Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Štát chce zefektívniť boj proti envirokriminalite. Pripravil akčný plán

Opatrenia obsahujú posilnenie medzirezortnej spolupráce na ústrednej a regionálnej úrovni, medzinárodnej spolupráce, ako aj zlepšenie environmentálneho povedomia verejnosti.

Štát chce zefektívniť boj proti envirokriminalite. Pripravil akčný plán

Foto: Depositphotos

Podľa odhadov Interpolu a Programu OSN pre životné prostredie predstavuje ročný objem environmentálnej protiprávnej činnosti 91 až 258 miliárd dolárov.

Environmentálna kriminalita je štvrtou najzávažnejšou trestnou činnosťou, a to hneď za drogovou trestnou činnosťou, trestnou činnosťou spojenou s porušovaním autorských práv a obchodovaním s ľuďmi.

Vláda chce naplniť priority programového vyhlásenia

Aj z tohto dôvodu predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania Akčný plán boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti na roky 2021 – 2025 (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Rezort ho predložil ako materiál, ktorého prijatie na národnej úrovni vyplýva z Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020 – 2024.

V ňom sa nová vláda zaviazala zabezpečiť efektívnu spoluprácu všetkých orgánov presadzujúcich právo v oblasti životného prostredia. Rezort vnútra je presvedčený, že ide o krok k zdravšiemu životnému prostrediu a eliminácii finančných škôd.

„Pre ilustráciu, len rozsah protiprávnej činnosti pri neoprávnenom nakladaní s odpadmi dosiahol v roku 2018 sumu 936-tisíc eur,“ konštatuje sa v predkladacej správe.

V prípade, že by takáto trestná činnosť bola eliminovaná, finančné prostriedky v tejto sume by tvorili tržby podnikateľských subjektov, ktoré by z nich odvádzali dane, ako aj poplatky do Environmentálneho fondu či hradili mzdy zamestnancov.

Posilniť medzirezortnú spoluprácu a zvýšiť verejné povedomie

Cieľom predloženého akčného plánu je tak zefektívniť boj proti environmentálnej protiprávnej činnosti.

Hlavným prvkom má byť posilnenie medzirezortnej spolupráce na ústrednej a regionálnej úrovni, ako aj medzinárodnej spolupráce, a to identifikovaním problematických oblastí a nedostatkov pri presadzovaní práva a hľadaním ich riešení.

Ďalším cieľom má byť zvyšovanie verejného povedomia o negatívnych vplyvoch environmentálnej protiprávnej činnosti na životné prostredie, zdravie obyvateľov a národné hospodárstvo.

Prostriedky bude možné čerpať aj z eurofondov

V rámci plánu nie sú štátnym orgánom uložené žiadne nové úlohy nad rámec právnej úpravy a medzinárodných záväzkov.

„Výdavky na realizáciu úloh z akčného plánu budú teda zabezpečené v rámci pridelených limitov výdavkov jednotlivých subjektov v príslušnom rozpočtovom roku,“ uvádza sa v dokumente.

Podľa predkladacej správy však nie je možné kvantifikovať ich presnú výšku, keďže závisia od mnohých premenných, ktoré v súčasnosti nie sú známe.

Prípadné náklady spojené so zabezpečením materiálno-technického vybavenia budú hradené z fondov Európskej únie. Ide napríklad o Fond pre vnútornú bezpečnosť.

Zároveň je však v dokumente uvedené, že tieto projekty predstavujú len návrhy a nie je známe, či a v akej výške budú prostriedky alokované.

Vytvorenie strategických koordinačných skupín

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.