Nový zákon o odpadoch je určitým pokrokom, no mnohé veci komplikuje a prináša ťažko splniteľné ciele.
Európsky trend znižovania miery skládkovania s cieľom 10 % vytvára tlak na iné spôsoby zhodnocovania odpadu. Jednou z možností je energetické zhodnocovanie. Zámer v tejto oblasti prezentovala pred niekoľkými mesiacmi aj spoločnosť ewia.
“Myšlienka je to fantastická, no nie je to rýchly proces. Aj tak na niekoľko rokov, pokiaľ by sa zariadenia postavili, musíme hľadať iné riešenia. Obávam sa však, že pokiaľ sa nezmodernizuje zákon o EIA, tak je veľmi malá pravdepodobnosť presadenia takýchto zariadení,” myslí si Peter Gallovič z poradenskej spoločnosti E.P.A.
Každý investičný zámer totiž musí prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Doteraz všetky snahy z minulosti (okrem existujúcich spaľovní komunálneho odpadu v Bratislave a Košiciach) stroskotali v tomto bode.
“Energetické zhodnocovanie odpadu je achilovou pätou odpadového hospodárstva na Slovensku. Pokiaľ chceme skládkovať iba 10 % odpadu, potom sa pýtam, kde ten odpad skončí? Aj miera materiálového recyklovania odpadu má svoje hranice,” upozornil Ľubomír Augustín zo spoločnosti Reclay Slovensko v diskusii HNClubu na tému “Zelené Slovensko alebo ako by sme mali nastaviť zelené štandardy.”
Spaľovne v centrách miest sú bežné
“Vo svete sa už prišlo na to, že najúčinnejšie je energetické zhodnocovanie. Iba na Slovensku sa za posledných 10 rokov nič nepostavilo. Prepásli sme príležitosť, pretože dnes tu takéto zariadenie chýba. Jednoducho nemáme kam ísť s odpadom.”
Ukazuje na príklad Viedne, kde existujú dve spaľovne, či 30 spaľovní vo Švajčiarsku postavených v zastavaných častiach miest. “Tieto zariadenia dnes už nepoškodzujú životné prostredie. Limity znečistenia sú veľmi prísne nastavené.”
Podľa Martina Haluša z Inštitútu environmentálnej politiky sú často ľudia pri tejto téme až hysterickí. “Príkladov spaľovní nachádzajúcich sa v centre mesta je dosť. Na druhej strane si nemyslím, že úlohou štátu je budovať spaľovňu, ale nastaviť také ekonomické podmienky, aby to dávalo zmysel.”
Takým nastavením má byť aj zvyšovanie poplatku za skládkovanie. “Ešte stále je výhodnejšie dávať odpad na skládku ako do spaľovne, ale časom sa to otočí. Samozrejme, treba vyriešiť aj spomínané administratívne problémy s EIA procesom,” hovorí.
Často sa meniaca a príliš ambiciózna legislatíva
Účastníci diskusie HNClubu zhodnotili aj najnovšiu novelu zákona o odpadoch, ktorá čaká na schválenie v parlamente. “Zákon o odpadoch je síce dobrý, no vedel by som si predstaviť veľa vecí v ňom zjednodušiť,” reaguje P. Gallovič.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.