Zahraničné príklady nakladania s odpadom si treba všímať a poučiť sa aj z neúspešných riešení. Úvodník vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/01.
Mechanicko-biologická úprava odpadu sa často považuje za možnú cestu tam, kde domácnosti nedostatočne triedia odpad. Viaceré skúsenosti z praxe však ukazujú, že tento spôsob spracovania odpadu kríva v ekonomických parametroch. A, pochopiteľne, preto potrebuje štátnu podporu a je závislý od dotácií.
Dotrieďovacie linky testovali v minulosti už aj v ekonomicky menej rozvinutej Brazílii. Mnohé z 15 liniek vrátane kompostární ani len nespustili prevádzku, prípadne skončili krátko po otvorení.
Iba niekoľko ich prežilo pár rokov a väčšinou pri zníženej kapacite. Ide pritom o krajinu s nie veľmi rozvinutým triedeným zberom pri zdroji, kde odpad obsahuje dostatok potenciálne zhodnotiteľného materiálu.
Fakt, že úprava zmesového odpadu pred skládkovaním nefunguje podľa očakávaní, potvrdzuje aj dobre známy príklad Nemecka. Počet fungujúcich zariadení tu klesá spolu s množstvom takto spracovaného odpadu, a to všetko pri súčasne rastúcej produkcii celkového množstva odpadu.
Dôvody? Vysoká cena v porovnaní s alternatívnymi spôsobmi nakladania a slabý záujem o takto vytriedený materiál pre kvalitu alebo nízku cenu komodít.
Okrem toho tu zaviedli separovaný zber bioodpadu, čím sa veľká časť využiteľného prúdu vytratila. Inak povedané, linky premieľali iba prakticky nevyužiteľný materiál, ktorý na konci aj tak končí na skládke alebo v spaľovni.
A čo sa chystá zaviesť Slovensko? Presne tento v praxi nefungujúci spôsob. Ak aj zohľadníme fakt, že ľudia nebudú triediť stopercentne a zvyškový odpad bude stále obsahovať istú bio časť, je tu ďalší háčik.
Takýto bioodpad, pomiešaný s inými zložkami zmesového odpadu, by mal po dotriedení ísť na spracovanie do kompostární a bioplyniek. Tieto zariadenia z neho v lepšom prípade vyrobia kompost s obsahom nebezpečných mikroplastov s otáznym využitím.
Ak sa aj kompost alebo hnojivo podarí, v súčasnosti nie je veľký záujem o takýto produkt. Kde teda skončí opäť veľká časť tohto odpadu? Áno, na skládke. Akurát za niekoľkonásobne vyššie náklady a budeme sa tváriť ekologicky.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.