Zelený líder EÚ prešľapuje v odpadovom hospodárstve na mieste.
Vo svojom staršom príspevku na Odpady-portal.sk som sa venoval celkovému rastu produkcie odpadov v Nemecku, a to od skončenia poslednej ekonomickej krízy v rokoch 2009 – 2010. Len čo sa po stagnácií hospodársky rast znovu výrazne rozbehol (nad 4 % medziročného prírastku), prejavilo sa to aj nárastom celkovej produkcie odpadov, ako aj nárastom produkcie komunálnych odpadov.
Ekonomický boom druhej dekády tretieho tisícročia sa v Nemecku prejavil nárastom HDP o 33 % oproti krízovým rokom, čo zároveň znamenalo zvýšenie celkovej produkcie odpadov o 14 % a komunálnych odpadov o 8 %.
V ďalšom diele svojho „seriálu“ o odpadovom hospodárstve v Nemecku som písal o zariadeniach na mechanicko-biologickú úpravu odpadov (MBÚ). Ako som ukázal na číslach nemeckého štatistického úradu (DESTATIS), počet prevádzkovaných zariadení po prvotnom nadšení (2002 až 2011) postupne klesá. Aj celkové spracované množstvo odpadov v týchto zariadeniach je napriek rastu produkcie KO každým rokom menšie.
Ako som popísal vo svojom článku v decembri 2020 zariadenia na biologické spracovanie odpadov, teda kompostárne a bioplynové stanice, od poslednej krízy síce vykazujú nárast celkového ročného množstva spracovaného biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), produkcia kompostu ale váhovo stagnuje a percentuálne dokonca klesá. Čoraz viac BRO odpadov sa v Nemecku odkláňa z kompostární do bioplyniek.
V tomto článku sa zameriam na triediace zariadenia (nem. Sortieranlagen).
Triediacich zariadení ubudlo
Podobne, ako som to číslach DESTATIS ukázal v prípade zariadení na biologickú úpravu odpadov, ani triediace zariadenia v Nemecku nevykazujú žiadny dlhodobý či progresívny rast množstva spracovaného odpadu, ktorý by koreloval s rastom produkcie odpadov a svedčil o zlepšujúcom sa manažmente odpadového hospodárstva.
Z údajov, ktoré sumarizuje nasledujúca tabuľka, je zrejmé, že prvotné obdobie budovania separačných zariadení bolo v Nemecku v rokoch 1996 – 2002 a o niečo miernejší rast pokračoval potom aj v rokoch 2006 až 2012.
Z pôvodných 577 zariadení došlo za toto 16-ročné obdobie k nárastu počtu triediacich zariadení o zhruba 100 % na 1 134. Ekonomická kríza v rokoch 2008 až 2010 síce spomalila, ale nezastavila budovanie nových zariadení, aj keď kleslo množstvo spracovaného odpadu.
Od roku 2012 už ale počet triediacich zariadení stagnuje, resp. každým rokom mierne klesá až po posledný známy údaj z roku 2017, kedy fungovalo 1 103 zariadení na triedenie odpadov (-31 prevádzok).
Efektivita liniek klesá
Ako ukazuje nasledujúci graf zostrojený z tých istých údajov, celkové množstvo spracovaného odpadu v triediacich zariadeniach v Nemecku sa zvýšilo z pôvodných 11,0 mil. ton v roku 1996 na 25,9 mil. t v roku 2008, čo predstavuje 2,3-násobný nárast.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.