Ako na triedený zber v čase koronavírusu? (píše Michal Sebíň) | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Názor. Ako na triedený zber v čase koronavírusu?

V odpadovej legislatíve by sa počas mimoriadnej situácie mali udiať dôležité, no odstatné zmeny, píše v komentári na sociálnej sieti LinkedIn Michal Sebíň, riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.

triedený zber kontajnery

Foto: Depositphotos

Oblasť odpadového hospodárstva nie je aktuálnymi opatreniami Úradu verejného zdravotníctva a Vlády SR priamo dotknutá. Ak nepočítame krátke uzatvorenieznovuotvorenie zberných dvorov, opatrenia sa odpadov dotýkajú najmä nepriamo.

To však neznamená, že nie sú potrebné. Práve naopak. Už prvé opatrenie, ktorým bolo uzatvorenie materských a základných škôl, so sebou prinieslo množstvo zamestnancov, ktorí zostali doma na OČR alebo dovolenkách s deťmi.

To spôsobilo prvé personálne problémy aj zberovým či recyklačným spoločnostiam, ktoré časti svojich prevádzok priebežne zatvárali, zatvárajú a opätovne otvárajú alebo obmedzujú časť svojich služieb.

Odpadárske spoločnosti bijú na poplach v celej Európe a žiadajú zaradiť tieto služby do kategórie s prioritným nárokom na poskytnutie ochranných pomôcok a dezinfekcie.

Dnes je už jasné, že bez cielených zásahov štátu budú jednotlivé sektory hospodárstva odsúdené na hlbokú krízu až zánik.

Michal SebíňMichal Sebíň | Foto: archív Odpady-portal.sk (2017)

V čase, kedy je pre pokles výroby možné očakávať aj postupný pokles objemu recyklačných poplatkov v systéme, budú zásahy ministerstva životného prostredia nevyhnutné.

Ohrozený bude postupne zber triedených zložiek a najmä dotrieďovanie odpadov čo sa skôr či neskôr pretaví do rizika neplnenia štandardov triedeného zberu, cieľov zberu alebo limitov pre materiálové zhodnotenie odpadov z obalov.

Pokúsim sa o návrh niekoľkých riešení ako naznačenie smeru, ktorým by sa opatrenia pre oblasť triedeného zberu mohli uberať.

triediaca linkaTriediaca linka | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Pružnejšie štandardy

Flexibilnejšie nastavenie štandardov triedeného zberu by krátkodobo pomohlo vyriešiť problém s nedostatkom personálu v zberových spoločnostiach aj s očakávaným výpadkom vo financovaní systému.

Napríklad v obciach, kde sa triedený odpad zbiera vrecovým systémom, by vyzbieraný odpad z papiera alebo skla vedel počkať priamo pri zdroji v domácnostiach, kým sa situácia nezlepší a kým služby nezačnú fungovať v normálnom režime.

Ak by sme k takémuto kroku pristúpili dnes, pravdepodobne by nám, resp. samotným obciam, hrozilo nesplnenie štandardov triedeného zberu a potenciálna sankcia.

recyklačný dvorRecyklačný dvor | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Kam s dotriedeným odpadom? Znížme limity

Ďalším problémom je dotrieďovanie triedených zložiek komunálneho odpadu, ktoré sa v SR realizuje najmä ručne. Týka sa to najmä zberu plastov a kombinovaného zberu plasty, kovy a VKM.

Dotrieďovacie linky sú najrizikovejšie z pohľadu možného kontaktu pracovníkov zberových spoločností s potenciálnou nákazou. Preto už dnes fungujú v obmedzenom režime alebo vôbec.

Vytriedený odpad je zakázané skládkovať a jediným riešením je jeho energetické zhodnotenie. Narážame však na limity zberu a zhodnotenia odpadov z obalov, ktoré pri obaloch z plastu umožňujú iba nepatrný podiel zhodnotiť energeticky.

Pritom náš limit pre materiálové zhodnotenie (45 % z množstiev uvedených na trh) je dvojnásobok limitu, ktorý je definovaný v smernici o obaloch (22,5 %).

Dočasné zníženie by mohlo pomôcť preklenúť súčasné obdobie a pritom nepodliezať ciele, ku ktorým sme sa ako členský štát EÚ zaviazali.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky potenciálne riešenia týchto problémov budú viesť k zníženiu komfortu pre občanov a k poklesu úrovne recyklácie odpadov z obalov, ktoré už dnes recyklujeme nadpriemerne.

Treba konať

V čase, kedy si (verím, že naozaj iba dočasne) zvykáme na zavreté hranice, sledovanie pohybu a mnohé ďalšie obmedzenia, je však nevyhnutné prijať dočasné opatrenia, ktoré môžu prispieť k prežitiu kritického obdobia a udržať fungovanie triedeného zberu ako takého.

Michal Sebíň
Autor je riaditeľom organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.

(Príspevok preberáme so súhlasom autora. Medzititulky: redakcia.)


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.
 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Aj napriek vetu prezidentky parlament schválil novelu zákona o environmentálnych záťažiach. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Experti OZV ENVI - PAK vďaka dátam z analýz znečistenia v triedenom zbere papiera a plastov hľadali súvislosti medzi spôsobom zberu a mierou znečistenia odpadu.