Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Problémom je aj odkalisko, ktorého prevádzkovateľ nenaplnil všetky úlohy udelené Slovenskou inšpekciou životného prostredia.

Odstránenie sudov s PCB látkami pri Chemku nenapreduje podľa predstáv

Poslanecký prieskum / Foto: NR SR

S envirozáťažou, ktorú predstavuje odkalisko Poša a sudy s obsahom polychlórovaných bifenylov (PCB) vo zvernici Orlová pri bývalom štátnom podniku Chemko Strážske, sa za posledných päť mesiacov urobilo veľa, ale nie všetko, čo vyplývalo z decembrového uznesenia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, uviedli členovia výboru počas svojho poslaneckého prieskumu na Zemplíne.

Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske. Počas silnej chemickej výroby sa mal na odkalisko dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov.

„Žiaľ, došlo k tomu, že na riedenie popolčeka použili vodu, ktorá obsahovala arzén, polychlórované bifenyly (PCB látky), zinok, kadmium, chróm, meď a ortuť. Odkalisko nemá žiadnu izoláciu dna ani stien, lebo nikdy nebolo stavané na uloženie nebezpečných odpadov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk ešte v minulosti starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Problém envirozáťaže sa dlhé roky neriešil. Vlani v auguste rezort životného prostredia oznámil, že odstránenie environmentálnej záťaže PCB látkami po Chemku Strážske bude trvať aj niekoľko rokov a bude stáť milióny eur. Odhady pritom naznačujú, že by sa celková suma mohla vyšplhať aj na päť miliónov eur.

Prevádzkovateľ odkaliska nenaplnil všetky stanovené úlohy

Predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina) podotkol, že ministerstvo pôdohospodárstva na ploche niekoľkých hektárov zabezpečilo aplikáciu rôznych sorpčných látok do pôdy. „Teraz čaká na výsledky, ako aplikácia týchto látok zlepší kvalitu pôdy,“ dodal ďalej.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo však tvrdí, že prevádzkovateľ odkaliska stále nenaplnil všetky úlohy, ktoré mu SIŽP začiatkom tohto roka udelila.

Problémom má byť najmä nedostatočná filtrácia vôd, ktoré z odkaliska Poša odtekajú po zdvihnutí jeho hladiny vplyvom zrážkovej činnosti.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.