Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V ktorých okresných mestách platia Slováci za komunálny odpad najviac? (Analýza)

Poplatky za komunálny odpad od začiatku tohto roka rástli vo väčšine slovenských miest. Analytička Eva Sadovská z WOOD&Company prináša rebríček okresných miest s najvyšším nárastom poplatkov.

V ktorých okresných mestách platia Slováci za komunálny odpad najviac? (Analýza)

Foto: Flickr

Aktualizácia 20. mája o 10:10: V článku sme opravili chybný údaj o sadzbe poplatkov v meste Tvrdošín z hodnoty 35,40 eur v rokoch 2019 aj 2020 na správny údaj 21,60 eur v roku 2019 a 25,40 eur v roku 2020. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Slováci, a to naprieč celým Slovenskom, si v tomto roku priplácajú za komunálny odpad. Zvyšovaniu poplatkov sa nevyhli ani okresné mestá, ktoré o sadzbách pre rok 2020 rozhodovali ešte v závere uplynulého roku 2019. Na Odpady-portal.sk sme priniesli podrobnosti v tomto článku.

V aktuálnej analýze sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, pozrela na to, v ktorých okresných mestách sú poplatky za odpad najvyššie, kde pocítili občania ich zvyšovanie najviac, aké faktory vplývajú na výšku poplatkov za smeti a aké zmeny v cenách môžeme očakávať v najbližších rokoch.

Poplatky vzrástli v priemere o 14 %

Podľa údajov Štatistického úradu SR v úvode roka 2020 vzrástli poplatky za zber odpadu medziročne v priemere o 14 %. Pri nastavovaní poplatkov zohľadnili mestá viaceré faktory ako rastúci trend produkcie odpadu, vyššie náklady spojené s jeho spracovaním, ale aj infraštruktúru či počet obyvateľov.

Sadzby za odpad sa v jednotlivých okresných mestách líšia aj v závislosti od nakladania s odpadom.

Kým v Bratislave a v Košiciach existujú zariadenia pre energetické využitie odpadu (ZEVO), vďaka ktorým sa odpad mení na elektrinu a teplo, v ostatných krajských či okresných mestách sa vo veľkom skládkuje. Preto je pri porovnávaní poplatkov v jednotlivých mestách potrebné zohľadniť formu nakladania s odpadom a porovnávať iba porovnateľné mestá.

Najvyššie poplatky má Hlohovec, najnižšie Medzilaborce

V mestách, kde nevytriedený odpad končí výlučne na skládkach, sa ročné sadzby za odpad pohybujú v pomerne širokom rozpätí 13 – 36 eur na osobu. Za smeti platia najmenej (13 eur/osoba/rok) v Medzilaborciach a Námestove.

Naopak, najvyššie poplatky za komunálny odpad na úrovni 35 – 36 eur sa týkajú miest Hlohovec, Bánovce nad Bebravou, Šaľa a Topoľčany.

V spomenutých mestách sa výška sadzieb za odpad približuje k poplatkom v Bratislave a Košiciach, v ktorých sa odpad energeticky zhodnocuje, teda premieňa na elektrinu alebo teplo v ZEVO.

Košičania platia aj v tomto roku za odpad menej ako Bratislavčania. Kým mesto Košice pre každého občana stanovilo pre rok 2020 ročný poplatok na úrovni necelých 37 eur, tak v Bratislave je to v priemere cca 44 eur.

Zvýšenie poplatkov o desiatky percent

Obce a mestá v závere uplynulého roka rozhodovali o tohtoročných poplatkoch za odpad pre občanov. V niektorých schválili navýšenie cien aj o niekoľko desiatok percent.

V Bytči sa jednalo o zvýšenie poplatkov o vyše 60 %, v prípade Partizánskeho a Vranova nad Topľou o vyše polovicu. V ďalších 49 okresných mestách bol nárast poplatkov medziročne vyšší o 10 až 50 %.

Samozrejme, že zvyšovanie poplatkov, za odpad nevynímajúc, nepatrí medzi populárne kroky samospráv. Obce a mestá ale takpovediac už nemajú veľmi na výber. Drvivá väčšina z nich (až 80 % územia SR) komunálny odpad skládkuje, pričom práve poplatky za túto formu zneškodňovania odpadu v posledných rokoch rastú. V rokoch 2019 a 2020 hlavne z dôvodu vyšších poplatkov pre Envirofond a to v závislosti od miery triedenia v meste, hovorí Eva Sadovská.

Cena skládkovania ďalej porastie

Skládkovanie bolo dlhé roky najmenej ekologickou, ale zároveň najlacnejšou možnosťou nakladania s odpadom. Tomu je ale koniec. Odhadujeme, že už v najbližších rokoch bude cena za skládkovanie jednej tony komunálneho odpadu vyššia ako cena za jej energetické zhodnotenie v ZEVO, vysvetľuje analytička E.Sadovská.

Dôvodom sú zmeny v legislatíve týkajúce sa práve ukladania odpadu na skládky. Jedná sa najmä o rastúce poplatky pre Envirofond v závislosti od miery triedenia, úpravu (tzv. MBU) zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládky odpadov, ale aj triedený zber biologicky rozložiteľného odpadu či inštaláciu vážiacich zariadení v smetiarskych autách.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.

Budaj odvolal šéfa Envirofondu. Pravidlá rozdeľovania dotácií z fondu sa majú zmeniť

Budaj odvolal šéfa Envirofondu. Pravidlá rozdeľovania dotácií z fondu sa majú zmeniť

Environmentálny fond dočasne povedie Timea Sujová.

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Niektoré krajiny však stále nespĺňajú limity stanovené smernicou. V oblasti recyklačnej efektivity je situácia pozitívnejšia.