Opatrenia obsahujú posilnenie medzirezortnej spolupráce na ústrednej a regionálnej úrovni, medzinárodnej spolupráce, ako aj zlepšenie environmentálneho povedomia verejnosti.
Podľa odhadov Interpolu a Programu OSN pre životné prostredie predstavuje ročný objem environmentálnej protiprávnej činnosti 91 až 258 miliárd dolárov.
Environmentálna kriminalita je štvrtou najzávažnejšou trestnou činnosťou, a to hneď za drogovou trestnou činnosťou, trestnou činnosťou spojenou s porušovaním autorských práv a obchodovaním s ľuďmi.
Vláda chce naplniť priority programového vyhlásenia
Aj z tohto dôvodu predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania Akčný plán boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti na roky 2021 – 2025 (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).
Rezort ho predložil ako materiál, ktorého prijatie na národnej úrovni vyplýva z Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020 – 2024.
V ňom sa nová vláda zaviazala zabezpečiť efektívnu spoluprácu všetkých orgánov presadzujúcich právo v oblasti životného prostredia. Rezort vnútra je presvedčený, že ide o krok k zdravšiemu životnému prostrediu a eliminácii finančných škôd.
„Pre ilustráciu, len rozsah protiprávnej činnosti pri neoprávnenom nakladaní s odpadmi dosiahol v roku 2018 sumu 936-tisíc eur,“ konštatuje sa v predkladacej správe.
V prípade, že by takáto trestná činnosť bola eliminovaná, finančné prostriedky v tejto sume by tvorili tržby podnikateľských subjektov, ktoré by z nich odvádzali dane, ako aj poplatky do Environmentálneho fondu či hradili mzdy zamestnancov.
Posilniť medzirezortnú spoluprácu a zvýšiť verejné povedomie
Cieľom predloženého akčného plánu je tak zefektívniť boj proti environmentálnej protiprávnej činnosti.
Hlavným prvkom má byť posilnenie medzirezortnej spolupráce na ústrednej a regionálnej úrovni, ako aj medzinárodnej spolupráce, a to identifikovaním problematických oblastí a nedostatkov pri presadzovaní práva a hľadaním ich riešení.
Ďalším cieľom má byť zvyšovanie verejného povedomia o negatívnych vplyvoch environmentálnej protiprávnej činnosti na životné prostredie, zdravie obyvateľov a národné hospodárstvo.
Prostriedky bude možné čerpať aj z eurofondov
V rámci plánu nie sú štátnym orgánom uložené žiadne nové úlohy nad rámec právnej úpravy a medzinárodných záväzkov.
„Výdavky na realizáciu úloh z akčného plánu budú teda zabezpečené v rámci pridelených limitov výdavkov jednotlivých subjektov v príslušnom rozpočtovom roku,“ uvádza sa v dokumente.
Podľa predkladacej správy však nie je možné kvantifikovať ich presnú výšku, keďže závisia od mnohých premenných, ktoré v súčasnosti nie sú známe.
Prípadné náklady spojené so zabezpečením materiálno-technického vybavenia budú hradené z fondov Európskej únie. Ide napríklad o Fond pre vnútornú bezpečnosť.
Zároveň je však v dokumente uvedené, že tieto projekty predstavujú len návrhy a nie je známe, či a v akej výške budú prostriedky alokované.
Vytvorenie strategických koordinačných skupín
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.