Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Papierový odpad, plasty, kovové obaly stoja v zberných dvoroch aj pol roka, lebo ich nie je kam odviezť.

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Foto: Odpady-portal.sk

Ľudia sa často domnievajú, že napriek poctivému triedeniu odpadu tento aj tak nakoniec skončí na skládke. Táto predstava je však podľa predstaviteľov odpadárskeho odvetvia mylná. “Vyzbieraný odpad putuje na zhodnotenie. Dochádza k jeho pretriedeniu, čisteniu a časť z toho tvorí ďalej nevyužiteľný odpad.”

“Táto časť môže končiť na skládkach, nie celý objem vyzbieraného odpadu. Predstava, že všetko vyzbierame a toto skončí na skládke ani nie je reálna. Nie je to ani ekonomicky únosné. Časť surovín totiž viete speňažiť, ale keď dáte všetko na skládku, musíte platiť poplatok za skládkovanie,” objasnil Ľubomír Augustín, riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko a spoločník vydavateľstva Odpady-portal.sk v diskusii HNClubu na tému “Zelené Slovensko alebo ako by sme mali nastaviť zelené štandardy.”

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky si myslí, že s plastami v žltých kontajneroch je problém a skôr sa z tejto masy vyberá materiál vhodný na recykláciu, nie naopak. “Komodít, ktoré možno reálne zhodnotiť a majú ekonomickú hodnotu, nie je až tak veľa v porovnaní s tým, čo všetko v týchto kontajneroch končí.”

Chýbajú spracovateľské kapacity

Po obmedzení importu väčšiny druhov odpadu do Číny prišla aj Európa o stabilný odbyt odpadu. Zrazu je veľa plastu, papiera, skla, kovov, ktoré sa hromadia v zberných dvoroch. A cena druhotných surovín klesá, pretože ich nikto nechce. “Odrazu všetkých prekvapilo, že nemáme dostatočné spracovateľské kapacity na materiálové zhodnotenie a recykláciu surovín, ktoré tu bežne vytriedime,” skonštatoval Ľ. Augustín.

ODPADY 2020

Odpadové hospodárstvo medzi prvými reaguje na spomaľovanie ekonomiky a je citlivé na inflačné tlaky, či rôzne opatrenia štátu.  “Stúpajúca cena pohonných hmôt, zvýšenie minimálnej mzdy sú všetko položky, ktoré nás zasiahnu. Pretože triediace linky pre odpad nie sú na Slovensku sofistikovaná technológia, až na jednu-dve optické linky. Úplne bežne sa ručne dotrieďuje a balíkuje sa v jednoduchých lisoch. Tu budú dopady, ktoré si dnes ešte ani nevieme predstaviť,” upozorňuje riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poplatky výrobcov za obaly nezodpovedajú nákladom na ich spracovanie

Poplatky výrobcov za obaly nezodpovedajú nákladom na ich spracovanie

V iných krajinách EÚ sa poplatky za obaly zásadne líšia, za plasty a nápojové kartóny sa platí výrazne viac než za sklo alebo papier.

Plytvanie potravinami majú na svedomí hlavne domácnosti. Čo vyhadzujeme najčastejšie?

Plytvanie potravinami majú na svedomí hlavne domácnosti. Čo vyhadzujeme najčastejšie?

Domácnosti na Slovensku vyhadzujú najmä chlieb a pekárenské výrobky či ovocie a zeleninu, ukázal prieskum.

Finančná garancia podľa poslednej novely zákona o odpadoch

Finančná garancia podľa poslednej novely zákona o odpadoch

Koncom novembra 2019 schválila Národná rada Slovenskej republiky pomerne rozsiahlu novelu zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch (ďalej ako „ZoO“), ktorou sa implementujú viaceré zmeny vyplývajúce z európskych smerníc. Článok vyšiel v januárovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/01.