Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Start-up The Ocean Cleanup priniesol prvé výsledky

Nová generácia plávajúcej bariéry už dokáže čistiť oceány od plávajúcich odpadkov. Napriek prvým výsledkom však konštruktéri stále bojujú s malými nedostatkami.

Start-up The Ocean Cleanup priniesol prvé výsledky

Foto: The Ocean Cleanup

Pred viac ako šiestimi rokmi založil dnes už 25-ročný Holanďan Boyan Slat organizáciu s názvom The Ocean Cleanup.

Vznikla s cieľom vyčistiť Veľkú odpadkovú škvrnu v Tichom oceáne, ktorá údajne obsahuje viac ako 1,8 bilióna kusov plávajúceho plastu.

Prvý systém, ktorý tento start-up priniesol koncom roka 2018 žiaľ nefungoval tak, ako si to jeho tvorcovia predstavovali. System 001, prezývaný Wilson z oceánu vytiahol iba staré rybárske siete.

Vysvitlo, že plastový odpad síce plavák so sieťou zadrží, no len na pár dní. Už vtedy mali tvorcovia podozrenie, že najpravdepodobnejšou príčinou je to, že systém sa nepohybuje dostatočne rýchlo.

Výskumníci sa nenechali odradiť neúspechom a počas tohto leta postavili nový revidovaný systém, ktorý je menší (približne štvrtina veľkosti toho prvého) a modulárnejší.

Foto: The Ocean Cleanup

Druhú generáciu s označením 001 / B pre zmenu postavili na rieke Campbell, ktorá tečie na kanadskom ostrove Vancouver.

Za výrobné stanovište si vybrali priestory bývalej továrne na výrobu buničiny, odkiaľ sa možno loďou dostať do Georgijskej úžiny a ďalej do Pacifiku.

Materiály boli vybrané na základe krátkych dodacích lehôt a preto proces obstarávania prebiehal rýchlo. Na miesto dorazili už začiatkom júna a výstavba bola dokončená len za päť dní.

Zváranie plaváku z HDPE trvalo približne dva dni a systém bol následne pripravený na spustenie.

Foto: The Ocean Cleanup

Konštruktéri sa poučili z vlastných chýb a vďaka tomu, že systém tentoktát prepravovali bez pripevnených záchytných sietí, na miesto určenia ho boli schopní prepraviť už za týždeň.

Po príchode posádka nasadila systém do Veľkej odpadkovej škvrny a usporiadala ho do prevádzkovej konfigurácie (tvar U).

Na účely testovania postavili druhý systém s dĺžkou len 160 metrov, namiesto plánovaných 600. Až po osvedčení tohto konceptu majú konštruktéri v úmysle opäť zväčšiť veľkosť systémov 002 – 060.

Foto: The Ocean Cleanup

Hlavným problémom sa pôvodne ukázalo udržanie konzistentnej rýchlosti a zaistenie toho, aby boli plasty zachytené vždy z rovnakej strany.

Skúška sa preto tentoraz vykonala s cieľom pokúsiť sa spomaliť systém 001 / B, pričom sa ako hlavný testovací komponent pre túto možnosť použila špeciálna podmorská kotva v tvare padáka.

Nový dizajn však opäť priniesol neočakávanú výzvu. Pri vrchole čističa totiž vznikol medzi miestom na zachytávanie a plavákom priestor, do ktorého sa niektoré odpadky preklopili.


Foto: The Ocean Cleanup

Chyba sa však dá ľahko vyriešiť. Inžinieri zvýšia výšku okraja čističa, aby odpadky ponad jeho hranu neunikali až k plaváku. Výhodou je, že vďaka novej úprave môžu čistič opraviť priamo na mieste.

Napriek všetkému je samotný Boyan Slat presvedčený, že v súčasnosti sú najbližšie k zhotoveniu nástroja, ktorý bude schopný vyčistiť odpadky zhlukujúce sa v oceáne raz a navždy.

Jeho víziou je v budúcnosti umiestniť do Veľkej odpadkovej škvrny šesťdesiat čističov.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli vyhadzovať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.