Pestovanie bavlny je spojené s rozsiahlymi ekologickými dopadmi. Dm drogérie preto vo svojej ponuke vymenili bavlnené tašky za tašky z viskózy.
Opakovane použiteľné bavlnené tašky mnohí považujú za ekologickejšiu alternatívu voči plastovým taškám na jedno použitie. Prvé zdanie však klame: pri zohľadnení ich celkovej environmentálnej stopy, teda celkových dopadov na životné prostredie počas celého životného cyklu, bavlnené tašky vychádzajú z porovnania s plastovými taškami výrazne horšie.
Ukázala to, napríklad, štúdia dánskej Agentúry pre ochranu životného prostredia, ktorá porovnala tašky z plastu, papiera, bavlny a ďalšách materiálov z pohľadu ich celkovej environmentálnej stopy v roku 2018. Jej závery sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie rozobrali v tomto článku.
Na rozpor medzi vžitými predstavami spotrebiteľov a realitou upozornil takisto profesor Pavel Alexy z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave na predvlaňajšej konferencii Samoška.
„Z pohľadu bežného človeka sa dá povedať: Bavlna? Veď to je prírodný materiál, nič ekologickejšie si nevieme predstaviť,“ povedal P. Alexy. Z viacerých dôvodov to však podľa neho neplatí.
„Bavlna má vysokú uhlíkovú stopu, je nerecyklovateľná,“ zhrnul profesor. „Jej pozitívom je, že pochádza z obnoviteľných surovín, je viacnásobne použiteľná, biologicky rozložiteľná a ľahká, aj keď nie taká ľahká ako polyetylénová taška.“
Dm nahrádza bavlnu viskózou
Skrytými dopadmi bavlnených tašiek na životné prostredie, najmä ich environmentálnou stopou spojenou s pestovaním bavlny, argumentuje aj reťazec drogérií dm pri svojom najnovšom kroku. Tým je nahradanie bavlnených tašiek novými taškami na báze viskózy.
„Uvedením nových nákupných tašiek z drevnej celulózy do nášho sortimentu zmiernime dosah výroby tašiek a ich prepravy na životné prostredie. Výrazne sa zredukujú prepravné náklady a súbežne sa vyhneme masovej výrobe bavlny v regiónoch, ktoré trpia nedostatkom vlahy. A vďaka regionálnej výrobe budeme mať o výrobných podmienkach ešte lepší prehľad,“ povedala Mária Šimonovičová, sortimentná manažérka dm drogerie markt.
Foto: dm
Viskózové tašky v dm považujú za udržateľnejšie riešenie ako znovupoužiteľné tašky z biobavlny, pretože drevo, ktoré používa na výrobu viskózy firma Lenzing, pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesných ekosystémov v Európe a celý výrobný proces je takisto realizovaný výhradne v rámci strednej Európy.
„Navyše sa takýto šetrný prístup k životnému prostrediu zohľadňuje aj v procese dodávania suroviny, keď je na prevoz takmer 75 percent dreva do tovární využívaná železničná doprava. Ekologické nákupné tašky sú tak nielen udržateľnou, ale aj regionálne stredoeurópskou alternatívou pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.
Tašky vyrábajú v Rakúsku, Poľsku a Nemecku
Rakúska firma Lenzing zužitkováva 100 % dreva vo svojej vlastnej biorafinérii. Získava pritom nielen vlákna z celulózy, ale aj vedľajšie produkty ako kyselinu octovú či sódu. Zostatková energia sa využíva na prevádzku výrobných zariadení.
Chemikálie, ktoré sa používajú pri výrobe vlákien z celulózy, nie sú vypúšťané do prírody, ale opätovne sa vracajú do výrobného procesu. Spoločnosť má vybudovanú takisto vlastnú čističku vôd. Celková spotreba vody pri výrobe viskózových tašiek je podľa údajov dm nižšia v porovnaní s taškami na báze biobavlny zhruba o 60 %.
Drevo dodané do firmy Lenzing v Hornom Rakúsku sa spracováva na celulózové vlákna LENZING™ ECOVERO™. Priadza sa následne vyrába v Linzi a textilní výrobcovia z nej tkajú a šijú produkty v Nemecku a Poľsku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.