NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Problémom je aj odkalisko, ktorého prevádzkovateľ nenaplnil všetky úlohy udelené Slovenskou inšpekciou životného prostredia.

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Poslanecký prieskum / Foto: NR SR

S envirozáťažou, ktorú predstavuje odkalisko Poša a sudy s obsahom polychlórovaných bifenylov (PCB) vo zvernici Orlová pri bývalom štátnom podniku Chemko Strážske, sa za posledných päť mesiacov urobilo veľa, ale nie všetko, čo vyplývalo z decembrového uznesenia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, uviedli členovia výboru počas svojho poslaneckého prieskumu na Zemplíne.

Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.

„Žiaľ, došlo k tomu, že na riedenie popolčeka použili vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť. Odkalisko nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk ešte v minulosti starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Problém envirozáťaže sa dlhé roky neriešil. Vlani v auguste rezort životného prostredia oznámil, že odstránenie environmentálnej záťaže PCB látkami po Chemku Strážske bude trvať aj niekoľko rokov a bude stáť milióny eur. Odhady pritom naznačujú, že by sa celková suma mohla vyšplhať aj na päť miliónov eur.

Prevádzkovateľ odkaliska nenaplnil všetky stanovené úlohy

Predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina) podotkol, že ministerstvo pôdohospodárstva na ploche niekoľkých hektárov zabezpečilo aplikáciu rôznych sorpčných látok do pôdy. „Teraz čaká na výsledky, ako aplikácia týchto látok zlepší kvalitu pôdy,“ dodal ďalej.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo však tvrdí, že prevádzkovateľ odkaliska stále nenaplnil všetky úlohy, ktoré mu SIŽP začiatkom tohto roka udelila.

Problémom má byť najmä nedostatočná filtrácia vôd, ktoré z odkaliska Poša odtekajú po zdvihnutí jeho hladiny vplyvom zrážkovej činnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.