Neohlásená operatívna kontrola bola zameraná na cezhraničnú prepravu zdravotníckeho odpadu.
Aktualizácia 4. mája o 10:20: Kontrolóri zadržali kamión s nepovoleným odpadom, ktorý mal na Slovensku pravdepodobne zhorieť v cementárni. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.
Inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v spolupráci s políciou včera, 29. apríla, na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Jarovce – Kittsee vykonali neohlásenú kontrolu.
Operatívna kontrola sa zamerala na odhaľovanie environmentálnej trestnej činnosti v súvislosti s nelegálnym dovozom odpadového materiálu – a to najmä zdravotníckeho odpadu. Mimoriadnej akcie sa zúčastnil minister životného prostredia Ján Budaj spoločne s generálnym riaditeľom SIŽP Róbertom Ružičkom.
„Je veľmi dôležité robiť tieto kontroly a dať signál všetkým, ktorí zamýšľajú takúto nelegálnu činnosť, že toto nebudeme tolerovať a že si na to chceme posvietiť,“ uviedol R. Ružička.
Na nedostatočnú kontrolu medzinárodného tranzitu odpadov nedávno poukázal aj Najvyšší kontrolný úrad. Slovenské úrady podľa jeho zistení dostatočne nekontrolujú prevoz odpadu cez hranice. Základným problémom je, že chýbajú presné, úplné a spoľahlivé údaje o prevoze odpadu cez krajinu.
Budaj: Odhaľovanie musí byť efektívnejšie
Počas kontroly na rakúsko-slovenskej hranici sa inšpektori zamerali na kamióny označené čiernym písmenom „A“ na bielom pozadí. Práve tieto vozidlá totiž prevážajú materiál „blížiaci sa odpadu.“
„Cez hranice ale môže prechádzať iba ten, ktorý je určený na energetické zhodnotenie, čiže do niektorej z elektrární, cementární alebo spaľovní Slovenska. Tento materiál by v žiadnom prípade nemal byť odpadom, mal by to byť spáliteľný odpad, ktorý má energetickú výdatnosť,“ vysvetlil minister Ján Budaj.
Za prvú hodinu trvania kontroly prešlo hranicou celkovo 20 kamiónov označených symbolom „A.“ Podľa slov ministra inšpektori za ten čas nijaký zakázaný materiál neobjavili, v neohlásených kontrolách však budú pokračovať.
Zlepšiť spoluprácu štátnych inštitúcií považuje nový šéf envirorezortu za mimoriadne dôležité.
„V programovom vyhlásení vlády sme si dali jasný cieľ – posilniť kontrolnú činnosť a zaviesť dôsledné opatrenia na elimináciu poškodzovania životného prostredia. Za kľúčovú v tejto oblasti považujem spoluprácu medzi Slovenskou inšpekciou životného prostredia, Políciou SR a colnými orgánmi,“ povedal J. Budaj.
„Odhaľovanie environmentálnej kriminality musí byť efektívnejšie. Aj dnešná akcia je dôkazom, že ideme do toho,“ zdôraznil šéf envirorezortu.
Podozrivú zásielku nevpustili
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.