NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Papierový odpad, plasty, kovové obaly stoja v zberných dvoroch aj pol roka, lebo ich nie je kam odviezť.

Ľ. Augustín: Predstava, že všetok odpad končí na skládke, nie je reálna

Foto: Odpady-portal.sk

Ľudia sa často domnievajú, že napriek poctivému triedeniu odpadu tento aj tak nakoniec skončí na skládke. Táto predstava je však podľa predstaviteľov odpadárskeho odvetvia mylná. “Vyzbieraný odpad putuje na zhodnotenie. Dochádza k jeho pretriedeniu, čisteniu a časť z toho tvorí ďalej nevyužiteľný odpad.”

“Táto časť môže končiť na skládkach, nie celý objem vyzbieraného odpadu. Predstava, že všetko vyzbierame a toto skončí na skládke ani nie je reálna. Nie je to ani ekonomicky únosné. Časť surovín totiž viete speňažiť, ale keď dáte všetko na skládku, musíte platiť poplatok za skládkovanie,” objasnil Ľubomír Augustín, riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko a spoločník vydavateľstva Odpady-portal.sk v diskusii HNClubu na tému “Zelené Slovensko alebo ako by sme mali nastaviť zelené štandardy.”

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky si myslí, že s plastami v žltých kontajneroch je problém a skôr sa z tejto masy vyberá materiál vhodný na recykláciu, nie naopak. “Komodít, ktoré možno reálne zhodnotiť a majú ekonomickú hodnotu, nie je až tak veľa v porovnaní s tým, čo všetko v týchto kontajneroch končí.”

Chýbajú spracovateľské kapacity

Po obmedzení importu väčšiny druhov odpadu do Číny prišla aj Európa o stabilný odbyt odpadu. Zrazu je veľa plastu, papiera, skla, kovov, ktoré sa hromadia v zberných dvoroch. A cena druhotných surovín klesá, pretože ich nikto nechce. “Odrazu všetkých prekvapilo, že nemáme dostatočné spracovateľské kapacity na materiálové zhodnotenie a recykláciu surovín, ktoré tu bežne vytriedime,” skonštatoval Ľ. Augustín.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Odpadové hospodárstvo medzi prvými reaguje na spomaľovanie ekonomiky a je citlivé na inflačné tlaky, či rôzne opatrenia štátu.  “Stúpajúca cena pohonných hmôt, zvýšenie minimálnej mzdy sú všetko položky, ktoré nás zasiahnu. Pretože triediace linky pre odpad nie sú na Slovensku sofistikovaná technológia, až na jednu-dve optické linky. Úplne bežne sa ručne dotrieďuje a balíkuje sa v jednoduchých lisoch. Tu budú dopady, ktoré si dnes ešte ani nevieme predstaviť,” upozorňuje riaditeľ spoločnosti Reclay Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor. Podozrivé dotácie na podporu zhodnocovania odpadov

Názor. Podozrivé dotácie na podporu zhodnocovania odpadov

Pridelenie dotácií na tento projekt pripomína neslávne známu starú kauzu.

Editoriál. Produkujeme emisie. No vieme, ako si to nepovedať

Editoriál. Produkujeme emisie. No vieme, ako si to nepovedať

Tvorcovia politík našťastie nie sú natoľko odvážni, aby si trúfli obmedzovať vaše koníčky. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/11.

Editoriál. Greta, my bojujeme!

Editoriál. Greta, my bojujeme!

Posolstvo Grety, rozvoj elektromobility, štrukturálne fondy EÚ. Úvodník vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodástvo, 2019/10.