NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Kontrolóri na hranici zachytili nepovolený odpad. Na Slovensku mal zhorieť v cementárni

Kamión z Rakúska prevážal 23 ton nepovoleného odpadu. Podľa kontrolórov odpad pravdepodobne pochádzal zo zdravotníckych zariadení.

kontrola odpadu

Foto: SIŽP

Aktualizácia 7. mája o 10:36: Text sme doplnili o stanovisko konateľa spoločnosti, ktorá dovoz odpadu zabezpečovala.


Kontrolóri Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v spolupráci s políciou a Colným úradom Bratislava v piatok 29. apríla vykonali neohlásenú kontrolu na slovensko-rakúskej hranici Jarovce – Kitsee.

Operatívna kontrola sa zamerala na odhaľovanie environmentálnej trestnej činnosti v súvislosti s nelegálnym dovozom odpadového materiálu – a to najmä zdravotníckeho odpadu.

Zachytili 23 ton nemocničného odpadu

Inšpektori sa pri kontrole zamerali na kamióny označené čiernym písmenom „A“ na bielom pozadí. Práve tieto vozidlá totiž prevážajú materiál „blížiaci sa odpadu.“ V jednom z nich odhalili nepovolený obsah.

„Počas kontroly bolo zastavené nákladné vozidlo prepravujúce odpad z Rakúskej republiky na Slovensko, v ktorom sa nachádzal iný odpad ako bol povolený, v celkovom objeme 23,04 ton. Pravdepodobné miesto určenia pre prijatie tohto odpadu bola Cementáreň Rohožník,“ informovala SIŽP.

Zachytený odpad podľa kontrolórov javil znaky, že by mohol pochádzať zo zdravotníckych zariadení. Zásielka totiž obsahovala nemocničný odpad vrátane gumených rukavice a ďalších ochranných prostriedkov.

Ecorec odmieta tvrdenia SIŽP

Konateľ spoločnosti ecorec, ktorá dovoz odpadu na Slovensko zabezpečovala, zásadne odmieta tvrdenie SIŽP, že zásielka obsahovala nemocničný odpad. 

„Skutočnosť, že odpad obsahuje rukavice, ktoré sa v súčasnosti používajú všade, ešte neznamená, že ide o nemocničný odpad. Všetci naši dodávatelia alternatívnych palív zaručujú pôvod materiálu a jeho kvalitu,“ uviedol Juraj Číž pre Odpady-portal.sk.

„Pôvod odpadu je v plne vysledovateľný, a máme dôkazy, že zásielka neobsahovala žiadne nebezpečné materiály ani zdravotnícky odpad. Sme názoru, že išlo o nedorozumenie, zároveň oceňujeme snahu SIŽP o zintenzívnenie kontrol dovozu odpadov,“ reagoval J. Číž.

Každé dovezené alternatívne palivo podľa jeho slov musí spĺňať prísne kvalitatívne požiadavky a jeho dovoz podlieha schvaľovaniu ministerstvom životného prostredia. Alternatívne palivá sa pritom vyrábajú z priemyselného aj komunálneho odpadu.

Pokutu môžu uložiť Rakúšania

Keďže zachytený odpad podľa SIŽP nebol predmetom vydaného povolenia na prepravu do zariadenia v Rohožníku, kontrolóri tejto zásielke neumožnili vstup na územie Slovenska. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?