Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Papierový odpad, plasty, kovové obaly stoja v zberných dvoroch aj pol roka, lebo ich nie je kam odviezť.

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Foto: Odpady-portal.sk

Ľudia sa často domnievajú, že napriek poctivému triedeniu odpadu tento aj tak nakoniec skončí na skládke. Táto predstava je však podľa predstaviteľov odpadárskeho odvetvia mylná. “Vyzbieraný odpad putuje na zhodnotenie. Dochádza k jeho pretriedeniu, čisteniu a časť z toho tvorí ďalej nevyužiteľný odpad.”

“Táto časť môže končiť na skládkach, nie celý objem vyzbieraného odpadu. Predstava, že všetko vyzbierame a toto skončí na skládke ani nie je reálna. Nie je to ani ekonomicky únosné. Časť surovín totiž viete speňažiť, ale keď dáte všetko na skládku, musíte platiť poplatok za skládkovanie,” objasnil Ľubomír Augustín, riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko a spoločník vydavateľstva Odpady-portal.sk v diskusii HNClubu na tému “Zelené Slovensko alebo ako by sme mali nastaviť zelené štandardy.”

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky si myslí, že s plastami v žltých kontajneroch je problém a skôr sa z tejto masy vyberá materiál vhodný na recykláciu, nie naopak. “Komodít, ktoré možno reálne zhodnotiť a majú ekonomickú hodnotu, nie je až tak veľa v porovnaní s tým, čo všetko v týchto kontajneroch končí.”

Chýbajú spracovateľské kapacity

Po obmedzení importu väčšiny druhov odpadu do Číny prišla aj Európa o stabilný odbyt odpadu. Zrazu je veľa plastu, papiera, skla, kovov, ktoré sa hromadia v zberných dvoroch. A cena druhotných surovín klesá, pretože ich nikto nechce. “Odrazu všetkých prekvapilo, že nemáme dostatočné spracovateľské kapacity na materiálové zhodnotenie a recykláciu surovín, ktoré tu bežne vytriedime,” skonštatoval Ľ. Augustín.

MIM ESONA

Odpadové hospodárstvo medzi prvými reaguje na spomaľovanie ekonomiky a je citlivé na inflačné tlaky, či rôzne opatrenia štátu.  “Stúpajúca cena pohonných hmôt, zvýšenie minimálnej mzdy sú všetko položky, ktoré nás zasiahnu. Pretože triediace linky pre odpad nie sú na Slovensku sofistikovaná technológia, až na jednu-dve optické linky. Úplne bežne sa ručne dotrieďuje a balíkuje sa v jednoduchých lisoch. Tu budú dopady, ktoré si dnes ešte ani nevieme predstaviť,” upozorňuje riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Triedenie stavebných odpadov prinesie firmám ďalšiu byrokraciu

Napriek dobrému úmyslu má zmena legislatívy viacero negatív a nedotiahnutých bodov, upozorňujú odborníci z odpadového hospodárstva a stavebníctva.

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Kľúčovou zmenou pri úprave odpadov bude zhodnocovanie výhrevnej zložky od roku 2027

Úprava odpadov pred skládkovaním bude povinnosťou od budúceho roka, ďalšie sprísnenie podmienok príde o štyri roky nato. Obce a mestá čaká v odpadovom hospodárstve viacero výziev.

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Problémom sú skratkovité riešenia. Aj pri úprave odpadu, upozorňuje špecialista SPP

Skratkovité riešenia nahrávajú podľa energetika len tomu, že vznikne hra s katalógovými číslami, ktorá bude mať negatívne environmentálne vplyvy.