným opratím prísť až o sedemstotridsaťtisíc syntetických vláken.

foto: What's In My Wash

Čo môže urobiť každý z nás

Cieľom kampane #WhatsInMyWash je iniciovať spoluprácu medzi spoločnosťami z rôznych odvetví priemyslu, akademickými pracovníkmi a mimovládnymi organizáciami, ako aj dostať problém do povedomia verejnosti.

Chceme, aby sa ľudia zaujímali o oblečenie, ktoré nosia, aby si kupovali kvalitnejšie oblečenie a starali sa o neho,hovorí zakladateľ iniciatívy Trewin Restorick.

Základné princípy, ktoré chcú ľudí naučiť, sú kupovať kvalitnejšie oblečenie z organických materiálov, ktoré sa tak rýchlo neopotrebuje, prať iba keď je to naozaj potrebné, na nižších teplotách a na čo najkratšom cykle, vždy naložiť plnú práčku a v neposlednom rade vyhýbať sa používaniu sušičiek bielizne, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu opotrebovaniu oblečenia.

Riešenia by mali hľadať módne značky

Iniciatíva upozorňuje aj na hrozbu, ktorú v súvislosti so vznikom mikroplastov predstavuje trend takzvanej „fast fashion“, čiže rýchlo meniacej sa módy za dostupné ceny. Ten má za následok, že ľudia nakupujú čoraz viac oblečenia, no o to menej krát ho majú na sebe.

Štúdia zistila, že množstvo vyrobeného oblečenia sa za posledných pätnásť rokov zdvojnásobilo, no počet, koľkokrát si odev oblečieme, rapídne klesol. Napríklad v Číne si konkrétny kus oblečenia zoberú o 70% menej krát ako pred pätnástimi rokmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Odborníci kladú dôraz na vzdelávanie spotrebiteľov v otázkach plytvania potravinami a kompostovania.

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Najbližšou výzvou je triedenie textilného odpadu. Profesionáli z odpadového biznisu vidia cestu v rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

X
X
X
X