NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Start-up The Ocean Cleanup priniesol prvé výsledky

Nová generácia plávajúcej bariéry už dokáže čistiť oceány od plávajúcich odpadkov. Napriek prvým výsledkom však konštruktéri stále bojujú s malými nedostatkami.

Start-up The Ocean Cleanup priniesol prvé výsledky

Foto: The Ocean Cleanup

Pred viac ako šiestimi rokmi založil dnes už 25-ročný Holanďan Boyan Slat organizáciu s názvom The Ocean Cleanup.

Vznikla s cieľom vyčistiť Veľkú odpadkovú škvrnu v Tichom oceáne, ktorá údajne obsahuje viac ako 1,8 bilióna kusov plávajúceho plastu.

Prvý systém, ktorý tento start-up priniesol koncom roka 2018 žiaľ nefungoval tak, ako si to jeho tvorcovia predstavovali. System 001, prezývaný Wilson z oceánu vytiahol iba staré rybárske siete.

Vysvitlo, že plastový odpad síce plavák so sieťou zadrží, no len na pár dní. Už vtedy mali tvorcovia podozrenie, že najpravdepodobnejšou príčinou je to, že systém sa nepohybuje dostatočne rýchlo.

Výskumníci sa nenechali odradiť neúspechom a počas tohto leta postavili nový revidovaný systém, ktorý je menší (približne štvrtina veľkosti toho prvého) a modulárnejší.

Foto: The Ocean Cleanup

Druhú generáciu s označením 001 / B pre zmenu postavili na rieke Campbell, ktorá tečie na kanadskom ostrove Vancouver.

Za výrobné stanovište si vybrali priestory bývalej továrne na výrobu buničiny, odkiaľ sa možno loďou dostať do Georgijskej úžiny a ďalej do Pacifiku.

Materiály boli vybrané na základe krátkych dodacích lehôt a preto proces obstarávania prebiehal rýchlo. Na miesto dorazili už začiatkom júna a výstavba bola dokončená len za päť dní.

Zváranie plaváku z HDPE trvalo približne dva dni a systém bol následne pripravený na spustenie.

Foto: The Ocean Cleanup

Konštruktéri sa poučili z vlastných chýb a vďaka tomu, že systém tentoktát prepravovali bez pripevnených záchytných sietí, na miesto určenia ho boli schopní prepraviť už za týždeň.

Po príchode posádka nasadila systém do Veľkej odpadkovej škvrny a usporiadala ho do prevádzkovej konfigurácie (tvar U).

Na účely testovania postavili druhý systém s dĺžkou len 160 metrov, namiesto plánovaných 600. Až po osvedčení tohto konceptu majú konštruktéri v úmysle opäť zväčšiť veľkosť systémov 002 – 060.

Foto: The Ocean Cleanup

Hlavným problémom sa pôvodne ukázalo udržanie konzistentnej rýchlosti a zaistenie toho, aby boli plasty zachytené vždy z rovnakej strany.

Skúška sa preto tentoraz vykonala s cieľom pokúsiť sa spomaliť systém 001 / B, pričom sa ako hlavný testovací komponent pre túto možnosť použila špeciálna podmorská kotva v tvare padáka.

Nový dizajn však opäť priniesol neočakávanú výzvu. Pri vrchole čističa totiž vznikol medzi miestom na zachytávanie a plavákom priestor, do ktorého sa niektoré odpadky preklopili.


Foto: The Ocean Cleanup

Chyba sa však dá ľahko vyriešiť. Inžinieri zvýšia výšku okraja čističa, aby odpadky ponad jeho hranu neunikali až k plaváku. Výhodou je, že vďaka novej úprave môžu čistič opraviť priamo na mieste.

Napriek všetkému je samotný Boyan Slat presvedčený, že v súčasnosti sú najbližšie k zhotoveniu nástroja, ktorý bude schopný vyčistiť odpadky zhlukujúce sa v oceáne raz a navždy.

Jeho víziou je v budúcnosti umiestniť do Veľkej odpadkovej škvrny šesťdesiat čističov.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.