Ako správne triediť obaly z prinesených jedál aj doma? | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ako správne triediť obaly z prinesených jedál aj doma?

Najznámejší fastfoodový reťazec vyzýva svojich konzumentov na správne triedenie obalov z jeho jedál.

Ako správne triediť obaly z prinesených jedál aj doma?

Foto: McDonald´s

Spoločnosť McDonald’s je najväčším svetovým reťazcom reštaurácií. S rozsiahlou sieťou prevádzok má významný vplyv na celú planétu. Už viac ako 17 rokov vo svojich reštauráciách na Slovensku triedi obaly po svojich zákazníkoch. Zároveň sľubuje, že do roku 2025 budú po zákazníkoch triediť odpad všetky jeho prevádzky.

Pandémia koronavírusu v tomto smere veľa zmenila. V súčasnom režime, počas ktorého sú prevádzky McDonald’s na Slovensku obmedzené len na McDrive, McDelivery a McWalk, spoločnosť podáva pomocnú ruku zákazníkom, aby vedeli správne vytriediť „mekáčovské“ obaly aj sami vo svojich domácnostiach.

Priekopník v triedení 

Na Slovensku patrí McDonald´s vo svojom segmente medzi priekopníkov v triedení odpadu po zákazníkoch, ktorý posiela na ďalšie spracovanie a recykláciu.

Počas štandardnej prevádzky reštaurácia odpad denno-denne triedi a posiela na ďalšiu recykláciu a druhotné využitie. V tomto režime funguje už od roku 2003.

„Informáciu o tom, že triedenie je súčasťou prevádzkových procesov má každý zákazník, ktorý odkladá tácku po konzumácii jedla do špeciálneho vozíka. Na každom je nápis „Vytriedime to za Vás,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR Supervízor pre McDonald´s na Slovensku

„Tento vozík nie je iba zberačom použitých obalov po našich zákazníkoch po konzumácií jedla v našich reštauráciách. Z týchto vozíkov manuálne triedia naši zamestnanci všetok odpad.

Následne odpad posielajú na ďalšie spracovanie vrátane kuchynského odpadu, akým je použitý olej z fritéz či organický odpad. Takto sa nám darí posielať na druhotné spracovanie až 74 % odpadu a našou snahou je tento podiel systematicky zvyšovať,“ dopĺňa L. Poláčeková.

McDonald’s na Slovensku v krízovom období plne rešpektuje uznesenie Vlády SR. Podľa platných opatrení majú všetky reštaurácie uzatvorený interiérový priestor pre zákazníkov až do odvolania. V kontexte triedenia odpadu to znamená, že McDonald´s môže teraz triediť len odpad, ktorý vyprodukujú jeho kuchyne.

Odber z auta, osobný odber a donáška kuriérom

„Aktuálny režim fungovania našich reštaurácií je obmedzený na služby McDrive, McDelivery a McWalk. Znamená to, že jedlá z reštaurácií si berú naši zákazníci najmä domov a tam väčšinou aj končí odpad z nich. Chceli by sme preto na nich apelovať, aby boli zodpovední a obaly po konzumácii správne vytriedili v tomto prípade za nás. My im v tom radi pomôžeme a názorne ukážeme, kam naše obaly vyhadzovať, aby mohli byť druhotne zužitkované,“ pokračuje L. Poláčeková.

„Oceňujeme prístup spoločnosti McDonald´s, ktorá apeluje na svojich zákazníkov, aby sa správali zodpovedne a obaly v domácnosti správne triedili. Z našej strany by sme ešte doplnili odporúčanie postláčať ich tak, aby sa kontajnery na triedený zber, ktoré sú teraz pod väčším náporom odpadov než je obvykle, neprepĺňali predčasne,“ upozorňuje Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK.

„So spoločnosťou McDonald´s spolupracujeme už od roku 2010. Sme organizáciou zodpovednosti výrobcov, ktorej dôveruje najvyšší počet klientov spomedzi všetkých OZV pôsobiacich na Slovensku. Naše služby využíva už takmer 8 000 tisíc spoločností, pre ktoré zabezpečujeme plnenie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch č. 79/2015,“ dodáva M. Brinzík.

Ako vytriediť "Mekáč" doma?

 • Do kategórie "papier" patria:

 - obal z hranoliek, krabička z burgera, papierová slamka, držiak na nápoje a papierová taška

 • Do kateórie "plasty" patria:

- viečko z nápojového pohára a téglik McSunday

 • Do kategórie "zmiešaný odpad" patria:

- téglik McFlurry, papier zo sendviča, šalátová miska a nápojové poháre

 • a nakoniec, do "bioodpadu" patria všetky zvyšky z jedla

Jednorazové obaly sú najhygienickejšie

Jednorazové obaly sú pre distribúciu jedla najhygienickejšie a najbezpečnejšie. V súčasnej situácii dávame našim zákazníkom aj užitočné tipy, ako majú tieto obaly správne vytriediť, aby mohli putovať na ďalšie spracovanie,“ uvádza ďalej Lucia Poláčeková.

Hygienické maximum, bezpečnosť zákazníkov a zamestnancov sú pre McDonald's odjakživa v centre pozornosti. Spoločnosť už od začiatku šírenia vírusu COVID-19 zaviedla vo svojich reštauráciách celý rad sprísnených hygienických opatrení, ktoré sú teraz vo všetkých reštauráciách McDonald's normou pre prípravu jedál a jeho výdaj:

 • Všetci zamestnanci nosia rúška.
 • Pri práci v kuchyni používajú jednorazové rukavice.
 • Zvýšená frekvencia pravidelného umývania a dezinfekcie rúk sú samozrejmosťou.
 • Displeje, pokladne, či tlačidlá sa čistia a dezinfikujú pravidelne vo zvýšenej miere vrátane všetkého, čoho sa dotýkajú.
 • Kuriérom McDelivery sa odovzdáva jedlo bezkontaktne.
 • Preferujú sa bezkontaktné platby. Pre zvýšenie osobnej ochrany môže pokladník v McDrive či McWalk preberať hotovosť v rukaviciach.


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Pozemok s environmentálnou záťažou môže vyjsť vlastníkov draho

Aj napriek vetu prezidentky parlament schválil novelu zákona o environmentálnych záťažiach. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Európska komisia začína boj proti nezákonnej preprave odpadu

Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Vrecový zber negarantuje lepšie triedenie odpadu, ukázala analýza dát z celého Slovenska

Experti OZV ENVI - PAK vďaka dátam z analýz znečistenia v triedenom zbere papiera a plastov hľadali súvislosti medzi spôsobom zberu a mierou znečistenia odpadu.