Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Bratislava ukončuje zmluvy s firmou Bratislavská recyklačná

Mesto uviedlo jasné dôvody, prečo sa rozhodlo s firmou s pochybnou históriou, ktorá bola v minulosti známa pod názvom Vassal EKO, ukončiť spoluprácu.

Bratislava ukončuje zmluvy s firmou Bratislavská recyklačná

Slávnostné otvorenie triediacej linky v máji 2018 / Foto: Odpady-portal.sk

Bratislava ukončuje spoluprácu so spoločnosťou Bratislavská recyklačná, ktorá bola do decembra 2018 známa pod názvom Vassal EKO. Firma, ktorej tržby dosiahli v roku 2019 takmer štyri milióny eur, zabezpečuje dotrieďovanie plastov a papiera pre bratislavskú mestskú spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Zmluva, ktorej skončí platnosť v priebehu budúceho leta, však už predĺžená nebude.

Spoločnosť OLO totiž dňa 16. 12. 2020 oznámila Bratislavskej recyklačnej, že nepredĺži nájomnú zmluvu v súlade so zmluvou, čo znamená, že príde k ukončeniu zmluvného vzťahu medzi Bratislavskou recyklačnou a OLO, ako aj k ukončeniu Zmluvy o poskytovaní služieb pri spracovaní odpadu. Denník Odpady-portal.sk tiež zisťoval, čo bolo dôvodom ukončenia spolupráce.

Firma s pochybnou minulosťou

Spoločnosť zmenila svoj názov na súčasnú podobu po tom, ako začala v roku 2018 čeliť podozreniam z nelegálneho nakladania s odpadmi v súvislosti s čiernou skládkou v Podunajských Biskupiciach, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti areálu firmy. Na skládke tak podľa zistení mohla skončiť aj časť vytriedeného odpadu.

V spojitosti so šéfom firmy Michalom Kováčom sa tiež objavili podozrenia z podplácania policajtov, ktorí mali údajne zabezpečiť bezproblémové pôsobenie firmy v odpadovom biznise.

Firma Vassal EKO začala s OLO spolupracovať po nástupe nového vedenia na čele s Branislavom Cimermanom, pričom uspela vo viacerých súťažiach, ktoré vypísala OLO na dodávku služieb.

A práve od tohto obdobia sa firme začalo výraznejšie dariť – aj vďaka viacerým zmluvám s OLO jej tržby od roku 2015 postupne vzrástli z dvoch až na šesť miliónov eur v roku 2017.

O význame vzťahov OLO s Vassal EKO svedčila aj skutočnosť, že do roku 2016 do novembra 2018 vystavila firma „susediaca s nelegálnou skládkou“ bratislavskej odpadovej spoločnosti faktúry za 3,7 milióna eur.

V médiách sa v čase vypuknutia kauzy objavila aj fotografia, na ktorej bol bývalý šéf Vassal EKO na jachte s vtedajším šéfom OLO B. Cimermanom, ale aj na výlete v Moskve s enviropolicajtom z druhého bratislavského okresu Martinom Samuelom a Patrickom Lutterom z okresného úradu.

V júni 2018 polícia zadržala M. Kováča a ďalších troch mužov. Dvaja z nich boli policajti. Obvinila ich z korupčnej trestnej činnosti, avšak o pár mesiacov šéfa spomínanej spoločnosti prepustili z vyšetrovacej väzby. Vyšetrovanie stále prebieha, keďže stále nie je uzavretá otázka toho, kto je pôvodcom spomínanej čiernej skládky.

Efektivitu vytriedenia mala zabezpečiť moderná linka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Pozrite si, aké zmeny čakajú Operačný program Kvalita životného prostredia.

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Bublinová bariéra dokáže zachytiť plastové zvyšky od jedného milimetra až do jedného metra. Riešenie z dielne holandských výskumníkov môže nájsť uplatnenie aj v ostatných štátoch Únie.

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Okrem auditu v réžii ministerstva životného prostredia Environmentálny fond aktuálne prechádza aj kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu SR.