NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál: Spomaľte, pán minister

Úvodník vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/06.

Editoriál: Spomaľte, pán minister

Radovan Potočár | Foto: Odpady-portal.sk

Nový minister životného prostredia Ján Budaj v prvých mesiacoch svojho mandátu prekypuje aktivitou. V apríli parlamentom pretlačí odklad zálohovania nápojových obalov, v máji presviedča, že zálohovanie odklad neznesie. Osobne sa zúčastňuje kontroly dovozu odpadu na hraniciach, neskôr je osobne pri kontrole v cementárni, ktorá dovážaný odpad spaľuje. Potom navrhuje dovoz akéhokoľvek odpadu na Slovensko úplne zakázať.

Nech nepríde k nedorozumeniu, problémom nie je ani tak samotná kadencia aktivít, návrhov a vyhlásení. Problémom je to, čo sa pri vysokej rýchlosti občas stáva: niekedy prirýchlo vojdete na križovatku a potom musíte cúvať, niekedy si pomýlite smer, niekedy prehliadnete dopravnú značku. V prípade navrhovaného zákazu dovozu odpadov sa nový minister dopúšťa hneď niekoľkých chýb za volantom.

Dopravné značky, v tomto prípade právne predpisy EÚ, hovoria jasne. Štáty EÚ síce môžu zakázať dovoz odpadu určeného na zneškodňovanie, teda odpadu, ktorý by u nich skončil na skládkach, nemôžu však zakázať dovoz odpadu určeného na zhodnocovanie. Bernhard Hager v právnej analýze opisuje genézu a význam týchto „dopravných značiek“ podrobnejšie.

Súdny dvor EÚ už raz jasne stanovil, že aj odpad je „tovar“. Práve voľný pohyb tovaru je pritom elementárnym predpokladom jednotného vnútorného trhu EÚ a spolu s voľným pohybom osôb jednou z najväčších vymožeností európskej integrácie ostatných dekád. Vytváranie nových bariér je nevynútenou jazdou v protismere.

Slovenské odpadové hospodárstvo sa v súčasnosti nachádza na dôležitej križovatke. Prudké zvyšovanie poplatkov za skládkovanie má v najbližších rokoch odkloniť odpad zo skládok, pričom na význame má ďalej naberať nielen materiálové, ale aj energetické zhodnocovanie odpadov.

V čase čoraz zrejmejšej potreby zväčšovania kapacít pre energetické využívanie odpadu sa tak minister volaním po absolútnom zákaze dovozu odpadov zaraďuje do nesprávneho odbočovacieho pruhu.

Zariadení, ktoré budú spaľovať odpad a premieňať ho na energiu, prípadne využívať odpad ako alternatívne palivo pri výrobe, bude Slovensko v dohľadnej dobe potrebovať viac. Sťažovaním situácie už fungujúcim zariadeniam vláda tomuto sektoru rozhodne nepomôže.

Keďže skládkovanie je na Slovensku stále pomerne lacné, pre niektoré jestvujúce zariadenia, napríklad cementárne, nie je ľahké získať na slovenskom trhu dostatok alternatívnych palív s dobrou cenou. Logickým riešením pre tieto zariadenia je obzerať sa po odpadoch inde, napríklad v Rakúsku či Taliansku. Z krajín, kde je skládkovanie odpadu drahšie alebo dokonca zakázané, môžu odpad získať za výhodnejších cenových podmienok.

Avšak po tom, ako sa skládkovanie na Slovensku stane relatívne drahším spôsobom nakladania s odpadom, dôvody na dovoz odpadu spoza hraníc ochabnú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál: Veci začnú fungovať

Editoriál: Veci začnú fungovať

Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/07.

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Slovenské cementárne a vápenky vlani spálili takmer 350 000 ton alternatívnych palív. Domáce kapacity na pokrytie tohto dopytu nestačia.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo obsahuje júlové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?