Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Recyklácia odpadu neznižuje vždy množstvo používaných zdrojov a energie

Zavedenie separovaného zberu pre všetky hlavné zložky komunálneho odpadu vo Veľkej Británii má priniesť úsporu 2,5 miliardy libier. Náklady na infraštruktúru sa odhadujú na 10 mld.

Recyklácia odpadu neznižuje vždy množstvo používaných zdrojov a energie

Foto: Odpady-portal.sk

Zvyšovať mieru triedenia komunálneho odpadu a viac recyklovať chce aj Veľká Británia. Tamojšia vláda prijala pred niekoľkými rokmi zásadnú stratégiu odpadového hospodárstva, ktorá počíta s cieľom 65 % miery recyklácie do roku 2035, či ďalšieho obmedzovania skládkovania.

Zavedenie separovaného zberu pre všetky hlavné zložky komunálneho odpadu má priniesť úsporu 2,5 miliardy libier. O počiatočných nákladoch na infraštruktúru sa však materiál výraznejšie nezmieňoval. O dôsledkoch zmeny v odpadovom hospodárstve sa diskutovalo aj na pôde výboru britského parlamentu.

Číslam vlády neverí Nicky Gregsonová z Univerzity v Durhame. “Doterajšia história pri tejto infraštruktúre ukazuje, že reálna prax výrazne prevýšila pôvodné odhady nákladov. Náklady v konkrétnych zmluvách na zabezpečenie služieb boli oveľa vyššie.”

Stratégiu obhajoval Marcus Gover, riaditeľ organizácie WRAP, ktorá zabezpečovala prípravu koncepcie. Myslí si, že zmeny vyústia do zberu kvalitných materiálov vhodných na recykláciu, ktoré budú mať hodnotu. Takými sú napríklad plastové fľaše alebo plechovky.

“Bolo by divné tieto výrobky nepredávať na recykláciu a namiesto toho platiť 100 a viac libier za tonu na skládke. Myslím, že by sa zrecyklovali, ak sa budú zbierať kvalitným spôsobom.”

Sherilyn MacGregorová z Inštitútu udržateľnej spotreby pri Univerzite v Manchestri si však nemyslí, že je vhodné zameriavať sa iba na mieru recyklácie. “Recyklácia nie je najlepšie riešenie a môže ísť proti tomu, čo chce stratégia odpadového hospodárstva dosiahnuť, teda zefektívniť a znížiť množstvo používaných surovín a zdrojov. Recyklácia môže byť menej účinná a je časťou problému."

Stratégia podľa nej ani neobsahuje opatrenia potrebné k prekonaniu prekážok  vyššej recyklácie. Súvisí to s podpornou infraštruktúrou, ktorá by domácnosti zapojila do triedenia. “Nie je to iba o informáciách, ale aj fyzickej infraštruktúre a dizajne domov a bytov, prispôsobených na takýto zber.”

Zaznela aj otázka, prečo niektoré oblasti v krajine zaostávajú v triedení. “Existuje silná väzba medzi druhom bývania, sídelnou štruktúrou a mierou triedenia. Čím hustejšie a mestskejšie prostredie, tým nižšia miera,” tvrdí N. Gregsonová.

Namodelované triedenie

Niektorí spochybňujú reálnosť dosiahnutia miery recyklácie 65 % do roku 2035. Zástupca organizácie presadzujúcej cirkulárnu ekonomiku obhajuje číslo, ktoré má byť podporené aj modelmi.

“Nie som odborník na modelovanie, ale použili sme veľmi podrobný prístup pri pohľade na triedenie a čo sa dá dosiahnuť, ako je to efektívne a ako tento systém môžu domácnosti používať,” obhajuje predpoklady M. Gover.

“Je to pomerne zložité modelovanie. Je dôležité, aby domácnosti systém používali. Rovnako ako to, aby takáto služba bola poskytovaná. Ale model je vždy iba model. Nevie predpovedať budúcnosť. Testuje určité predpoklady a vyhodnocuje, čo sa dá dosiahnuť.”

Podľa N. Gregsonovej je dôležité zahŕňať aj predchádzanie vzniku odpadu, to sa však nedá zmerať. Tieto produkty nevstupujú do prúdu odpadov. Britské ministerstvo životného prostredia sa o to pokúsilo v minulosti na základe analýzy internetových stránok ako eBay, či rôznych sociálnych sietí a online bazárov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk24.02.2021 (08:22)
    no, a vraj len my nevieme čo s odpadmi :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

To, že správne orgány na Slovensku nemôžu chodiť na neohlásené kontroly, zaráža aj mnohé európske krajiny.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/05

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/05

Čo obsahuje májové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Mário Kern: Ukladanie trestov za envirodelikty je často neefektívne

Mário Kern: Ukladanie trestov za envirodelikty je často neefektívne

Štát by mal hľadať zmysluplnejšie formy trestov, myslí si riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.