Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Problémom je aj odkalisko, ktorého prevádzkovateľ nenaplnil všetky úlohy udelené Slovenskou inšpekciou životného prostredia.

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Poslanecký prieskum / Foto: NR SR

S envirozáťažou, ktorú predstavuje odkalisko Poša a sudy s obsahom polychlórovaných bifenylov (PCB) vo zvernici Orlová pri bývalom štátnom podniku Chemko Strážske, sa za posledných päť mesiacov urobilo veľa, ale nie všetko, čo vyplývalo z decembrového uznesenia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, uviedli členovia výboru počas svojho poslaneckého prieskumu na Zemplíne.

Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.

„Žiaľ, došlo k tomu, že na riedenie popolčeka použili vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť. Odkalisko nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk ešte v minulosti starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Problém envirozáťaže sa dlhé roky neriešil. Vlani v auguste rezort životného prostredia oznámil, že odstránenie environmentálnej záťaže PCB látkami po Chemku Strážske bude trvať aj niekoľko rokov a bude stáť milióny eur. Odhady pritom naznačujú, že by sa celková suma mohla vyšplhať aj na päť miliónov eur.

Prevádzkovateľ odkaliska nenaplnil všetky stanovené úlohy

Predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina) podotkol, že ministerstvo pôdohospodárstva na ploche niekoľkých hektárov zabezpečilo aplikáciu rôznych sorpčných látok do pôdy. „Teraz čaká na výsledky, ako aplikácia týchto látok zlepší kvalitu pôdy,“ dodal ďalej.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo však tvrdí, že prevádzkovateľ odkaliska stále nenaplnil všetky úlohy, ktoré mu SIŽP začiatkom tohto roka udelila.

Problémom má byť najmä nedostatočná filtrácia vôd, ktoré z odkaliska Poša odtekajú po zdvihnutí jeho hladiny vplyvom zrážkovej činnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.